Jak pozbyć się trądziku - preparaty bez recepty

7/15/2018

Witajcie!

Trądzik - wielu osób dotyczy, ale niewielu o nim mówi otwarcie. I nic dziwnego - nie jest to nic przyjemnego i czujemy się skrępowani jego obecnością na naszej twarzy. To ciągle wstydliwy temat i zamiast porządnie wziąć się za leczenie i prewencję, wciąż wiele kobiet woli przykrywać nieestetyczne krostki grubą warstwą makijażu. A to wcale nie poprawi jej stanu i nie sprawi, że mniej widoczny - zniknie. Przyczyn może być wiele, tak samo sposobów leczenia oraz leków dostępnych na receptę. Dziś chciałabym się jednak skupić na preparatach, które dostaniecie w aptece bez recepty, a które mogą znacznie poprawić wasz komfort życia, zanim udacie się do dermatologa. Być może po dłuższej terapii i zmianie pielęgnacji taka konsultacja nie będzie już potrzebna. Niektóre z przedstawionych tu preparatów są zarejestrowane jako leki, więc ich działanie jest potwierdzone szeregiem badań klinicznych. I wcale nie ustępują skuteczności lekom-mazidłom przepisywanym przez lekarza dermatologa. Warto wiedzieć po co możemy sięgnąć, gdy na twarzy pojawią się ropne wykwity albo zmagamy się już z problemem od dłuższego czasu i zwykłe kosmetyki nie pomagają. 
Benzacne (i zamiennie Akneroxid) jest lekiem w postaci żelu o działaniu przeciwtrądzikowym, stosowanym miejscowo na skórę. Substancją czynną jest nadtlenek benzoilu. Występuje w dwóch stężeniach: 5% (niebieski) i 10% (czerwony). Lek wykazuje silne właściwości utleniające, działa przeciwbakteryjnie i keratolitycznie, pobudza procesy ziarnowania i syntezę kolagenu. Działanie przeciwbakteryjne polega na uwolnieniu z cząsteczki nadtlenku benzoilu aktywnego tlenu atomowego, który hamuje rozwój bakterii beztlenowych. Przy regularnym stosowaniu można zauważyć spore zmiany - wyrównany koloryt, gładszą skórę, mniej zaskórników i mniejszą częstotliwość pojawiania się nowych zmian.
Dawkowanie: można go stosować raz lub dwa razy na dobę. Po umyciu i osuszeniu trądzikowej skóry, na chorobowo zmienione miejsca nanieść niewielką ilość leku i delikatnie wetrzeć. Po wszystkim należy umyć ręce. Przez pierwsze tygodnie, kiedy zmiany były bardzo widoczne, stosowałam go dwa razy dziennie, a gdy już złagodniały i wybieliły się, tylko na wieczór. I z taką częstotliwością nadal go używam. 
Działania niepożądane: zaczerwienienie i nadmierne łuszczenie skóry, z którymi możecie borykać się na początku stosowania leku. Jest to całkowicie normalna reakcja i zdarza się bardzo często. Wystarczy wtedy zrobić dzień/dwa przerwy,  na podrażnienia zastosować jakąś maść/krem łagodzący (zwykły Alantan czy maść z witaminą A świetnie sobie z tym poradzą) i można wracać do kuracji.
Od którego zacząć? Posiadaczkom wrażliwej skóry doradzałabym mimo wszystko niższe stężenie. Jeśli pojawiłoby się uczucie szczypania lub wręcz palenia, należy go usunąć za pomocą łagodnego mydła i wody, a następnego dnia zastosować preparat o mniejszym stężeniu. 
Ważne: stosując lek staramy się unikać słońca lub nakładamy wysokie filtry. 

