Wszystko co trzeba wiedzieć o perfumach

5/06/2017

Witajcie!

Każdy z nas lubi piękne zapachy, ale znalezienie tego idealnie dopasowanego to ciężka praca. A warto szukać - dobrze dobrane perfumy sprawiają, że czujemy się pewniej, powabniej, seksowniej. Dla niektórych wybór zapachu jest oczywisty, innym potrafi sprawić sporo kłopotu, a kiedy już znajdziemy ten odpowiedni, to chcemy by trwał jak najdłużej i wszystkie nasze rzeczy nim pachniały.


Nuty zapachowe, czyli architektura perfum

Czytając opisy perfum zawsze spotkacie się z określeniem ,,nuty zapachowe". Co to takiego? Otóż każdy zapach składa się z trzech podstawowych elementów, czyli właśnie trzech nut zapachowych. Jest to zbiór woni rozwijających się w kontakcie perfum ze skórą. Cała koncepcja nut zapachowych jest oparta na założeniu, że będące w składzie kompozycji substancje rozróżniają się szybkością parowania (trwałością). Większość dzisiejszych perfum jest komponowana w ten sposób. Taka struktura potrafi określić moment, w którym poszczególne składniki kompozycji są wyraźnie wyczuwalne w miarę rozwijania się zapachu, a później znikają na skutek kontaktu z powietrzem. Wąchając perfumy najpierw wyczuwamy nutę górną, zwaną nutą głowy, później środkową, tzw. nutę serca, a na samym końcu dolną, zwaną nutą bazy (podstawy lub głębi).

 • Nuta głowy - to pierwsza nuta, którą czujemy zaraz po otwarciu flakonika z perfumami. Ma ona bardzo duże znaczenie - jest pierwszym naszym odczuciem podczas testowania różnych produktów w perfumerii i to głównie na jej podstawie decydujemy się na zakup konkretnych perfum. Na samym początku jest niezwykle intensywna, lecz jej zapach bardzo szybko się ulatnia. Wyczuwana jest na skórze przez kilkanaście minut do pół godziny. Ta nuta składa się zazwyczaj z zapachów owocowych, lekkich i świeżych.
 • Nuta serca - kolejna nuta, którą poczujemy po ok. 10 minutach od użycia perfum. Jest połączeniem dwóch pozostałych nut, stanowi ich uzupełnienie. Często zdarza się, że w ogóle nie zwraca ona naszej uwagi, lecz to właśnie ta nuta jest odpowiedzialna za istotę połączenia pozostałych aromatów - tworzy bukiet i decyduje o charakterze zapachu. Utrzymuje się na skórze kilka godzin, a najważniejszymi składnikami są tu akordy korzenne, kwiatowe, zielone czy ziołowe.
 • Nuta bazy - wraz z upływem czasu perfumy przechodzą kolejną metamorfozę, aby na samym końcu dotrzeć do swojej głębi, czyli nuty podstawowej. Ma niewielką intensywność, ale też decydujący wpływ na charakter całej kompozycji zapachowej, jest tłem zapachu, decyduje o jego osobowości. Od tej właśnie nuty kreatorzy perfum zaczynają komponowanie całego zapachu i jest ona odpowiedzialna za jego trwałość. Uwalnia się bardzo powoli, jest wyczuwalna dopiero po kilku godzinach. W skład nuty bazowej mogą wchodzić m.in. cybet, żywice, piżmo, ambra, wanilia, przyprawy drzewne czy korzenne. Czasami dodaje się do niej także substancje, które powodują, iż zapach będzie się utrzymywał na skórze przez dłuższy czas. Może być odczuwalna nawet po upływie kilku dni. 
Komponując perfumy kreatorzy zwracają uwagę, aby w każdej z trzech nut występowały substancje pachnące podobnie - to zapewnia harmonijny proces rozwijania się zapachu.


Rodzina kwiatowa do zdecydowanie damskie zapachy i takie też składniki znajdziecie najczęściej w perfumach dla Pań. Świeże i drzewne nuty dominują natomiast w zapachach męskich. Od jakiegoś czasu jednak odchodzi się od tego schematu i nietypowe połączenia znajdziecie we wszystkich rodzajach perfum. 

Siła zapachu

Podczas wyboru perfum spotkacie się z różnymi określeniami, bądź tajemniczo brzmiącymi skrótami, które niewiele Wam powiedzą. Na początek zacznijmy od tego, jaką ,,siłą zapachu" chcecie dysponować na co dzień lub specjalne okazje. Zapachy mają różny stopień koncentracji olejków zapachowych i o tego też zależy ich siła i długość działania. Zaczynając od najniżej skoncentrowanych:

 • 1-3% - woda odświeżająca - Eau Fraiche
 • 3-5% - woda kolońska - Eau de Cologne (EDC)
 • 5-10% - woda toaletowa - Eau de Toilette (EDT)
 • 10-15% - woda perfumowana - Eau de Perfum (EDP)
 • 15-30% - perfumy - parfum, essence.
Im więcej olejków zapachowych, tym dłuższy i intensywniejszy jest zapach. Istotna jest pora roku (i dnia, ale o tym później) - w lecie sięgamy częściej po wody toaletowe i odświeżające. 

