Historia mody: lata 60

6/21/2015

Lata 60



W tym dziesięcioleciu mamy do czynienia w wieloma zmianami społecznymi. Rosnące niezadowolenie z rozwarstwienia w poziomie życia, prestiżu i wpływach powoduje spięcia między rodzinami rolniczymi, robotniczymi i elitami. Zapoczątkowuje to rewolucję obyczajową (zwaną również rewolucją seksualną), która ściśle wiąże się z przewartościowaniem dotychczasowych hierarchii społecznych, powstają nowe ideologie i ruchy społeczne. Wojna w Wietnamie wzmaga protesty antywojenne i rewolty wśród studentów i ludzi młodych, którzy chcą uniknąć poboru do wojska. Młodzi ludzie buntują się także przeciwko dorosłym i instytucjom: rodzinie, szkole, Kościołowi, szefom, zakładom pracy, rywalizacji, kultowi pieniądza, normom, przymusom, zakazom, wojsku i wojnie, własności prywatnej ( propagują życie w komunie) i materializmowi - w ten sposób tworzy się ruch hipissowski. Dzięki rozpowszechnieniu przez nowo powstające programy telewizyjne poświęcone muzyce młodzieżowej, zjawisko to obiega cały zachodni świat. Oprócz grup zdeklarowanych wyznawców hippisowskiej ideologii, ruch ten stał się również modą, z której młodzież czerpała tylko charakterystyczne cechy ubioru i muzykę. To właśnie muzyka stanowiła jego podstawę. W latach 60 kariery rozpoczynają legendy rocka, które pewnie kojarzy większość z Was, m.in. Janis Joplin, Jimmi Hendrix, The Doors z charyzmatycznym Jimem Morrisonem, Jefferson Airplane, The Rolling Stones, The Animals czy The Beatles, którzy mieli wpływ na rozwój kultury masowej. Rozpoczyna się też era festiwali, z Woodstockiem na czele, rozpowszechnia się stosowanie narkotyków i substancji psychoaktywnych. W zamachach giną John F. Kennedy i Martin Luther King. Ważne wydarzenia dla nauki - powstaje pierwsze łącze internetowe, dokonano pierwszej transplantacji serca i człowiek ląduje na księżycu.


Moda

W latach 60 panował wszędzie kult młodości, także w modzie. Zacierała się granica w wyglądzie między kobietami i mężczyznami, powstaje określenie ,,unisex". Kobiety stawały się coraz szczuplejsze, nie podkreślały już swoich naturalnych kształtów, z kolei mężczyźni zapuszczali włosy i ubierali obcisłe ubrania. Co nosiło się w latach 60? Wszystkie sukienki i spódnice uległy skróceniu do długości mini - kobiety podkreślały długie i szczupłe nogi, zmniejszyły się za to dekolty. Modne stały się sukienki w kształcie litery A - z obniżoną i luźną talią. Rewolucja obyczajowa i fala feminizmu sprawiły, że kobiety coraz chętniej sięgały po spodnie - długie, szerokie lub dzwony, a także kombinezony. Na topie są geometryczne wzory, pastele, kolorowe i rzucające się w oczy dodatki i kapelusze. Przerzucono się z obcasów na płaskie balerinki, sandały i klapki. Powstanie subkultur wiąże się z narodzinami nowych stylów w modzie - hippie, rockers i mods.



Hipisi mieli zwykle długie włosy (zarówno kobiety jak i mężczyźni), w które często wplatali kwiaty czy nosili kolorowe opaski. Jeśli klimat na to pozwalał, to chodzili boso. Strój miał wyrażać związek z naturą i musiał być funkcjonalny, najlepiej własnoręcznie wykonany. Posiadał mnóstwo naszywek i łat. Styl hippie mocno inspirował się sztuką Indian i Hindusów, stąd można doszukać się u nich etnicznych wzorów, mocnych kolorów, kwiecistych ubrań, a także drewnianych ozdób wieszanych na rzemykach, różnobarwnych koralików, dzwonków, pacyfek i apaszek. Modne są spodnie-dzwony i długie, cygańskie spódnice.


