Historia mody: lata 80
1/12/2017
Witajcie!
Lata 80
To lata wojen w dalszym ciągu - trwa konflikt iracko-irański, działania zbrojne mają miejsce na terenie Afganistanu, a Brytyjczycy walczą z Argentyną o Falklandy. W tym czasie w zamachach giną: John Lennon, Indira Gandhi i Olof Palme, na szczęście obronna ręką wychodzą z nich papież Jan Paweł II i Ronald Reagan. Wraz z końcem dekady upada komunizm w Europie Środkowej.
Dla Polski to bardzo niespokojne czasy - trwają protesty robotnicze na Wybrzeżu, powstaje Solidarność i wprowadzony zostaje stan wojenny w grudniu 1981 r. Poza tym Polacy zdobywają dwie Nagrody Nobla: w dziedzinie literatury otrzymuje ją Czesław Miłosz, a tą Pokojową - Lech Wałęsa.
Muzyka ma się bardzo dobrze - w Polsce trwa boom na bunt, czyli rocka i punk, do głosu dochodzi również heavy metal. Po drugiej stronie barykady znajduje się muzyka elektroniczna i syntezatory. Popularność zyskują zespoły, które znamy nawet dziś m.in. Iron Maiden, Bon Jovi, Depeche Mode, Queen, The Cure, Guns N' Roses, Aerosmith, Scorpions, Pet Shop Boys, Eurythmics czy Roxette. Wybijają się też soliści, jak David Bowie, Prince, Madonna i Michael Jackson. A to wszystko dzięki powstaniu nowej telewizji muzycznej, czyli MTV.
Lata 80-te to też ogromny postęp technologiczny: powstaje pierwszy telefon komórkowy i technologia CD, do domów i biur trafiają pierwsze komputery osobiste, dzieciaki grają na konsolach, a muzyki można słuchać na magnetofonach i walkmanach.
Moda
Patrząc na zdjęcia z tamtych lat, pierwsze co sobie pewnie pomyślicie to ,,ale kicz!". To prawda, można tej modzie wiele zarzucić, jednak musicie przyznać, że była kolorowa jak żadna inna, szalenie charakterystyczna i ostra w odbiorze.
Moda lat 80. formowała sylwetkę w kształt odwróconego trójkąta - wszystkie marynarki i koszule miały wszyte poduszki w ramionach, talia miała być wąska i podkreślona, a proporcje równoważono obcisłymi spódnicami. Młode dziewczyny nosiły się trochę inaczej - uwielbiały kolorowe leginsy, szerokie swetry i tuniki lub body, całość uzupełniały kolorową, plastikową biżuterią i ocieplaczami. Sportowe stroje sprawiały wrażenie, jakby ich właścicielki dopiero co wróciły z najpopularniejszych zajęć lat 80-tych - aerobiku.
Zaczyna się era kultowych ubrań - po raz pierwszy jeansy dostają firmową metkę i tym samym awansują ze spodni roboczych to markowych i modnych ikon epoki. Mowa tu oczywiście o spodniach od Calvina Kleina. Rozpoczyna się tym era jeansowego total looku, z kataną jako must-have i koniecznie w marmurkowym odcieniu! Oprócz tego królują: welur (tak, ten sam misiowaty materiał, który obecnie zdobi sukienki i spódniczki, a wtedy pokusił się na niego nawet wielki dom mody Dior!), lycra, kresz i koronki. Kolory są wyraziste i mocne, najlepiej neonowe. Do głosu dochodzą także wzorzyste, jedwabne koszule, których prekursorem zostaje Gianni Versace. Jak spodnie to marchewy albo spadochrony, do tego jeszcze puchowe kamizelki i styl na policjantów z Miami Vice - pastelowe garnitury, kolorowe T-shirty i mokasyny.
Kobiety pokochały zwierzęce cętki, cekiny i migotliwe tkaniny. Bieliznę nosiło się już nie tylko pod ubraniem, do łask wróciły koronkowe gorsety i staniki, a także body. Swoje chwile miały też tiule, ale noszone na rockowo (a nie romantycznie). Panie znowu chodzą na wysokich szpilkach (w wersji glamour do kostiumu) lub Conversach (do leginsów z lycry i jeansów).
