Historia mody: lata 70

By Try To Save It - 7/19/2015

Lata 70Świat nadal nękany jest przez wojny - w 1975 roku kończy się ta amerykańsko- wietnamska, jednak rewolucje trwają w najlepsze. Główne obszary działań wojennych to Azja i Afryka (wojna Jom Kippur, radziecka interwencja w Afganistanie, wojna ugandyjsko-tanzańska i kambodżańsko-wietnamska, zamachy stanu w Portugalii i Grecji). W 1973 roku rozpoczął się kryzys naftowy, który objął wszystkie kraje wysoko uprzemysłowione i uzależnione od ropy naftowej, a rozpoczął się od odcięcia przez Arabów dostaw ropy.
Poza tym trwa wyścig zbrojeń między krajami NATO ze Stanami Zjednoczonymi na czele, a ZSRR i Układem Warszawskim. Między USA i ZSRR trwa także wyścig kosmiczny, czyli współzawodnictwo o eksplorację przestrzeni kosmicznej przez sztuczne satelity, umieszczanie w niej człowieka, a także pierwsze lądowanie na powierzchni księżyca.
Lata 70 to kolejna ważna dekada dla muzyki - następuje dynamiczny rozwój rocka progresywnego, hard rocka (znacie pewnie zespoły takie jak Queen, Deep Purple, KISS, AC/DC, Led Zeppelin),  oraz ery disco (ABBA, Bee Gees,Village People, Boney M . Pod koniec dziesięciolecia pojawia się kolejna subkultura - punk.
W Polsce lata 70. to dekada Edwarda Gierka, który zastąpił Władysława Gomułkę na stanowisku I sekretarza. Zapowiedział przemiany w życiu publicznym kraju i obiecał poprawę bytu. Główną przyczyną tych zmian były wydarzenia grudniowe, w trakcie których robotnicy poznali swą siłę, a władza zobaczyła, że musi się liczyć z poparciem ludu. W tym dziesięcioleciu Polska prowadziła aktywną politykę zagraniczną, zachowała pozycję wiernego sojusznika ZSRR, a jednocześnie starała się zbliżyć do zachodu (głównie do Francji i USA). Kredyty zaciągnięte przez Gierka pozwoliły na realizację strategii wielkiego skoku gospodarczego. Szybko rosła produkcja przemysłowa, pozwolono też na działalność prywatnych kupców. Niestety polityka rolna i warunki klimatyczne w pierwszej połowie lat 70. doprowadziły do kryzysu żywieniowego. Zaczęło brakować mięsa, a kraj był uzależniony od importowanej żywności. Jednocześnie kontynuowano rozbudowę niektórych sektorów, zaniedbując inne. W ten sposób doszło do ogromnego zadłużenia kraju i ciężkiego kryzysu ekonomicznego. Zaczyna brakować podstawowych produktów i zostają wprowadzone kartki na żywność. Rozpoczyna to falę strajków w czerwcu 1976 r.
Mimo tego polityka wewnętrzna była bardziej liberalna, zaczęto znosić cenzurę (jednak nie całkiem). w 1978 roku papieżem zostaje Polak - Karol Wojtyła, który przyjmuje imię Jan Paweł II. Rok później odbyła się pierwsza pielgrzymka papieża do ojczyzny. Następują zmiany administracyjne - rozszerzona zostaje liczba województw z 17 do 49.

Moda

Ubrania w stylu lat 70 są bardzo zróżnicowane. Początkowo prym wiodła moda hippisowska, pozostałość poprzedniej dekady, czyli długie sukienki i spódnice, motyw kwiatowy i naturalny wygląd. Z drugiej strony można zaobserwować pojawienie się stawiającego na szykowność stylu glamour oraz nowych subkultur - punk i disco.
Nie sposób zauważyć rewolucji w kroju spodni, początkowo prostych, bądź lekko rozszerzanych ku dołowi, by w połowie lat 70. uzyskać już dzwony. Później na topie były rurki oraz legginsy. Koniec dekady to przede wszystkim wielka popularność bieli, która świetnie sprawdzała się na dyskotekach, motywów zwierzęcych, sztucznych materiałów i cekinów. Buty na koturnach były noszone zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Nie na darmo tą dekadę nazywa się szalonymi latami 70!
Styl disco

W połowie lat 70 rozpoczyna się nowy nurt w modzie, zaczęto otwierać dyskoteki, w tym słynne Studio 54. Erę na stroję disco na szeroką skalę zapoczątkował film ,,Gorączka sobotniej nocy" z Johnem Travoltą. Można w nim zaobserwować wszystkie cechy charakterystyczne dla tego stylu, czyli cekinowe i poliestrowe kreacje, które wyparły zwiewne i kwieciste sukienki, inną, zdecydowanie bardziej kolorową wersję dzwonów, jedwabne bluzki, kombinezony i spódniczki mini. W świetle dyskotekowych kul wszystko musiało błyszczeć, fasony były bardziej przylegające i podkreślały sylwetkę.Styl punk

