Kilka słów o silikonach

11/27/2017

Witajcie!

Dziś przybliżę temat silikonów - tych kosmetycznych, a nie wypełniaczy, które upodobały sobie niektóre kobiety ;)  

Źródło: reefcosmetics.ch

Silikony to kolejna grupa składników kosmetycznych, która budzi obawy konsumentów i wymieniana jest przez nierzetelne źródła na ,,czarnych listach niebezpiecznych składników". Przypisuje się im m.in. tworzenie nieprzepuszczalnej bariery na powierzchni skóry i włosów oraz wpływ na powstawanie stanów zapalnych i reakcji alergicznych. Te informacje nie mają jednak poparcia naukowego i są typowym przykładem tzw. ,,mitu kosmetycznego".

Na początek trochę chemii

Silikony to ogólne określenie grupy syntetycznych polimerów krzemoorganicznych zbudowanych ze szkieletu siloksanowego, czyli naprzemiennie ułożonych atomów tlenu i krzemu (polisiloksany), gdzie atomy krzemu podstawione są odpowiednimi podstawnikami (np. metylowymi lub etylowymi).

Silikony stanowią dużą grupę związków, jednak w kosmetyce najczęściej stosowane są:

Właściwości i zastosowanie

Silikony należą do emolientów, czyli substancji tłuszczowych tworzących na powierzchni skóry i włosów film ograniczający ucieczkę wody. Żadne z silikonów nie ma działania komedogennego, a więc nie powodują powstawania zaskórników. Dlatego też są one popularne zwłaszcza w produktach przeznaczonych do cery tłustej i trądzikowej, a także w produktach do makijażu, w których zapobiegają efektowi błyszczenia się skóry. Lekkie, lotne silikony jak np. Cyclopentasiloxane i Cyclohexasiloxane to tzw. emolienty suche, których działanie pielęgnacyjne jest co prawda słabe, ale za to umożliwiają tworzenie bardzo lekkich formuł, często określanych jako beztłuszczowe. 
Wiele silikonów ma specyficzne właściwości - daje odczucie miękkości i gładkości po aplikacji na powierzchni skóry np. Dimetykon. Takie silikony bardzo poprawiają właściwości aplikacyjne kosmetyków - dużo łatwiej rozprowadza je się na skórze.

Silikony wykazują także właściwości kondycjonujące włosy: poprawiają ich rozczesywanie na sucho i na mokro, zapobiegają splątywaniu, wygładzają, wykazują działanie antystatyczne (zapobiegają elektryzowaniu się włosów). Poprawiają się właściwości sensoryczne włosów, nadają im połysk i pozostawiają uczucie miękkości. Utrwalają fryzurę. Stosowane są zarówno w preparatach do stylizacji włosów tj. lakierów, pianek, jak i preparatów do pielęgnacji np. odżywek, masek. Ponadto są również szeroko stosowane w dezodorantach i antyperspirantach, gdyż nie pozostawiają plam na ubraniach oraz redukują efekt tłustości.

Czy silikony są bezpieczne?

Silikony stosowane w kosmetykach są bezpieczne dla zdrowia nawet w bardzo wysokich stężeniach (<90%). Nie wykazują właściwości drażniących ani alergizujących. Bezpieczeństwo ich stosowania zostało potwierdzone przez Komitet ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS): SCCS/1241/10 oraz SCCS/15449/15.

Silikony, jak wszystkie inne polimery, charakteryzują się dużą masą cząsteczkową, przez co nie mają zdolności do przenikania w głąb skóry. Co więcej, jeden z nich (Dimetykon) jest dozwolony do stosowania w żywności jako środek przeciwpieniący. Dimetykon stosowany jest również doustnie jako popularny lek na problemy jelitowe i wzdęcia (pod nazwią Esputicon). Komitet Ekspertów FAO/WHO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa/Światowa Organizacja Zdrowia) ustalił dopuszczalną dzienną dawkę doustną dla polidimetylosiloksanu, która wynosi max. 1,5mg/kg masy ciała. 


Źródło: beautyheaven.com

O czym należy pamiętać wybierając kosmetyki?
  • Silikony w szamponach i innych kosmetykach sprawiają, że włosy jedynie wyglądają na zdrowsze, ale w rzeczywistości nie odżywiają włosów. Warto się upewnić, że używana przez nas maska czy odżywka ma jeszcze dodatkowe właściwości kondycjonujące. 
  • Każde włosy są inne. I stosowane w kosmetykach silikony też są różne. Jednej użytkowniczce danej odżywki zastosowane silikony przypadną do gustu, u innej mogą się nie sprawdzić. Warto obserwować po którym rodzaju polimeru nasze włosy wyglądają lepiej.
  • Silikony powinny być ostatnim krokiem w pielęgnacji włosów - wygładzą je i ochronią przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych (ciepłem suszarki czy prostownicy, promieniowaniem UV). 
  • Silikonów szukajmy w bazach pod podkład i pomadkach - przedłużają trwałość makijażu.

You Might Also Like

1 komentarzy

Dziękuję za każdy komentarz :) Staram się odpowiadać na wszystkie wiadomości. Jeśli chcesz to obserwuj ;)

Obserwatorzy

Zblogowani

zBLOGowani.pl