Dziś właściwie nie docenia się tego okresu w modzie i uważa za zbyt mało kobiecy i taki ,,plebejsko-dyskotekowy", ale spójrzmy prawdzie w oczy - kiedyś wszyscy tak wyglądali. Nie wierzycie? Zajrzyjcie do rodzinnych albumów ze starymi zdjęciami rodziców ;)
Styl skinhead
Początki tej kontrkultury sięgają już lat 60-tych, a nazwa wywodzi się od wygolonych głów lub bardzo krótkich włosów. Czemu umiejscowiłam ją w tej dekadzie? Subkultura ta przeżyła prawdziwe odrodzenie w latach 80-tych, zwłaszcza w Londynie, gdzie zrodziła się jako reakcja na subkulturę punkową i w opozycji do niej postulowała czystość, dyscyplinę i silny charakter. Rosła w siłę zwłaszcza w środowisku pseudokibiców piłki nożnej, a następnie została skierowana przez skrajnie prawicową partię National Front, w której miała znaczne wpływy. Więcej informacji odnośnie samej ideologii możecie poszukać w filmach (,,This is England" świetnie ukazuje tą subkulturę, do tego ogromny plus za kostiumy), ja tu skupię się na samej modzie. Charakterystyczne były kurtki pilotów MA-1, koszulki polówki, Levisy, szelki i buty Martensy.
Fryzury i makijaż
Pierwsza zasada makijażu tej dekady? Rzucać się w oczy! Trwała na głowie, wyraziste oczy i ciemne usta - tak wyglądały wtedy dziewczyny. Chociaż nie tylko - kto kojarzy muzykę rockową tamtych czasów na pewno wie, jak wyglądały wtedy znane zespoły ;)
Podkreślenie osobowości należało także do zadań fryzury - mocno natapirowane włosy, cieniowane na całej długości, wysoki kucyki oraz te na bok, krótkie i zadziorne cięcia oraz styl ,,na chłopaka" - najlepiej w wersji na jasny blond. Wszystko to uzupełnione o nieodzowne dodatki - bandany, wielkie gumki do włosów i plastikową biżuterię. Najlepiej w szalonych kolorach i dużych ilościach.
Wśród Panów najpopularniejsza jest fryzura na ,,czeskiego piłkarza" - czyli ,,krótko z przodu, długo z tyłu i wąsy na przedzie".
Wśród Panów najpopularniejsza jest fryzura na ,,czeskiego piłkarza" - czyli ,,krótko z przodu, długo z tyłu i wąsy na przedzie".
Ważne osobistości
Brooke Shields - amerykańska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna oraz fotomodelka. Stała się idolką nastolatek w latach 80-tych, wielokrotnie pojawiała się na okładkach największych magazynów modowych, wywołała także skandal, gdy pokazała się na plakatach tylko w jednej części garderoby - jeansach od Calvina Kleina.
Cher - a właściwie Cherilyn Sarkisian LaPiere, amerykańska piosenkarka, aktorka, reżyserka i producentka muzyczna, niejednokrotnie określana jako Bogini Popu. Była także wziętą modelka, pozowała dla Vouge'a, miała własny show telewizyjny, a także śpiewała w rewii w Caesars Palace w Las Vegas, gdzie jej gaża wynosiła 350 tys. dolarów tygodniowo (!). Zagrała w wielu pamiętnych filmach np. Silkwood, Maska, Czarownice z Eastwick czy Syreny (już troszkę później).
Cyndi Lauper - właściwie Cynthia Ann Stephanie Lauper, amerykańska wokalistka, kompozytorka, producentka i aktorka, zdobywczyni nagrody Grammy, Tony oraz Emmy. Aktywistka ruchu LGBT. W latach 80-tych wydała swoją debiutancką płytę ,,She's So Unusual" promowaną przez znany wszystkim singiel ,,Girls Just Want to Have Fun". Nakręcony do niego teledysk stał się jednym z najbardziej kultowych wideoklipów tej dekady i grany był nieprzerywanie przez MTV, czyniąc z Cyndi Lauper jedną z największych ikon muzyki pop lat 80.
Debbie Harry - czyli Deborah Ann Harry, amerykańska piosenkarka i aktorka, wokalistka punk-rockowego i nowofalowego zespołu Blondie, który największe sukcesy odnosił na przełomie lat 70. i 80. Rozpoczęła swoją karierę jako króliczek Playboya, dała się poznać jako obdarzona charakterystycznym głosem wokalistka, z nieprzeciętną energią sceniczną i nietuzinkową charyzmą. Wraz z kolegami z zespołu Blondie wypracowała nowatorską na ówczesne czasy kombinację rocka, punku, disco, a nawet reagge i jest uważana za prekursorkę stylu new wave. Niezbywalnym elementem wizerunku zespołu był zresztą atrakcyjny wyglad Debbie oraz jej sex appeal.
Kylie Minogue - australijska piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka i aktorka. Swoją karierę zaczynała w drugiej połowie lat 80., a jej debiutancka piosenka ,,The Loco-Motion" okazała się najlepiej sprzedającym singlem w Australii tej dekady. Kolejny ,,I Should Be So Lucky" odniósł także sukces w Wielkiej Brytanii, jako najlepiej sprzedający się singiel w UK.
