Biegówki dla początkujących | 7 zalet narciarstwa biegowego

1/19/2021

Witajcie!

Słysząc o nartach, przeciętny człowiek najpierw pomyśli o rozległym stoku z rzędem wyciągów i zjeżdżaniu z gór. Tymczasem biegi narciarskie to najstarsza konkurencja narciarska. Biegówki wracają znów do łask i stają się coraz powszechniejszą formą zimowej aktywności fizycznej. Czasami zaczynają uprawiać je ludzie, którym narciarstwo zjazdowe szkodzi ze względu na problemy kostno-stawowe, albo tacy, którzy chcą rozwinąć swoją wytrzymałość lub po prostu urozmaicić trening. Warto również powiedzieć, że narciarstwo biegowe ma szersze działanie prozdrowotne niż narciarstwo zjazdowe. 

To naprawdę genialny sport! Nie jest tak kontuzjogenny jak narty zjazdowe, można go uprawiać wszędzie, nawet w miejskim parku (jeśli jest odpowiednio dużo śniegu) oraz zapewnia nam porcję świeżego, zimowego powietrza bez ograniczeń kolejkami, czy tłumami na stokach. Moja przygoda z biegówkami zaczęła się ponad 15 lat temu - kontuzja kolana wykluczyła mnie na stałe z narciarstwa zjazdowego, a nadmiar energii nie dawał usiedzieć spokojnie. Na szczęście miałam blisko do kilku fajnych tras biegowych: mała pętla biegowa w Karpaczu Górnym, czy mekka wszystkich biegaczy - Jakuszyce! Pierwsze narty pożyczyłam ze szkoły, potem było kilka startów w lokalnych zawodach, a sport ten został ze mną do dziś - co roku startuję na krótszych dystansach Biegu Piastów, a i namówiłam męża na wspólne bieganie :)

Zalety nart biegowych

A jest ich naprawdę wiele. Przede wszystkim:

1. Bieganie na nartach jest tak naturalne, jak chodzenie. Bardzo łatwo złapać swój rytm, a poruszając się po płaskim terenie praktycznie nie trzeba się niczego uczyć. Łatwiej mają osoby, które miały już do czynienia np. z nartami zjazdowymi - kwestia bezpiecznych upadków i hamowania pługiem jest tu podobna, a i szybciej można złapać właściwy rytm. Dla totalnych żółtodziobów polecam najpierw zajęcia pod okiem doświadczonego instruktora, który pokaże dokładnie co i jak. Czasem 2-3 godziny takiej nauki w zupełności wystarczą i możemy już samodzielnie biegać na nartach. 

2. Sprzęt jest naprawdę tani. Za pierwszym razem warto wypożyczyć i sprawdzić, czy złapiemy bakcyla, a jeśli spodoba się taka forma aktywności - warto kupić swój zestaw biegowy. Można też kupić wszystkie niezbędne elementy z drugiej ręki, wtedy cena spada nawet o połowę. Nie potrzeba nam też specjalistycznej odzieży - chociaż na początku bielizna termiczna może się przydać. 

3.  To sport rodzinny i grupowy. Wystarczy wypad na kilka godzin, żeby oderwać się od codzienności, odprężyć i zrelaksować na świeżym powietrzu, a przy okazji - świetnie się bawić z całą rodziną. Jest to lekki i stosunkowo prosty sport dla wszystkich. Zabrać można rodziców, bardziej ruchliwych seniorów (a jest ich mnóstwo na trasach!), małe dzieci, psa na smyczy i wózek też (tyle, że z płozami zamiast kół). 

4. Biegówki to bardzo wszechstronna aktywność: angażują naprawdę sporą grupę naszych mięśni, bo pracują nogi, ręce, mięśnie brzucha i plecy. Są bezpieczne dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy lub wracają do aktywności po jakiejś kontuzji, gdyż nie obciążają tak bardzo stawów jak zwykłe bieganie. Mocna praca górnej części ciała wzmacnia i stabilizuje mięśnie kręgosłupa i pomaga zdjąć z pleców napięcie po długim siedzeniu przy komputerze lub za kierownicą. Do tego biegówki bardzo wspomagają układ krążenia i oddechowy. 

5. Podniesienie odporności i kondycji! Jakże nam zimą potrzebne. Trening na świeżym powietrzu porządnie hartuje cały organizm. Narciarstwo biegowe może uprawiać każdy, bez względu na wiek i kondycję, Kto chce biegać, ten biega, kto woli iść, ten idzie na nartach. Każdy może korzystać z dobrodziejstwa natury dbając o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. 

