Historia mody: lata 40

4/26/2015

Witajcie!

Po kilku niedzielach wolnych od pisania, dziś wracam do kolejnej części z cyklu ,,Historia mody". Miłego czytania :)

Lata 40

Ta dekada to bardzo burzliwy okres. Wszystko za sprawą II wojny światowej, największego konfliktu zbrojnego w historii świata, trwającego od 1 września 1939 roku do 2 września 1945 roku obejmującego swoim zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Szacuje się, że w trakcie wojny zginęło od 50 do 78 milionów ludzi, nie tylko na frontach - to również wina Holocaustu oraz Porajmos, czyli eksterminacji Cyganów. Dwa lata od zakończenia II wojny światowej rozpoczęła się kolejna, zwana zimną wojną i trwająca przez następne dekady. Ten czas to też początek sławy wielkich artystów: Charliego Chaplina, Franka Sinatry, Ingrid Bergman, czy Bogarta i Granta. 

Moda

W czasie II wojny światowej moda była bardzo zróżnicowana. Dekadę tą można podzielić na dwa nurty: modę przeróbkową w czasie wojny i powrót do luksusu po 1945 roku. 
Często brakowało materiałów na szycie nowych strojów, dlatego kobiety nauczyły się przerabiać stare firanki, poszewki i zasłony, z których potem tworzyły swoje stroje. Ubrania najczęściej były proste i surowe. Mało w nich było subtelności i romantyczności, miały raczej za zadanie ukazywać silną kobietę żegnającą ukochanego idącego na wojnę. Mimo wszystko starano się także kontynuować trendy z poprzedniego dziesięciolecia - kobiety nosiły garsonki z paskami podkreślając talię. Królowały zwiewne sukienki i ołówkowe spódnice. Modne stały się również koszule przypominające krojem męskie. Jeśli buty to tylko słupku, z okrągłym noskiem. Nowością było zakładanie skarpetek do sandałów lub w swingowym stylu - do butów na płaskim obcasie. Lata powojenne to ponowny rozkwit mody - najmodniejszymi materiałami stały się satyna, jedwab i tweed. Z czasem młodsze pokolenie wylansowało wygodniejsze stroje składające się ze sweterków, podkoszulków, spodni czy krótkich spodenek. Na wieczorowe wyjścia kobiety lubiły wkładać suknie ,,do ziemi", najczęściej odsłaniające plecy lub ramiona, o rozkloszowanym lub całkowicie przylegającym kroju. 
W latach 40 zaczął również tworzyć się nowy trend, który znany jest także nam - pin up girls. Były to piękne i uśmiechnięte dziewczyny, ubrane w rozkloszowane sukienki lub w skąpe stroje/bieliznę. Pojawiały się na plakatach, które mężczyźni przypinali do ścian (stąd też nazwa). Jedną ze stylizacji na pin up girl jest stylizacja ,,marynarska", dla której charakterystyczne są biel, granat i czerwień lub ,,cukierkowa", w której dominują rozkloszowane sukienki w kwiaty lub groszki. Często pojawiał się motyw wisienek czy kokardek. 
W następstwie odkrycia nowego materiału - nylonu - rozpoczęto produkcję nowoczesnych pończoch ze szwem o nowych walorach użytkowych. 
W 1946 roku we Francji pojawiły się po raz pierwszy stroje kąpielowe, które na początku wywołały skandal obyczajowy. 
Koniec dekady to szał na spódnice, sukienki i kostiumy w kratkę oraz pepitkę. 









A co słychać w świecie projektantów? 
W latach 40 podzielono modę na haute couture, czyli wysokie krawiectwo i pret-a-porter, czyli ubrania produkowane na większą skalę. 
W 1946 roku swój dom mody zakłada Christian Dior, a w 1947 roku odbywa się pierwszy pokaz jego kolekcji. Zaprezentował on światu nową sylwetkę - mocno rozkloszowaną spódnicę i dopasowany żakiet, na które zużyto wiele metrów materiału, na co w tamtych czasach mało kto mógł sobie pozwolić. Nic dziwnego, że sylwetka ta została nazwana New Look




Fryzury i makijaż

Największą popularnością podczas II wojny światowej cieszyła się fryzura ,,Victory rolls". Nazwa ta pochodzi od manewru lotniczego, a sama fryzura miała uczcić żołnierzy walczących na froncie. Takie upięcia nosiły m.in. Betty Grable czy Rita Hayworth. Tak wystylizowane włosy wyglądały doskonale zarówno z jedną, jak i dwoma rolkami po bokach głowy. Była bardzo dziewczęca i nadawała niepowtarzalnego uroku. 