Joan Jett - właściwie Joan Marie Larkin, amerykańska rock'n'rollowa i punk rockowa gitarzystka, wokalistka oraz aktorka. Najbardziej znana z hitów ,,I Love Rock 'n' Roll" oraz ,,Bad Reputation". Przez New York Times okrzyknięta królową rocka i rock and rolla. Po rozpadzie jej pierwszego zespołu The Runaways, w latach 80-tych założyła kolejny, z którym odniosła międzynarodowy sukces. Jest feministyczną ikoną w muzyce rockowej. Kultura riot grrrl była inspirowana właśnie jej osobą, a sama wokalistka współpracowała z głównymi artystkami tego nurtu.
Madonna - właściwie Madonna Louise Ciccone, amerykańska piosenkarka popowa, kompozytorka, autorka tekstów, producentka muzyczna, tancerka, aktorka, producentka filmowa, reżyserka, scenarzystka, projektantka mody, pisarka, przedsiębiorca i filantropka. Znana jako ikona popkultury, przełamująca bariery obyczajowe i budząca kontrowersje, a także jeden z najpopularniejszych muzyków w historii. Ze względu na sukcesy w przemyśle została nazwana ,,Królową Popu" i tytuł ten utrzymuje po dziś. Jej kariera trwa nieprzerywanie od lat 80-tych, a według Księgi Rekordów Guinnessa jest artystką z największą liczbą sprzedanych wydawnictw muzycznych w historii. Debiutowała jako tancerka, następnie rozpoczęła się jej solowa kariera muzyczna i szybko zdobyła międzynarodową popularność. Zaprezentowała nowatorskie podejście do dziedzin teledysku i koncertu, zwracając uwagę na ich widowiskowość i teatralność.
Sandra - właściwie Sanda Ann Lauer, niemiecka piosenkarka pop i euro disco. Międzynarodowy sukces odniosła w 1985 roku z piosenką ,,(I'll Never Be) Maria Magdalena". Piosenka stała się wielkim przebojem i zdobyła pierwsze miejsce na listach przebojów w 22 krajach. Jej styl i teledyski to kwintesencja szalonych lat 80-tych.
Tina Turner - last but not least, chciałoby się rzec ;) Właściwie Anna Mae Bullock. Wokalistka soulowa i rockowa, urodzona w Stanach Zjednoczonych, posiadająca aktualnie obywatelstwo Szwajcarii. Aktywna w przemyśle muzycznym od lat 60-tych, jednak jej powrót na listy przebojów i wielki sukces przypada na lata 80. Wtedy to porzuciła swój skromny muzyczny styl i wizerunek sceniczny na rzecz wizerunku megagwiazdy i symbolu seksu. Należy do grupy artystów, którzy zdefiniowali główny nurt rocka tejże dekady. Przez magazyn Rolling Stone uznana za jedną ze 100 najwybitniejszych artystów wszech czasów, do tego jest laureatką siedemdziesięciu prestiżowych nagród spośród stu nominacji, w tym aż ośmiu Grammy, co czyni ją najczęściej nagradzaną artystką rock and rollową w historii przemysłu fonograficznego.
E.
6 komentarzy
Super post ;)
OdpowiedzUsuńAwesome pictures!!🙂
OdpowiedzUsuńRegards.
Walkindiscount.com
Super, w takim razie nie mogę się już doczekać mody z lat 90!
OdpowiedzUsuńMoja ukochana dekada, wow! Świetnie że zebrałaś wszystko do kupy, dla mnie Miami Vice i hair bandy rządzą, nawet na siłownię poszukuję ciuszków nawiązujących do tamtych czasów (ku uśmiechowi męża, który uwielbia rashguardy) ;)
OdpowiedzUsuńoh jak ja kocham lata 80! urodziłam się w 82 wiec na lata 80 przypada moje dzieciństwo a w latach 90 byłam nastolatką, poznałam mojego męża..to naprawdę cudowny czas. Kocham wszystko, muzykę z lat 80-to moja ukochana, uwielbiam depeche mode, michaela jacksona, madonnę, sade, sandrę...i wele innych.Te czasy bez komórek , komputerów, tak szalone już nigdy nie wrócą! było tyle hitów wszech czasów, najpiękniejsze perfumy,no i moda którą uwielbiam..oj rozmarzyłam się :)
OdpowiedzUsuńsuper wpis :)
OdpowiedzUsuńDziękuję za każdy komentarz :) Staram się odpowiadać na wszystkie wiadomości. Jeśli chcesz to obserwuj ;)