Modsi to subkultura młodzieżowa, która powstała w Wielkiej Brytanii. Wywodzili się głównie ze środowisk robotniczych, charakteryzowali się pedantycznym sposobem ubioru, nienawiścią do edukacji, zainteresowaniem najnowszymi trendami mody i muzyką eksperymentalną. Często nosili bujne włosy, ułożone w ekstrawaganckie fryzury. Lubili szokować krzykliwym i prowokującym wyglądem, jaskrawymi kolorami i zachowaniem. Ich gusta muzyczne oscylowały między rockiem, popem, R'N'B, ska i rock and rollem. Prowadzili regularne walki z ,,rockersami", często kojarzy się ich z rozbojami, awanturami i tworzeniem gangów. Poruszali się głównie na skuterach (np. Vespach). Nosili typowo angielskie marki oraz charakterystyczne zielone parki, z brytyjskimi symbolami na naszywkach. Uważa się, że byli prekursorami dzisiejszych skinheadów.


Rockersi to subkultura występująca głównie na terenie Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Swój styl oraz nazwę zaczerpnęli od rock and rolla, muzyki wówczas nieakceptowanej społecznie. Ideologia rockersów charakteryzowała się pogardą wobec wzorów i norm, brakiem stabilizacji i unikaniem odpowiedzialności. Wyznawali zasadę ciągłej walki - zwycięża najsilniejszy i najbardziej cyniczny. Rockersi nosili długie włosy, ułożone w tzw. ,,kaczy kuper", ubierali się niedbale i niechlujnie - najczęściej w podarte spodnie i czarne, skórzane kurtki. Byli podłożem dla innych subkultur - harleyowców, motocyklistów, punków i ridersów.


Fryzury i makijaż

Makijaż zwracał uwagę przede wszystkim na oczy - miały być duże, mocno podkreślone czarną kredką i mascarą, często doklejano sztuczne rzęsy. Cienie do powiek miały neutralne kolory, beżowe, białe, koralowe, błękitne i jasnobrązowe.  Usta natomiast były podkreślone bardzo delikatnie. Dużo kobiet wzorowało się na makijażu Twiggy (o której więcej w dalszej części artykułu).
Modne fryzury były mocno natapirowane, z wywiniętymi końcami, utrwalone przy pomocy lakieru do włosów. Oprócz tego włosy ścinano na tzw. chłopczycę - przeciwieństwem tego stylu były hipiski, które nosiły je długie i rozpuszczone.




Ważne osobistości

Twiggy, a właściwie Lesley Lawson, angielska modelka, aktorka i piosenkarka. Karierę rozpoczęła bardzo wcześnie, bo już w wieku 16 lat. Za jej przyczyną, kanonem piękna lat 60 stały się duże oczy, szczupła sylwetka i regularne rysy twarzy. Na jej chłopięcej sylwetce dobrze leżały modne w tamtych czasach sukienki - szerokie, w kształcie litery A, bez podkreślonej talii i z odsłoniętymi nogami. W tym czasie ważyła 40,5 kg przy wzroście 165 cm. Uznawana za pierwszą supermodelkę na świecie. W latach 70 rozpoczęła karierę filmową, dostała nawet dwa Złote Globy.


Jacquelline Kennedy Onassis - małżonka 35. prezydenta Stanów Zjednoczonych, Johna F. Kennedy'ego, pierwsza dama w latach 1961 - 1963. Po śmierci męża, wyszła ponownie za mąż za greckiego magnata finansowego Aristotelisa Onasisa. W czasie wyborów prezydenckich była w centrum uwagi, została okrzyknięta przez miliony kobiet ikoną mody. Jej stylistami byli m.in. Armani, Herrera, Chanel, Lacoste, Pucci, Valentino. Doczekała się torebki nazwanej jej imieniem, zaprojektowanej przez włoski dom mody Gucci. Zapoczątkowała modę na sukienki z szerokimi ramiączkami, z charakterystycznym wycięciem w łódkę i dopasowane w talii. Lubiła kobiece i dopasowane stroje, duże okulary przeciwsłoneczne i pastelowe kolory.


