Kosmetyczne DIY: olejek do brody
12/18/2020Witajcie!
Czas na kolejne kosmetyczne DIY - tym razem coś dla mężczyzn! Macie w domu brodacza, któremu chcecie zrobić pachnący i praktyczny prezent? Taki olejek będzie super pomysłem, a satysfakcji i fajnie spędzonego czasu nie odbierze Wam nikt. Do tego taki domowy olejek jest sporo tańszy niż jego sklepowi koledzy, a z niewykorzystanych składników możecie później zrobić np. olejek do demakijażu lub masażu (ale o nich innym razem).
Poniżej przedstawiam Wam przepis jak w prosty sposób wyprodukować własny olejek do brody na bazie olejów roślinnych oraz kompozycji zapachowej z olejków eterycznych.
Oleje przydatne do tworzenia bazy
Do produkcji olejku do brody dobrze jest użyć kilku olejów roślinnych ze względu na ich różne właściwości odżywcze. Jako bazę najlepiej wykorzystać tzw. olej suchy, czyli na przykład ze słodkich migdałów. Praktycznie wszystkie z tu wymienionych są dostępne od ręki w aptekach i drogeriach, a ich cena waha się w granicach kilkunastu złotych za 50 ml. Nadadzą się następujące olejki:
- olej arganowy - wykazuje działanie odkażające, ujędrniające i wygładzające. Przeciwdziała procesom starzenia się skóry, poprawia elastyczność, jędrność i działa rewitalizująco - wspomaga odnowę komórek. Jest bardzo bogaty, doskonale odżywia, nawilża i regeneruje skórę, chroniąc ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Bardzo korzystnie wpływa również na włosy i paznokcie, skutecznie je wzmacniając. Nie bez przyczyny nazywa się go ,,eliksirem młodości" - zawarte w nim ogromne pokłady witaminy E oraz kwasów jedno- i wielonienasyconych sprawiają, że jest on silnym antyoksydantem. Witamina E poprawia elastyczność i nawilżenie skóry.
- olej ze słodkich migdałów - dobrze radzi sobie z szorstką, napiętą skórą i łamliwymi, przesuszonymi włosami. Jak wiele innych olejków roślinnych, ceniony jest przede wszystkim za swoje właściwości nawilżające. Bardzo szybko i dobrze się wchłania, to wyróżnia go na tle innych produktów. Podobnie jak migdały, poprawia cyrkulację krwi oraz wzmacnia kondycję paznokci i włosów. Rzadko uczula, jednak osoby mające alergię na migdały lub inne orzechy powinny go używać ostrożnie. Stosowany jako odżywka do włosów sprawi, że będą one błyszczące i puszyste; nie obciąża ich. Szczególnie polecany do cery suchej, przesuszonej, podrażnionej i wrażliwej.
- olej jojoba - odżywia, zmiękcza, nawilża i natłuszcza skórę oraz włosy. Swoją budową chemiczną zbliżony jest do ludzkiego sebum i można go stosować do każdego rodzaju cery. Zachowuje naturalny, kwaśny odczyn skóry. Suchą cerę nawilży i zapobiegnie nadmiernemu wysuszeniu, przy tłustej będzie regulował wydzielanie sebum, przyspieszy regenerację komórek oraz załagodzi stany zapalne. Ponieważ nie ma charakterystycznego zapachu, jest stosowany jako nośnik perfum i wydłuża ich trwałość. Dodany do innego preparatu, działa bakteriostatycznie, przez co przedłuża jego okres przydatności.
- olej awokado - jest łatwo wchłaniany przez skórę, wnika w jej głębsze warstwy. Zwany olejem 7 witamin, silnie nawilża i odżywia naskórek, wykazuje dużą zgodność z naturalnymi lipidami skóry - dobrze uzupełnia barierę lipidową naskórka. Używany jest jako czysty olej lub jako dodatek do kosmetyków przeznaczonych do skóry suchej, dojrzałej, starzejącej się i wrażliwej. Nie ma działania drażniącego, ani uczulającego. Świetny do masażu. Ponieważ jest gęsty, zaleca się go mieszać z innymi olejami (ze słodkich migdałów, z pestek winogron, z pestek moreli). Podnosi wytrzymałość, uspokaja, wygładza, regeneruje, pielęgnuje, chroni przed złym wpływem czynników zewnętrznych. Kosmetyki z dodatkiem oleju awokado otrzymują odpowiednią konsystencję dopiero po kilku dniach.