6. Niezależność. Nikt nie pogania, nikt nie ciągnie na siłę. Nie jesteśmy zależni od czasu otwarcia wyciągów narciarskich. Nie stoimy w kolejkach.

7. Kontakt z naturą. Wiele tras biegowych zlokalizowanych jest w pięknych okolicznościach przyrody, gdzie widoki są zachwycające, co dodatkowo stwarza możliwość obcowania z naturą. Kilka większych ośrodków narciarstwa biegowego na Dolnym Śląsku mieści się w pobliżu popularnych szlaków górskich: z Jakuszyc pobiegniemy przez sporą część Gór Izerskich oraz na ich czeską stronę, sporo przygotowanych tras znajdziecie również w Górach Sowich, czy Masywie Śnieżnika. Także biegniemy i zwiedzamy jednocześnie. 

Mali i duzi - każdy biegać może :)

Gdzie na biegówki?

Biegać można wszędzie: w parku, w lesie, po pagórkach, na plaży, po polu, ośnieżoną drogą miedzy wioskami... Nada się każde miejsce, gdzie jest odpowiednia ilość śniegu. Wybór zależy od naszych umiejętności, jednak na pierwszy raz warto wybrać płaski teren, który znamy albo jedną z bardziej znanych tras biegowych, których w naszym kraju trochę jest. W Polsce najpopularniejszym miejscem z trasami i porządną infrastrukturą jest jedno z osiedli w Szklarskiej Porębie, czyli Jakuszyce, jak również Zieleniec i Jamrozowa Polana (Duszniki Zdrój), Ptaszkowa, Kubalonka (Istebna), Góry Sowie i Góry Bialskie. Również blisko Polskiej granicy, w sąsiednich Czechach, znajdziemy wiele fajnych miejsc: Bedrichov, Horni Misecky, Nove Mesto na Morave czy Orlicke Zahori. 


Pierwszy trening na nartach biegowych

Kto jeszcze nigdy nie biegał na nartach, ten zdecydowanie powinien zacząć od lekcji z doświadczonym i przygotowanym instruktorem. Ogólnie można przyjąć, że na rzetelne przekazanie wiedzy, którą totalny amator nart zdąży sobie przyswoić, potrzeba ok. 5 godzin. Przez ten czas można nauczyć się bezpiecznie w bardzo podstawowy sposób poruszania, upadania, hamowania. Pomoże to później uniknąć kłopotów na trasie. Aby nauczyć się biegać różnymi krokami potrzebujemy zdecydowanie więcej czasu, a żeby robić to poprawnie to czas liczy się w sezonach. 

Jak się ubrać na biegówki?

Najlepiej wygodnie i nie za ciepło. Tak, wiem, że to przeczy zimowej logice, ale uwierzcie mi - dobry ubiór w tym przypadku to podstawa, dzięki której będzie Wam się biegało komfortowo, a nie zgrzejecie na tyle, że odechce Wam się wszystkiego. Nie zmarzniecie, nawet jeśli to będzie Wasz pierwszy kontakt z biegówkami. Dla początkujących samo chodzenie na nartach bywa męczące: bez znajomości techniki w każdy ruch wkłada się więcej siły niż potrzeba, a do tego dochodzą jeszcze emocje. Zbyt ciepła będzie odzież na zjazdówki, za to (jeśli nie ma dużego mrozu i mocnego wiatru) wybierzcie to, w czym biegacie lub jeździcie na rowerze w chłodniejsze dni. Na biegówkach bardziej marzną ręce, więc warto mieć porządne wodoodporne rękawiczki, a drugą parę wziąć na zmianę. Szalik i ciepłą czapkę lepiej zastąpić kominem i opaską lub lekką czapką sportową. Warto również pamiętać o zabraniu okularów przeciwsłonecznych w pogodne dni oraz pomadki, czy kremu zimowego. Po biegu bardziej przyda się cieplejsza kurtka - na biegówkach szybko się rozgrzewamy, więc po skończeniu aktywności organizm równie szybko się wychładza. 

You Might Also Like

0 komentarzy

Dziękuję za każdy komentarz :) Staram się odpowiadać na wszystkie wiadomości. Jeśli chcesz to obserwuj ;)