Gorące wakacje, czyli co jeść aby przetrwać

7/20/2014

Witajcie!

Wybieram się właśnie na wakacje, w tym roku zamiast nad polskie morze obrałam kierunek bardziej południowy, a mianowicie Bułgaria :)
Planując wakacje często skupiamy się na atrakcjach, z których będziemy korzystać i miejscach, które odwiedzimy. Na drugi plan często schodzi to co będziemy jeść. W miejscowościach turystycznych każdy nastawiony jest na zarobek, także żeby nie wydać dużo pieniędzy na samo jedzenie, wystarczy odpowiednio wcześniej przemyśleć i zaplanować plan posiłków. Będę miała dostęp do kuchni, ale nie zamierzam w niej spędzić połowy urlopu ;) W barach lub restauracjach posiłki nie zawsze spełniają nasze oczekiwania, a jeszcze rzadziej wymagania cenowe. Do tego wysoka temperatura sprawia, że nie zawsze odczuwa się głód.

Jeśli także wybieracie się w ciepłe kraje, to przeczytajcie o moich propozycjach na przyjemne i smaczne spędzenie wakacji. 

Śniadania
Aby nie tracić wiele czasu na przygotowanie śniadań, najlepiej sprawdzą się proste potrawy: płatki z mlekiem i owocami, lekkie kanapki, słodkie rogaliki czy naleśniki i omlety z serkiem i owocami. 
Do kanapek wystarczy przygotować świeże pomidory, ogórek, plasterki wędliny czy lokalne sery, wtedy posiłek jest pożywny i jego zrobienie nie zabiera dużo czasu. Ważne aby jedzenie było sycące - gdy jest ciepło i zamierzamy spędzić dzień na plaży, rzadko kiedy jemy obiady. Dopiero po powrocie do pokoju i okiełznaniu się znajdujemy czas na tzw. obiadokolację.

Inspiracje








Obiadokolacje
Najprzyjemniejsze będą potrawy z grilla: warzywa, ryby, do tego jakieś lekkie sałatki ze świeżych warzyw. Jeśli przeje nam się ta forma posiłków, możemy przerzucić się na dania jednogarnkowe, czyli makarony z warzywami i mięsem. W okresie wakacyjnym warzywa i owoce mają najniższe ceny i są najzdrowsze, dlatego śmiało powinniśmy wzbogacać nimi wszystkie posiłki. Zawierają też wiele witamin i soli mineralnych, uzupełnią więc nasze rezerwy, które roztrwonimy w czasie pływania, grania w piłkę czy pocenia się na słońcu ;)
Dobrym pomysłem są też zupy. Wbrew pozorom ich przygotowanie nie zajmuje wiele czasu (do 1h), tyle samo zwykle zajmuje nam dotarcie do restauracji, zamówienie i odczekanie na posiłek. Jeśli ugotujemy jej więcej to starczy na drugi dzień, wtedy mamy problem z głowy. Najlepsze są: jarzynowa, pomidorowa, ogórkowa, czy serowa (z serków topionych, pycha!)
Warto również szukać ciekawych smaków wśród dań regionalnych. Może któreś przypasuje nam na tyle, że włączymy je do naszego jadłospisu po powrocie do domu :)

Inspiracje





W międzyczasie
Gdy zgłodniejemy między posiłkami, warto inwestować w świeże owoce, czy owocowo-warzywne koktajle, które świetnie sprawdzają się na upały. Ważne jest również nawadnianie organizmu. Jeśli nie chcemy pocić się latem, należny jeść dużo owoców i lekkich posiłków, a przede wszystkim pic bardzo dużo niegazowanej wody, która pozwoli wyzbyć się toksyn. Dobrym pomysłem są również świeżo wyciskane soki z miętą, która miło nas ochłodzi. Nie warto pic bardzo zimnych napojów - gdy jest gorąco nie należy obciążać organizmu dodatkową pracą niezbędną do podniesienia temperatury zbyt zimnego picia w stosunku do temperatury ciała, co w efekcie jeszcze bardziej ogrzałoby organizm. Pijąc ciepłą herbatę dajemy organizmowi sygnał do pozbywania się nadmiaru ciepła, przez co bardziej się pocimy, ale chłodzimy się skuteczniej. 

Inspiracje










Sprawa alkoholu
Latem szybciej tracimy wodę, a to prowadzi do szybszego upojenia. Samo piwo działa moczopędnie, więc jesteśmy bardziej narażeni na odwodnienie. Trunki nasilają też problemy z krążeniem. Zamiast tego postawmy na kolorowe, owocowe drinki bezalkoholowe, które możemy nawet samodzielnie wykonać. 

Inspiracje



E.

You Might Also Like

0 komentarzy

Dziękuję za każdy komentarz :) Staram się odpowiadać na wszystkie wiadomości. Jeśli chcesz to obserwuj ;)