Postrzeganie idealnych perfum - różnica płci

Udowodniono, że kobiety wybierając perfumy, kierują się przede wszystkim ich zapachem. Wydaje się to całkiem logiczne, prawda? Kolejnym argumentem decydującym jest reakcja, bądź też skojarzenie zapachu z jakimś dobrym/złym wydarzeniem lub wspomnieniem. Następny w kolejce jest wygląd flakonika - Panie lubią ciekawe opakowania, oryginalne rozwiązania i kolory - projektanci flakoników naprawdę mają pełne ręce roboty przy tworzeniu nowego zapachu, dobierają kształty i kolory w zależności od użytych nut lub grupy docelowej. Na samym końcu kobiety zwracają uwagę na składniki użyte w kompozycji.
U mężczyzn jest inaczej - Panowie są wzrokowcami, więc pierwsze co przykuwa ich uwagę to opakowanie. Dopiero później dobierają odpowiedni zapach. Mniejszy wpływ na ich decyzję ma tzw. reakcja czy skojarzenie z zapachem. Składniki użyte w mieszance również nie zaprzątają zbytnio ich myśli, chociaż zdarzają się znawcy zainteresowani poszczególnymi nutami i ich zawartością.

Zapachy a okazja

Pracując jako doradca i promotor w perfumerii, miałam taki swój zestaw pytań, od których zaczynałam każdą konsultację. Jednym z pierwszych jakie padało w kontakcie z każdym klientem, była okazja, na jaką mają być stosowane. 
Utarło się, że na dzień stosujemy zapachy lżejsze, delikatniejsze, które mają podkreślić naszą osobowość, a nie zdominować otoczenie. Zwłaszcza w pracy zależy nam na tym, żeby być przyjemnie odbieranym, a nie narzucać się swoją osobą. Dlatego tez na dzień najbezpieczniejsze są zapachy: kwiatowo-owocowe, lekkie kwiatowe, czy cytrusowo-kwiatowe. Jeżeli perfumy zawierają mocniejsze, zmysłowe nuty, to warto wybrać ich wersję light, czyli wodę toaletową. Będą pachnieć tak samo ładnie, a zdecydowanie mniej intensywnie. 
Na wieczór lub specjalne okazje preferowane są wersje mocniejsze, intensywniejsze i otulające, gdyż wówczas możemy, a nawet niejednokrotnie pragniemy skupić na sobie uwagę, podkreślić wyjątkowość okazji. Jednak i tutaj istnieje pewne rozgraniczenie - okazje wieczorne mogą być różne i trochę inaczej wygląda sytuacja, gdy idziemy na kolację służbową, a inaczej, gdy jest to spotkanie prywatne czy też randka. Od strony perfumeryjnej uważa się, że na randce można najwięcej - idealnie sprawdzają się intensywne zapachy z nutami zmysłowymi (tj. piżmo, ambra, jaśmin, ylang-ylang), które nie są tylko dodatkami do zapachu, ale są jednymi z jego głównych nut. Na służbową kolację czy spotkanie z przyjaciółmi najbezpieczniej jest wybrać perfumowaną wersję dziennego zapachu - jeśli na co dzień stosujecie wodę toaletową, to na wieczór wybierzcie po prostu wodę perfumowaną tego samego zapachu. Jest mocniejsza i intensywniejsza. 

Koło zapachowe

Przy dobieraniu zapachu do okazji, warto posłużyć się pewnym prostym schematem. Jeśli nie macie pewności, jakie główne nuty będą odpowiednie w zależności od pory dnia, to rzućcie okiem na tzw. koło zapachowe, czyli lekko zmodyfikowaną grafikę z rodzinami zapachów. Kolor flakonu a zapach

Patrząc na ten schemat możecie zauważyć inną prawidłowość - kolor flakonu/opakowania a przynależność do rodziny zapachów. W perfumeriach aż roi się od różnorakich produktów, co jakiś czas pojawiają się też nowe zapachy, a nie znając nut zapachowych konkretnych marek (a bardzo rzadko są one wspominane na opakowaniu) ciężko od czegoś zacząć. Niemożliwością jest przetestowanie wszystkiego. Jeśli poznacie komponenty tworzące daną barwę zapachu, dużo łatwiej będzie Wam znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. I tak żółte flakony sugerują odświeżające zapachy cytryny lub limonki, niebieskie - zapachy wodne, świeże, z aromatem morza, jasnoróżowe to najczęściej delikatne i kwiatowe zapachy, a czerwienie, pomarańcze i fiolety zawierają orientalne i intensywne nuty. Pamiętajcie jednak, że ta zasada nie tyczy się wszystkich perfum - producenci nie zawsze stosują się do powyższych założeń przy tworzeniu zapachów. 

