O zakupach internetowych słów kilka | Tea time
3/02/2018
Witajcie!
Muszę przyznać, że robienie zakupów przez internet jest w tej chwili dla mnie najwygodniejsze. Dużo przyjemniej jest rozsiąść się swobodnie przed komputerem, z kubkiem ulubionej herbaty czy kawy obok, przeglądać spokojnie strony sklepów internetowych, filtrować po treści i wyszukiwać tylko to, co nas naprawdę interesuje. Czasem wystarczy wpisać w wyszukiwarce jedno słowo lub wyrażenie, aby dotrzeć do całej masy produktów, które odpowiadają naszym oczekiwaniom. Ze względu na pracę, nie zawsze mogę sobie pozwolić na długie buszowanie po sklepach w galerii. Tym bardziej, że akurat bardzo tego nie lubię - rzadko kiedy wypuszczam się na takie wypady, zwykle potrzebowałam kilku godzin na to, żeby znaleźć, przymierzyć i kupić jedną rzecz. Z roku na rok jestem coraz bardziej wybrednym klientem, często zastanawiam się długo nad kupnem rzeczy i jeśli coś mi nie do końca pasuje, to po prostu odpuszczam. Nie chcę dokładać mojej garderobie kolejnej rzeczy, którą nie wiadomo czy ubiorę. Wielogodzinne chodzenie od sklepu do sklepu, szukanie wśród stert nie zawsze uporządkowanych ubrań i wielokrotne przymierzanie, a także czekanie w kolejkach (do kasy, do przymierzalni) jest dla mnie po prostu męczące. Dlatego cenię sobie bardzo sklepy internetowe i możliwości jakie ze sobą niosą.
Największe zalety
Przede wszystkim to ogromna oszczędność czasu. Omijam praktycznie wszystkie niedogodności opisane w akapicie wyżej, skupiam się tylko na potrzebnych rzeczach i łatwo dokonuję zakupów. Szybka finalizacja płatności, proste przeglądanie produktów, wizualizacja w postaci zdjęć danego produktu na modelce, to tylko kilka zalet, które przemawiają za zakupami sprzed ekranu laptopa czy telefonu. Warto podkreślić również inne praktyczne względy - wiele sklepów oferuje dodatkowe promocje i kody rabatowe, darmową wysyłkę i bezpłatny zwrot do sklepu stacjonarnego, czy nawet 30 dni na zwrot pocztą. Dzięki temu możemy przymierzać zamówione rzeczy do woli, w domowym zaciszu, w dobrym dla nas oświetleniu, zestawić sobie nową rzecz z aktualną zawartością naszej szafy, oceniając nie tylko rozmiar, ale także stylizacyjny potencjał zakupu. Nie musimy cisnąć się w małej przymierzalni, gdzie oświetlenie czy lustro potrafi wiele zmienić. Bardzo fajnie do tematu podeszła Kasia z bloga Stylowa Misja, która pokazała, jak bardzo oświetlenie może się różnić w popularnych sieciówkach.
Planowane zakupy
Zakupy online to również wybawienie dla ,,zakupoholiczek", które wchodzą do sklepu w poszukiwaniu jednej rzeczy, a wychodzą z kilkoma zupełnie innymi, w dodatku nieplanowanymi. W przypadku zakupów online o wiele łatwiej jest powstrzymać się od niekontrolowanego szału przymierzania i skupić się na rzeczy, której w danej chwili potrzebujemy. Zamiast kilku przecenionych i niekoniecznie pasujących do nas ubrań z poprzedniego sezonu, które ,,atakują" nas z wieszaków już przy wejściu do sklepu, online można łatwo wyłuskać najnowsze trendy i kupić to, na czym nam naprawdę zależy - i tu nieocenioną pomocą są filtry dotyczące parametrów produktu.
Mam już swoje ,,ulubione" i sprawdzone sklepy, w których większość rzeczy mogę brać praktycznie w ciemno i zawsze trafiam z rozmiarem. Dużo trudniej jest mi kupić w ten sposób spodnie albo buty. Spodnie ze względu na różne długości nogawek i szerokość w pasie, a buty ze względu na wysokie podbicie. To są rzeczy, po które najpierw wybieram się do stacjonarnego sklepu, aby je przymierzyć; chociaż nierzadko kupuję je później online np. gdy akurat dostaję rabat bądź są w promocji. Coraz częściej w sklepach sieciowych pojawiają się kolekcje, które są dostępne tylko online bądź stacjonarnie.