Za początek ruchu punk uważa się powstanie zespołu Sex Pistols, mimo że przed nimi tą muzykę grali także Ramones, Talking Heads czy Television. Zespołu grające punk koncertowały w Londynie i Nowym Jorku, przenosząc swój sceniczny image na ulice. W modzie punkowej, podobnie jak w hippisowskiej, ważna była idea i kształtujące ją poglądy. Najbardziej charakterystycznym elementem tego stylu była skórzana kurtka, zwana ramoneską. Część ubrań fani robili sami np. wycinali dziury czy nabijali je ćwiekami. Stylizacje miały nosić ze sobą pojęcia nihilizmu i destrukcji. Obecne były także agrafki, naszywki, czaszki i odbarwienia. Wyznawcy stylu punk nie nosili dzwonów, tylko spodnie rurki i ciężkie buty.Fryzury i makijaż

We fryzurach panował szał na zmysłowy blond w stylu Farrah Fawcett, z charakterystycznymi wywiniętymi, cieniowanymi końcami. Drugi styl to gładkie, długie włosy z lekko podwiniętymi końcówkami. Przedziałek pośrodku głowy i pasma luźno padające na ramiona. Delikatna, idealna cera, powieki lekko muśnięte jasnym cieniem, rzęsy wytuszowane ciemną maskarą, a usta pomalowane bezbarwnym błyszczykiem lub beżową pomadką.


W stylu disco - kobiety zmieniły fryzury z długich i rozpuszczonych włosów na loki i tapiry, które były uzupełnieniem bogatych strojów. Szalony make-up w stylu disco to mocno opalizujące i kolorowe cienie do powiek, rzęsy malowane do granic przesady i wyraźnie zarysowane usta, najczęściej malowane na różowo.


W stylu punk - fryzury miały szokować, często z włosów formowano irokeza lub farbowano na niebanalne kolory. Makijaż to mocno podkreślone, ciemne usta, blada cera i mocno pomalowane oczy.


Ważne osobistości

Farrah Fawcett - amerykańska aktorka i producentka, a także modelka. Stała się symbolem małego ekranu, była ulubienicą Ameryki za sprawą serialu ,,Aniołki Charliego", który przyniósł jej nawet nominację do Złotego Globu. Brała udział w wielu reklamach m.in. past do zębów, szamponów i kremów do golenia. Próbowała również zaistnieć na dużym ekranie, jednak bez większego powodzenia. To właśnie na niej stylizowały się kobiety w latach 70.


Vivienne Westwood - brytyjska projektantka mody, odpowiedzialna za rozpowszechnienie stylu punk. Wraz ze swoim partnerem, Malcolmem McClarenem, który był menadżerem Sex Pistols, otworzyła sklep w Londynie w 1971 roku z projektowanymi przez siebie ubraniami. Vivienne przedstawiała awangardowe rozwiązania, używała agrafek do spinania koszulek i sukienek, wykorzystywała lateks, umieszczała na ubraniach przewrotne hasła, motyw brytyjskiej flagi i kratę. Sklep stał się mekką punków, którzy przyjeżdżali do niego z całej Wielkiej Brytanii. W 2006 roku otrzymała Order Imperium Brytyjskiego ,,za zasługi dla mody". Jest autorką znanych dziś gumowych butów - melisek ;)


Grace Jones - amerykańska piosenkarka i aktorka, była modelka, ikona światowej popkultury w latach 70 i 80. Kojarzona była z oryginalnym stylem i wyrafinowanym smakiem, symbol nocnego życia Nowego Jorku oraz królowa disco. Jej największe przeboje to ,,I've Seen That Face Before (Libertango)", ,,Slave to the Rythm" i ,,Private Life". Artystka słynie z oryginalnego, androgynicznego wizerunku. Jej styl jest inspiracją dla innych gwiazd, takich jak: Lady Gaga czy Annie Lennox.


Donna Summer - amerykańska wokalistka muzyki disco, soul, pop i r&b. Szczyt jej popularności przypada na drugą połowę lat 70, kiedy to nurt disco dominował na rynku muzycznym. Swoimi osiągnięciami zapracowała na tytuł ,,Królowej Disco", była także laureatką pięciu Nagród Grammy. Jej wielki przebój ,,Hot Stuff" kojarzą zapewne wszyscy.


Helen Reddy - australijska piosenkarka i aktorka. Zwycięstwo w konkursie młodych talentów dało jej przepustkę do Nowego Jorku, gdzie podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią Capitol. Występowała w wielu filmach i grała w teatrze. W latach 70 była znana jako ,,Królowa Pop". Była znaczącą postacią w bardzo popularnym w tamtych czasach feminiźmie, jej utwór ''I am Woman" został okrzyknięty ,,hymnem dla feministek".


Olivia Newton-John - australijska piosenkarka i aktorka. Jako nastolatka występowała w kafejkach, w 1974 roku brała udział w konkursie Eurowizji, następnie wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie prowadziła własny program w telewizji ABC. Dużą popularność zdobyła dzięki roli w musicalu ,,Grease". W 1979 roku została Oficer Orderu Imperium Brytyjskiego za zasługi w muzyce i filmie, a także doczekała się swojej gwiazdy w Hollywood Walk of  Fame. Wielokrotna laureatka nagród Grammy.E.

 • Share:

You Might Also Like

1 komentarzy

 1. Nice Inspirations

  FOLLOW my Blog!!! Maybe we can follow each other!!!
  http://rimanerenellamemoria.blogspot.de
  Gewinne ein hochwertiges Beauty Masken Set im Wert von 134€ auf meinen Blog.
  Win a high-quality beauty masks set value of 134 € on my blog.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :) Staram się odpowiadać na wszystkie wiadomości. Jeśli chcesz to obserwuj ;)