Później modne stały się fantazyjne fryzury, zwłaszcza loki lub dokładnie zaczesane fale. Były bardzo staranne i kobiece. Włosy miały być gęste i błyszczące oraz misternie okalać twarz. Używano rozmaitych wałków oraz sporo utrwalaczy i nabłyszczaczy. 
Charakterystyczny make up dla tych lat to mocno podkreślone usta na czerwono lub nawet bordowo i fioletowo, podkreślone policzki i czarna kreska na powiece. Twarz była gładka i jasna, przyprószona pudrem. 





Ważne osobistości

Wiele aktorek z lat 30 nadal święci triumfy dekadę później. Przybyło także kilka nowych, gorących nazwisk, których kariera rozpoczęła się własnie wtedy. 

To właśnie Ava Gardner, jedna z najpiękniejszych aktorek amerykańskich, stała się ikoną tamtych czasów. W latach 40 jej kariera nabrała rozpędu, udało jej się usidlić nawet samego Franka Sinatrę. Lubiła wyglądać jak gwiazda, miała słabość do pięknych kreacji i błyskotek. 


Kolejną ikoną i wielką gwiazdą była Rita Hayworth - amerykańska aktorka i tancerka. Zaczynała na pokazach tańców hiszpańskich, a w filmach zaczęła grywać już w latach 30, jednak te role przeszły bez echa. Dopiero kreacja w ,,Gildzie" z 1945 roku przyniosła jej sławę i miano najlepiej zarabiającej gwiazdy w historii Hollywood. Została również okrzyknięta boginią seksu. Jej znakiem rozpoznawczym były długie rude włosy, które ścięła i ufarbowała na blond na potrzeby filmu ,,Dama z Szanghaju". 


Ingrid Bergman - szwedzka aktorka filmowa i teatralna, laureatka kilku Oscarów. W filmie ,,Intermezzo" zagrała tak dobrze, że zwróciła na siebie uwagę Davida O. Selznicka, amerykańskiego producenta, który zaprosił ją do Hollywood. Zagrała w wielu znanych filmach, m.in. ,,Casablanca", ,,Dr Jeckyll and Mr Hyde", ,,Komu bije dzwon" oraz ,,Joanna d'Arc". Na liście najlepszych aktorek w dziejach kina zajmuje miejsce czwarte. Ma także swoją gwiazdę na hollywoodzkim Walk of Fame. 


Lauren Bacall - właściwie Betty Joan Perske, amerykańska aktorka. Do filmu trafiła w 1944 roku, dostała rolę w ,,Mieć i nie mieć", gdzie partnerowała Humphreyowy Bogartowi, który później został jej mężem. Grywali razem w wielu kasowych filmach, a po śmierci aktora sama Lauren nie odnosiła już tak spektakularnych sukcesów. Dopiero rola w ,,Morderstwie w Orient Expressie" przypomniała wszystkim o jej talencie. Dostała tylko jednego Oscara - za całokształt twórczości. 


Jane Russell - amerykańska aktorka, odkryta przez Howarda Hughesa, który w 1943 roku obsadził ją w swoim westernie ,,Wyjęty spod prawa". Jej najsłynniejszą rolą była kreacja w filmie ,,Mężczyźni wolą blondynki" z 1953 roku, gdzie zagrała razem z Marylin Monroe. 



E.

You Might Also Like

6 komentarzy

  1. Kocham te upięcia :)
    Pozdrawiam,
    http://fit-healthylife.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy artykuł! Pod względem mody bardzo podoba mi się okres lat 40-tych, 50-tych :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetny post, lata 40 to seks sam w sobie!
    Pozdrawiam serdecznie, Mój blog/ KLIK :))

    OdpowiedzUsuń
  4. Mnie lata 40. jakoś szczególnie nie urzekają :) Większości osób nawet po wojnie nie było stać na fajne stroje, tylko najbogatsi mieli ten luksus. Uwielbiam za to lata 20., coś idealnie dla mnie :D

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo podobają mi się fryzury ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. A ja w latach 40. w pełni się odnajduję :) Uwielbiam styl pin-up, niesamowicie kręci mnie też sylwetka z new look'a Diora - bardzo lubię rozkloszowane spódnice.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :) Staram się odpowiadać na wszystkie wiadomości. Jeśli chcesz to obserwuj ;)