Kwas azelainowy w stężeniu 20% znajdziecie w dwóch produktach aptecznych - w kremie Acne-derm (pierwszy na rynku lek) i Skinoren (który istnieje także w wersji żelu 15%). Jest także żel Hascoderm, w którym liposomy uwalniają substancję aktywną w głębokich warstwach skóry, a stężenie kwasu azelainowego wynosi 10%.
Kwas ten ma działanie przede wszystkim przeciwbakteryjne i wybielające, poza tym keratolityczne, przez co zmniejsza tworzenie się czopów zapalnych. Hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za powstawanie trądziku, a także wytwarzanie kwasów tłuszczowych, mających istotne znaczenie w powstawaniu nowych zmian. Hamuje również wzrost i nadmierną aktywność melanocytów. Mechanizm działania w leczeniu przebarwień wiąże się z hamującym wpływem kwasu azelainowego na syntezę DNA i oddychanie komórkowe melanocytów. Po zastosowaniu lek przenika do wszystkich warstw skóry.  Pomaga leczyć zmiany ze współtowarzyszącym stanem zapalnym, rogowaceniem naskórka (które przyczynia się do powstawania zaskórników) oraz łojotok.
Działania niepożądane: bardzo często pieczenie, rumień świąd. Często łuszczenie, suchość, odbarwienie i podrażnienie w miejscu podania. Tak jak i w przypadku innych leków, można zrobić kilka dni przerwy, by stan skóry się unormował i dopiero wrócić do dalszej kuracji. Przy ciemnej karnacji trzeba uważać - ze względu na wybielające właściwości preparatu należy cerę wnikliwie obserwować.
Dawkowanie: do dwóch razy dziennie, lekko wklepując w skórę. Wcześniej należy skórę oczyścić i przygotować przed nałożeniem leku. Przy regularnym stosowaniu poprawę obserwuje się po ok. 4 tygodniach. W przypadku braku poprawy po 8 tygodniach należy preparat odstawić i rozważyć zmianę inną terapię.

Stara i dobra maść (lub pasta ze stężeniem 25%) zawiera w swoim składzie tlenek cynku, który ma działanie wysuszające. Jest lekiem wspomagającym w leczeniu łagodnych stanów zapalnych skóry i trądziku. Raczej ograniczyłabym jej stosowanie do początkowych objawów trądziku młodzieńczego, gdzie zmiany nie są jeszcze mocno widoczne, pojawiają się sporadycznie i pojedynczo. W przypadku bardziej zaawansowanego stadium (z przebarwieniami i bliznami po starych krostkach), maść cynkowa może okazać się niewystarczająca i po prostu zbyt słaba.
Dawkowanie: zwykle raz dziennie, wieczorem. Jest biała i w takiej postaci też zasycha, więc ciężko zamaskować ją makijażem ;)


Substancjami aktywnymi w paście Lassara są tlenek cynku oraz kwas salicylowy. Jest środkiem ściągającym, odkażającym, osuszającym i przeciwzapalnym. Można ją także stosować w przypadku trądziku. Nie używamy jej na rany i owrzodzenia, ani w przypadku ostrych stanów zapalnych. Prosty środek na początkowe i łagodne stadia trądziku pospolitego, który ma za zadanie wysuszyć powstały już czop i nie dopuścić do jego rozprzestrzenienia.
Dawkowanie: zwykle raz dziennie, wieczorem. Jest biała i w takiej postaci też zasycha. 

Maści Tormentiol lub zamiennie Neo-Tormentil także można stosować w walce z trądzikiem. W swoim składzie zawierają wyciąg płynny z kłącza pięciornika, ichtamol, boraks i tlenek cynku, dzięki czemu mają właściwości ściągające, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Działają także osuszająco, przyspieszają ziarnowanie i gojenie się ran. Ze względu na obecność ichtiolu maść ma specyficzny zapach i kolor.
Działanie niepożądane: jak w każdym przypadku, miejscowe zaczerwienienie i podrażnienie skóry. Chociaż w porównaniu do leków z nadtlenkiem benzoilu czy kwasem azelainowym, odczyny są dużo lżejsze i pojawiają się zdecydowanie rzadziej. Mi się nigdy nie przytrafiły.
Dawkowanie: na chorobowo zmienione miejsce na skórze nanosimy cienką warstwę maści kilka razy na dobę przez 7 do 10 dni. Nie należy stosować dłużej, niż zalecany czas leczenia ze względu na ryzyko możliwej kumulacji kwasu borowego i wystąpienia objawów zatrucia. 
Czyli nie na co dzień i raczej na krótkie kuracje. Ja zwykle mam ją gdzieś w pogotowiu, gdy pojawi się nieproszony gość, a zależy mi na szybkim efekcie. Zwykle po nocy zmiana jest dużo mniejsza,  pięknie ściągnięta, gładsza i wysuszona. 