Po takim wstępie teoretycznym, macie już pewną wiedzę w zakresie perfum, która pomoże Wam dokonać szybszego wyboru zapachu dla siebie. 
Wchodzicie więc do wybranej perfumerii i kierujecie się do półki z zapachami. I co dalej?

Praktyczne porady przy wybieraniu perfum

 1. Planując zakup perfum zastanów się jaki zapach lubisz, jakie nuty zapachowe są Twoje ulubione. Będąc w różnych miejscach sprawdź jakie emocje budzą w Tobie poszczególne aromaty. Czy lubisz róże i mogłabyś taki zapach rozsiewać codziennie wokół siebie? A może wręcz przeciwnie - jest dla Ciebie duszący i za wszelką cenę będziesz go unikać? Osoby młode, aktywne częściej sięgają po zapachy owocowe, niż kwiatowe i orientalne. Znając trochę swoje preferencje, łatwiej jest wstępnie określić główne nuty zapachowe przyszłych perfum. Warto też określić okazję (patrz wyżej). 
 2. Jeśli wybierzecie już jakiś flakonik w oparciu o powyższą wiedzę lub na chybił-trafił, zacznijcie od spryskania nim papierowego testownika. Sugerując się kolorem lub za namową bliskiej osoby, możecie trafić na zapach, który Wam się kompletnie nie spodoba i wtedy będziecie się męczyć kilka godzin pachnąc nie tym, czym chcieliście.
 3. Po kilku minutach, gdy zacznie rozwijać się kolejna nuta, a zapach nadal Wam się podoba, nanieście go na skórę w okolicy nadgarstków. Każdy zapach na różnych osobach będzie pachniał troszkę inaczej - za to wszystko odpowiedzialne jest pH skóry oraz naturalny zapach człowieka. Dlatego zawsze sprawdzajcie na sobie!
 4. Nie spiesz się, poczekaj 20-30 minut aż zapach rozwinie się na skórze. Najlepiej w tym czasie wyjść z perfumerii, gdzie unosi się nieraz przytłaczająca ilość różnych zapachów, które mogą maskować oryginalne perfumy lub zmylić. W tym czasie zapach ,,ułoży" się, zmiesza z naturalną wonią ciała. Wtedy dopiero możesz naprawdę określić, czy zapach Ci się podoba, nie drażni Cię i może Ci towarzyszyć w codziennym życiu. 
 5. Nie należy testować zbyt wielu zapachów jednego dnia - zwykle ogranicza się 5 produktów. 
 6. Nos zwykłego człowieka szybko się męczy przy takiej dawce i intensywności zapachów - warto wtedy poprosić o słoiczek z ziarenkami kawy. Świeża kawa neutralizuje zapachy, oczyszcza zmysł węchu i dzięki temu na nowo można testować kolejne produkty. 
 7. Spójrz na oznaczenia - czy wybrany produkt to woda perfumowana czy tylko toaletowa? Wytrawne nosy wyczują różnicę, zwykłym ludziom ciężko będzie to odróżnić.  
 8. Na koniec zwróć uwagę na funkcjonalność i praktyczność opakowania - czy wygodnie leży w dłoni? Czy atomizer nie zacina się, a buteleczka jest szczelna? Niby nie są to najważniejsze czynniki decydujące o wyborze, jednak takie małe niuanse mogą wpłynąć na wygodę stosowania i trwałość perfum. 
 9. Nie przesadzaj z ilością perfum! Jedna aplikacja na skórę zdecydowanie wystarczy, nie trzeba na siebie wylewać pół flakonika. Być może Wam się wybrane perfumy bardzo podobają i chcecie dosłownie przesiąknąć ich zapachem, ale uwierzcie - dla otoczenia możecie stać się meczący, przytłaczający. Po pewnym czasie Wasz nos przyzwyczai się do zapachu i będzie wydawać Wam się, że perfumy słabiej pachną. Dobrze przechowywane tak szybko nie wietrzeją, nie trzeba ich stosować coraz więcej. W końcu chcecie być kojarzeni z konkretnym zapachem, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Nawet najpiękniejsze perfumy potrafią zbrzydnąć, gdy ich za dużo na siebie wylejecie. 
 10. Cieszcie się wybranym zapachem jak najdłużej :) 

You Might Also Like

2 komentarzy

Dziękuję za każdy komentarz :) Staram się odpowiadać na wszystkie wiadomości. Jeśli chcesz to obserwuj ;)

Obserwatorzy

Zblogowani

zBLOGowani.pl