Janis Joplin - amerykańska piosenkarka rockowa, soulowa i bluesowa, autorka tekstów, związana z ruchem hippisowskim i szeroko pojętym rockiem psychodelicznym. Mimo, że jej kariera trwała tylko kilka lat, to jest uznawana za jedną z najbardziej wpływowych postaci współczesnej kultury masowej. Prezentuje typowy styl hippie. Jej krótkie życie przepełnione było alkoholowymi, narkotykowymi i obyczajowymi ekscesami oraz licznymi odwykami. Zmarła z powodu przedawkowania. Należy do ,,klubu 27" - grupy wpływowych osób, które zmarły z różnych przyczyn w wieku 27 lat.


Nancy Sinatra - amerykańska aktorka i piosenkarka, córka Franka Sinatry i Nancy Barbato-Sinatry. Karierę rozpoczęła w 1960 roku, a jej najbardziej znane piosenki to ,,These Boots Are Made For Walkin'", ,,Bang Bang", ,,Summer Wine" i ,,Somethin' Stupid", które bardzo często są coverowane przez różnych artystów. Partnerowała Elvisowi Presleyowi w filmie ,,Speedway", nagrała także piosenkę do filmu o Bondzie ,,You Only Live Twice".


Jane Birkin - brytyjska aktorka i piosenkarka, tworząca głównie w języku francuskim. Rozpoczęła karierę filmową w latach 60, później wyjechała do Francji. Tam odkrył ją francuski piosenkarz Serge Gainsbourg, z którym zaśpiewała piosenkę ,,Je t'aime... moi non plus", która została zakazana w wielu krajach ze względu na seksualny podtekst. Jej nazwisko stało się popularne za sprawą torebki, której pomysł zrodził się w trakcie przypadkowego spotkania aktorki z Jeanem-Louisem Dumasem, prezesem francuskiego domu mody ,,Hermes". Owocem ich rozmowy na temat idealnej skórzanej torebki na weekend jest właśnie ,,Birkin" - obecnie jeden z najbardziej pożądanych akcesoriów na świecie.


Jane Fonda - amerykańska aktorka, producentka, pisarka i działaczka polityczna. Pod koniec lat 50 zapisała się na kursy dramatyczne do szkoły Lee Strasberga i rozpoczęła swoją karierę aktorską od Brodwayu. Przez jakiś czas pracowała także jako modelka, trafiła nawet na okładkę ,,Vogue". Dwukrotna laureatka Oscara, kilkukrotnie otrzymała także Zloty Glob za role w filmach. Po porzuceniu aktorstwa zaczęła zajmować się propagowaniem świadomego rodzicielstwa, problemami Trzeciego Świata, ochroną zwierząt, jogą oraz wegetarianizmem.


E.

You Might Also Like

7 komentarzy

  1. Bardzo ciekawy post ! :) Można się sporo dowiedzieć :-)
    chętnie będę zaglądać, obserwujemy ? :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. polecam obejrzeć "Big Eyes" akcja też dzieje się w tamtych latach :) Niestety nie były to dobre czasy dla kobiet, ale mimo wszystko (a może dlatego) są tak inspirujące teraz, przynajmniej dla mnie :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetny post :) fajne fotki. Patrząc na niektóre fotki to tak jakby były robione teraz :) Moda wraca

    http://fashionelja.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  4. Wpis już dawny, ale świetny, więc muszę skomentować :)) Tyle informacji, zdjęcia i w ogóle super :))Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :) Staram się odpowiadać na wszystkie wiadomości. Jeśli chcesz to obserwuj ;)