Pierwszy płyn w tym zestawieniu, czyli Acnosan T. Przeznaczony do cery z problemami trądzikowymi i łojotokiem. Na bazie alkoholu, z dodatkiem bakteriobójczego i grzybobójczego tioxolonu w stężeniu 5%. Ma właściwości:
 • antybakteryjne - wnika głęboko w pory oczyszczając skórę, 
 • złuszczające - usuwa rogową warstwę naskórka,
 • przeciwłojotokowe - zapobiega powstawaniu zaskórników, zmniejsza wydzielanie łoju, nie blokując ujść gruczołów łojowych. 
Stosowany w przypadku trądziku pospolitego, skupionego, krostkowego, ale także łupieżu łojotokowego tłustego i suchego oraz zapalenia mieszków włosowych. Dobry dla osób, które mają alergię na salicylany!
Dawkowanie: zwilżyć wacik i delikatnie przemywać 2-3 razy dziennie miejsca wymagające szczególnej pielęgnacji. Dobry do odkażania i osuszania krostek. Raczej przy mniej zaawansowanych stadiach trądziku. 

Płyn przeciwtrądzikowy Afronis to lek złożony stosowany pomocniczo w trądziku pospolitym. Zawiera kilka substancji czynnych: mentol racemiczny, rezorcynę, kwas borowy i tymol, wszystko na bazie etanolu 70%. Ma działanie przeciwbakteryjne, słabo znieczulające i przeciwświądowe. 
Dawkowanie: po dokładnym umyciu i wysuszeniu twarzy, odczekać kilka minut dla uniknięcia efektu drażniącego. Następnie zwilżyć wacik płynem i przemywać wyłącznie miejsca zmienione chorobowo. Preparat stosować 1-2 razy na dobę, w zależności od nasilenia objawów trądziku. W przypadku nadmiernego wysuszenia i łuszczenia, należy zmniejszyć częstotliwość stosowania preparatu. Tylko dla osób powyżej 12 roku życia. 

Acnex to żel punktowy do codziennej pielęgnacji skóry trądzikowej i zanieczyszczonej, z tendencją do powstawania niedoskonałości o charakterze zaskórników. Naturalne substancje aktywne obecne w preparacie, w tym olejek z drzewa herbacianego i bisabolol, hamują rozwój drobnoustrojów oraz zmniejszają procesy zapalny i ułatwiają gojenie się zmian zmniejszając ryzyko powstania blizn. Przyda się także przy już widocznych krostach. 
Dawkowanie: nakładać punktowo 1-2 razy dziennie na zmiany zapalne. 

Moje ostatnie odkrycie - żel punktowy do cery trądzikowej MediquSkin Plus. Produkt nie zawiera alkoholu etylowego ani substancji zapachowych, a w jego skład wchodzi polialkohol winylowy, który tworzy warstwę niezatykającą pory. Izoluje ona i chroni przed czynnikami zewnętrznymi, mogącymi mieć wpływ na nasilenie objawów trądzikowych. Kwas glikolowy i retinowy mają działanie złuszczające, sprzyjają mechanicznemu usuwaniu martwych komórek naskórka. Obecna w składzie klindamycyna (do tej pory dostępna na receptę) przeciwdziała namnażaniu się bakterii. 
Dawkowanie: produkt stosować najlepiej wieczorem, nakładając równomiernie na powierzchnie zmian skórnych. Rano należy go zmyć. 
Działania niepożądane: do tej pory nie zaobserwowano żadnych. 
Po nałożeniu unikać bezpośredniego wystawienia na promieniowanie słoneczne oraz światło lamp UV. 

Linotormentiallae A+E to krem tormentiolowy z witaminami A i E przeznaczony do codziennej pielęgnacji skóry łojotokowej i trądzikowej, ze skłonnością do powstawania podrażnień zaczerwienienia i wypryski. Składniki aktywne: tlenek cynku, witamina A i E, wyciąg z kłącza pięciornika. Odpowiednia konsystencja zapewnia łatwą aplikację i równomierne nałożenie kremu nawet na dużych powierzchniach skóry. Beżowa kolorystyka dodatkowo zmniejsza widoczność zmian zapalnych. Krem pozostawia film ochronny, który poprawia natłuszczenie skóry i czyni ją wyraźnie gładszą. Preparat łagodzi objawy podrażnień i przyspiesza ich ustępowanie. Posiada działanie ściągające i zapobiega swędzeniu.  To taka łagodniejsza wersja Tormentiolu. 
Dawkowanie: tradycyjnie, 1-2 razy dziennie.