Na co zawsze zwracam uwagę dokonując zakupów w internecie?
- Dokładny rozmiar, w przypadku butów: z podaną długością wkładki. Łatwo można się przekonać o tym, że rozmiar rozmiarowi nierówny, a każdy sklep może mieć swoje parametry. Często w opisie przedmiotu znajduje się dokładna długość/szerokość dla podanych rozmiarów. O butach już pisałam tutaj, na resztę zaplanowałam osobny post.
- Skład materiału. Coraz więcej sklepów umieszcza takie informacje w opisie przedmiotu i bardzo dobrze! Skoro nie możemy czegoś dotknąć, to przynajmniej mamy ogólne pojęcie czego się spodziewać. Podane proporcje w procentach to już całkiem luksus: w końcu jest też różnica między 1% elastanu a 3% w przypadku spodni albo 100% poliestrze prze letniej sukience.
- Opcje dostawy. Z kurierem nigdy mi nie po drodze, a zróżnicowany czas pracy tym bardziej tego nie ułatwia. Przesyłka najczęściej jest awizowana, potem muszę biec na pocztę i tak czy inaczej czekać w długaśnej kolejce. Moją ulubioną formą aktualnie są paczkomaty i opcja ,,Paczka w Ruchu". Inpost mam prawie pod domem, więc zawsze mogę sobie przesyłkę odebrać w najbardziej dogodnej dla mnie porze dnia (i nocy). Często robię to po powrocie z pracy, późną wieczorową porą (czyli około 22). A poczta o tej porze już jest dawno zamknięta. No i jest jeszcze możliwość śledzenia przesyłki rejestrowanej na każdym etapie oraz przesyłanie najważniejszych wiadomości SMSem, bądź mailem. Odbiór osobisty w sklepie też jest wygodny, zwłaszcza jeśli po wymarzoną sukienkę nie musimy jechać na drugi koniec miasta, tylko dostarczają ja nam do sklepu bliżej domu.
- Opcje zwrotu. Pierwsza sprawa to czy zwrot jest darmowy, a następnie ile mam czasu na jego wykonanie. Naprawdę warto wiedzieć takie rzeczy, żeby później nie zostać z niepasującym ubraniem, gdyż przegapiło się kilka dni albo dopłacać dodatkowo za wysyłkę.
Inne, przydatne informacje
- Warto znać swoje prawa jako konsumenta, dlatego doczytujcie wszystkie regulaminy jakie podtykają Wam pod nos. Jeśli macie jakieś wątpliwości, zaglądajcie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, gdzie w przejrzysty i dostępny sposób opisane macie najważniejsze zagadnienia.
- Odkryliście już Aliexpress? Ta strona potrafi wciągnąć na długie godziny, gdzie znajdziecie wszystko co Wam się już śniło (bądź też nie i nie mieliście pojęcia o istnieniu tego czegoś), a przystępne ceny i darmowa wysyłka kuszą niesamowicie. Chińskie sklepy zyskują na atrakcyjności, więc warto wiedzieć jak poruszać się na zagranicznej platformie, nie dać się oszukać przez nieuczciwych sprzedawców i jak kupować. Bardzo fajną bazą danych odnośnie tego serwisu jest Aliholik, gdzie oprócz podstawowych, najbardziej nurtujących Was spraw, znajdziecie także recenzje przedmiotów zakupionych na Ali.
- Przed zakupami warto też poszukać kodów rabatowych obniżających wartość zakupów. Tu z pomocą przychodzi Wam Alerabat albo Kody.pl. Niekiedy takie promocje udostępniane są na fanpage'ach sklepu czy bezpośrednio na stronie, np. w specjalnej zakładce czy banerze.
Zdjęcia: Asio
3 komentarzy
Śliczne zdjęcia ;)
OdpowiedzUsuńZakupy internetowe to niesamowita wygoda :)) pozdrawiam serdecznie :) woman-with-class.blogspot.com
OdpowiedzUsuńŚwietnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńDziękuję za każdy komentarz :) Staram się odpowiadać na wszystkie wiadomości. Jeśli chcesz to obserwuj ;)