olej makadamia - duże stężenie kwasu oleopalmitynowego sprawia, że olej ten jest efektywnym wymiataczem wolnych rodników. Jest odpowiedni dla wszystkich typów skóry, ale w szczególności polecany przy suchej, łuszczącej się, wrażliwej i dojrzałej skórze. Profilaktycznie używany także przy łamliwych i kruchych włosach. Kwas oleopalmitynowy ochrania skórę w ten sam sposób, jak sebum wytwarzane naturalnie. Olej dobrze się wmasowuje, szybko wchłania, ma działanie regenerujące, odżywcze, wygładzające i poprawia wygląd skóry. Ze względu na to, że jest bardzo tłusty - jest znakomitym obrońcą przed promieniami słonecznymi, ale nie nadaje się jako baza.
- olej konopny - niezwykle cenny olej roślinny zawiera wyważony stosunek drogocennych nienasyconych kwasów tłuszczowych i naturalnych antyoksydantów. Nie wywołuje alergii i bardzo dobrze penetruje w głąb skóry. Dobrze się rozprowadza i szybko wchłania. Wzmacnia odporność skóry, wygładza ją, nadaje miękkość i sprężystość. Polecany do różnych rodzajów skóry: do tłustej z trądzikiem, przy zapaleniach skórnych, do cery dojrzałej w kremach odżywczych, a także w kosmetykach dla dzieci i niemowląt. Ostatnimi czasy stał się remedium na problemy z egzemą, łuszczycą i atopią. Działa przeciwzapalnie, łagodząco i kojąco. Olej konopny przypomina skład ludzkiego sebum, dzięki czemu usprawnia gospodarkę naturalnymi lipidami i wzmacnia naturalne bariery ochronne naskórka.
- olej z pestek winogron - wzmacnia lipidową barierę naskórka, dzięki czemu chroni skórę przed odwodnieniem. Ma działanie antyseptyczne i przeciwbakteryjne, przez to nada się do cery tłustej trądzikowej, z widocznymi zmianami zapalnymi. Nie zapycha porów i zapobiega powstawaniu zaskórników. Przynosi skórze ulgę, głęboko ją nawilża, wygładza i łagodzi podrażnienia. Wykazuje zgodność z naturalnym sebum, dzięki czemu jest przez skórę dobrze tolerowany. Przez obecność antyoksydantów i polifenoli, ma zdolność do redukcji wolnych rodników i zapobiega w ten sposób starzeniu się skóry. Sprawdzi się także przy cerze naczynkowej. Zmniejsza negatywne efekty działania słońca na skórę, działa ściągająco i tonizująco. Nadaje się jako olej bazowy do masażu i aromaterapii.
Wykonanie
Do budowy 50 ml olejku dla mojego brodacza użyłam jako głównego składnika oleju ze słodkich migdałów (25 ml), ponieważ nie pozostawia tłustego śladu na brodzie. Do niego dodałam ok. 10 ml oleju arganowego, 10 ml oleju konopnego oraz 5 ml oleju rycynowego. Na ten ostatni trzeba jednak uważać, ponieważ pozostawia włosy bardzo tłuste i obciąża, więc nie należy przesadzić z jego ilością.
1. Do czystej, suchej butelki z zakraplaczem nalewamy olej (lub mieszankę kilku).
2. W małym pojemniczku lub na łyżce szykujemy kompozycję zapachową z olejków eterycznych, które mieszamy ze sobą, zanim dodamy je do bazy.
3. Do oleju bazowego dodajemy olejki eteryczne i delikatnie mieszamy.
4. Odstawiamy do leżakowania. Taki olejek można przechowywać później w temperaturze pokojowej, bądź lodówce, żeby wolniej się psuł (w końcu nie jest niczym stabilizowany).
1 komentarzy
Zadbana broda to duma każdego mężczyzny. Profesjonalne kosmetyki do jej pielęgnacji można zamówić w sklepie https://salonova.pl/olejki-do-brody.
OdpowiedzUsuńDziękuję za każdy komentarz :) Staram się odpowiadać na wszystkie wiadomości. Jeśli chcesz to obserwuj ;)