Glamid żel łączy działanie trzech substancji aktywnych, które są skuteczne w pielęgnacji skóry trądzikowej:
 • Nikotynamid 4% - jest aktywną formą witaminy B3 (niacyny).
 • Kwas glikolowy 1% - posiada delikatne działanie keratolityczne, nawilżające oraz odbudowujące. Powoduje łagodne złuszczanie martwych komórek naskórka z powierzchni. 
 • Kwas salicylowy 0,5 % - posiada delikatne działanie keratolityczne i komedolityczne. Powoduje łagodne złuszczanie, otwiera zatkane pory i zapobiega ich ponownemu zatykaniu.
Stosuje się go w łagodnej i umiarkowanej zapalnej postaci trądziku. W ciężkich formach może być stosowany jako preparat wspomagający w terapii z zastosowaniem retinoidów lub antybiotyków. 
Dawkowanie: dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Najpierw oczyścić skórę za pomocą łagodnego środka myjącego i osuszyć. Po nałożeniu żelu umyć ręce. 
Działania niepożądane: w ciągu kilu pierwszych tygodni stosowaniu preparatu mogą wystąpić typowe oznaki, jak kłucie, zaczerwienienie, pieczenie skóry. Objawy zazwyczaj znikają po przyzwyczajeniu się skóry do preparatu. W przypadku nieustąpienia, zmniejsza się częstotliwość stosowania.

Trądzik - kiedy wybrać się do dermatologa?
 • jeśli regularne stosowanie odpowiednich kosmetyków i maści/żeli bez recepty nie przynosi rezultatów,
 • gdy nagle trądzik bardzo się nasili,
 • jeśli mamy problem z wypryskami, a po ich zagojeniu twarz nie zostaje gładka - widoczne są przebarwienia i blizny.
 Moje doświadczenia

Trzeba przyznać, że w swoim życiu przerobiłam już wiele preparatów - zarówno tych receptowych, jak i bez. Aktualnie korzystam z dwóch wymienionych wyżej mazideł - Benzacne 5% i Tormentiolu w przerwach od nadtlenku benzoilu. Po takiej kilkumiesięcznej kuracji mogę już bez większego dyskomfortu wychodzić bez makijażu i moja cera wygląda zdecydowanie lepiej - to też dlatego, że regularnie ją złuszczam, żeby pozbyć się lekkich przebarwień i płytkich blizn. Jest gładka, a nowe zmiany pojawiają się dużo rzadziej i w określonych porach cyklu, ale dzięki odpowiedniej pielęgnacji mogę jakoś nad nimi zapanować. Początki były trudne - okropne zaczerwienienia i przesuszenia miejscowe po zastosowaniu słabszego Benzacne były dość dotkliwe. Ale z czasem skóra się przyzwyczaiła i teraz mogę go stosować codziennie. Unikam opalania i na co dzień stosuję filtr SPF30. . Póki co, w przypadku odstawienia maści na kilka dni, krostki nawracają, ale w dużo mniejszym wydaniu. 

You Might Also Like

4 komentarzy

 1. Bardzo dobrze, że poruszyłaś ten temat. Zbyt wiele kobiet próbuje ukryć trądzik zamiast poszukać środków do walki z nim. Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na http://super-ciuchy24.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej, a jaki filtr polecasz? Zestawienie bardzo ciekawe, o wielu preparatach nie miałam nawet pojęcia. Z pewnością wybiorę przynajmniej trzy do przetestowania :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aktualnie stosuję filtr z serii Pharmaceris S - krem ochronny dla dzieci i jest super, nawet pod makijaż. Oprócz tego bardzo dobre są też filtry od Avene i Iwostinu (Solecrin Purritin do cery tłustej, bardzo lekki i niezapychający).

   Usuń

Dziękuję za każdy komentarz :) Staram się odpowiadać na wszystkie wiadomości. Jeśli chcesz to obserwuj ;)

Obserwatorzy

Zblogowani

zBLOGowani.pl