Biotyna = sposób na wypadające włosy

10/11/2017

Witajcie!

Dzisiejsze zagadnienie to tak naprawdę temat-rzeka. Dlatego postaram się porządnie, ale rzeczowo streścić kilka istotnych faktów odnośnie samej witaminy, jej działania oraz skutków jej niedoboru. Tym bardziej, że jesień w pełni, a co za tym idzie - coraz więcej osób skarży się na wypadające okresowo włosy.


Źródło: mnn.com

Dlaczego tak się dzieje?

Przyczyn może być wiele: nieodpowiednia dieta, zaburzenia hormonalne, stres czy przyjmowane leki. W wielu przypadkach nadmierne wypadanie może być spowodowane złą pielęgnacją włosów (częste farbowanie, działanie wysokiej temperatury, brak zabezpieczenia przed słońcem w trakcie wakacji) oraz niedoborem różnych związków mineralnych i witamin w naszej diecie, co powoduje zwiększenie łamliwości włosów i osłabienie ich cebulek. Stąd istnieje potrzeba suplementacji wielu mikro- i makroelementów. I na tym zagadnieniu chciałam się dzisiaj skupić.

Trochę naukowych faktów

Badania przeprowadzone na osobach cierpiących na osłabione włosy lub ich wypadanie wykazały dobroczynny wpływ doustnej biotyny - witaminy z grupy B, zwanej jako ,,witamina piękna" lub witamina H, od niemieckiego ,,Haut' oznaczającego skórę. W szeregu witamin B ma numer 7, jest rozpuszczalna w wodzie, zawiera cząsteczki siarki, która wchodzi w skład keratyny budującej włosy czy paznokcie. Oprócz wielu ważnych funkcji, które pełni w organizmie jako koenzym, wspomaga procesy powstawania keratyny i różnicowania komórek naskórka oraz włosów i paznokci. Ponadto jest odpowiedzialna za syntezę kwasów tłuszczowych, przemianę dwutlenku węgla i aminokwasów, wpływa też pozytywnie na wzmożoną czynność gruczołów łojowych.

Początkowo jej suplementowanie było badane u pacjentów z łamliwymi paznokciami, w trakcie eksperymentu zauważono również poprawę jakości włosów i ich zmniejszone wypadanie (więcej o wynikach badania możecie poczytać tutaj). W trakcie testów nie zaobserwowano niepożądanych skutków ubocznych, a przyjmowanie biotyny w dawce 2,5 mg dziennie uważa się za bezpieczne. Istotnym faktem jest również okres terapii biotyną, który wynosi minimum 6 miesięcy. Pierwsze pozytywne rezultaty można już zaobserwować po 3 miesiącach od rozpoczęcia suplementacji, a wynika to z szybkości wzrostu paznokci i włosów ( 0,5-1,2 mm na tydzień w przypadku włosów, 1,2-2,5 mm na miesiąc). Zatem dopiero po ok. 3 do 6 miesięcy od rozpoczęcia leczenia nasze paznokcie i włosy uzyskują długość pozwalającą na zaobserwowanie zmian.

Konkretne działanie

W wyniku stosowania biotyny w dawce 2,5 mg cienkie, osłabione i matowe włosy stają się mocniejsze, nabierają blasku i przybierają zdrowy wygląd. W związku z tym uznano zależność między stanem włosów a ich wypadaniem. Przyjęto, że słabe jakościowo włosy, cienkie, łamliwe i bez połysku wiążą się poniekąd z zaburzeniem ich wzrostu. Przebiega ono stopniowo, prowadząc do pogorszenia i braku nowych włosów w fazie anagenu (czyli wzrostu) włosa. Nie dochodzi do wymiany włosów, a te które wypadną nie są zastępowane nowymi.
Z uwagi na korzystny wpływ na stan korzeni włosa i tempo wzrostu jego łodygi, biotyna okazała się skutecznym środkiem stymulującym przyrost włosów. Przenikając do macierzy włosa wpływa na jego keratynizację i od wielu lat jest stosowana profilaktycznie u osób z wypadającymi włosami, a także często wykorzystywana w kosmetyce.

Naturalna witamina H Można znaleźć ją m.in: w wątrobie, orzechach włoskich i ziemnych, mące sojowej, żółtku jaj, migdałach, sardynkach, krabach, grzybach, brązowym ryżu, szpinaku, marchwi, pomidorach i mące pełnoziarnistej.

Preparaty

Liczne preparaty z biotyną w składzie są dostępne na rynku, zawierają jej mikro dawko i należą do produktów suplementacyjnych. Nie mają popartego badaniami klinicznymi działania tak jak to ma miejsce w przypadku dawki 2,5 mg. Ta oraz 5 mg dawka są zarejestrowane w statusie leku i wykazują powyższe właściwości lecznicze. Najbardziej znanym na polskim rynku lekiem z biotyną jest Biotebal (więcej do poczytania o produkcie - tutaj). Na fali popularności tego preparatu, powstała również linia pielęgnacyjna składająca się z odżywki i szamponu do włosów oraz serum do rzęs.
Poza tym wystarczy wejść o pierwszej apteki lub drogerii, by przekonać się, że biotyny na półkach bardzo dużo i faktycznie jest w czym wybierać. Każda firma z suplementami diety ma w swojej ofercie przynajmniej jeden preparat z witaminą H w składzie (oraz całą gamą innych witamin i mikroelementów wspierających). Dla przykładu - najbardziej znane i najczęściej kupowane:


You Might Also Like

2 komentarzy

Dziękuję za każdy komentarz :) Staram się odpowiadać na wszystkie wiadomości. Jeśli chcesz to obserwuj ;)

Obserwatorzy

Zblogowani

zBLOGowani.pl