Cukier trzcinowy - właściwości i zastosowanie w peelingach kosmetycznych
12/04/2019
Witajcie!
Cukier trzcinowy to nierafinowany cukier, który otrzymywany jest z trzciny cukrowej bez oddzielania melasy i kryształków - dzięki temu zawiera on liczne minerały i pierwiastki, takie jak żelazo, wapń, fosfor, potas czy magnez oraz znaczną ilość soli mineralnych. Jego głównym składnikiem jest sacharoza. Barwa kryształków cukru trzcinowego może wahać się od złotawej do ciemnobrązowej. Swoją popularność zawdzięcza (podobnie jak cukier buraczany) słodkiemu smakowi i szerokiemu zastosowaniu w przemyśle spożywczym. Cukier trzcinowy zawiera ok. 397 kcal/100g.
Właściwości cukru trzcinowego
Do najważniejszych jego właściwości można zaliczyć: łagodzenie bólów głowy, kojenie i nawilżenie suchej skóry, regenerację podrażnionych miejsc. Cukier trzcinowy działa przeciwbólowo, wykrztuśnie, bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Ma działanie wygładzające. Doskonale ujędrnia i uelastycznia skórę, nadaje jej równomierny, zdrowy koloryt i blask. Odblokowuje gruczoły łojowe i skutecznie oczyszcza pory. Delikatnie złuszcza martwy naskórek.
W dawnych czasach służył do leczenia m.in. przeziębienia, astmy, oparzeń czy trudno gojących się ran. Brak działania drażniącego i uczulającego oraz dobre właściwości złuszczające i oczyszczające sprawiły, że stał się bardzo popularnym ścierniwem w tzw. peelingach mechanicznych. Cukier trzcinowy znajdziemy zatem w scrubach czy też różnego rodzaju peelingach do twarzy i ciała. Może być stosowany w postaci grubo- i drobnoziarnistej. Jego skuteczne, a zarazem delikatne właściwości ścierne sprawiają, że kosmetyki na jego bazie mogą być dedykowane również dla osób z wrażliwą skórą. Działanie przeciwbakteryjne i oczyszczające słodkiego produktu wykorzystywane są także w produktach do cery trądzikowej.
Działanie peelingu na bazie cukru trzcinowego
Peeling gruboziarnisty przeznaczony będzie do pielęgnacji całego ciała. Do twarzy i dekoltu poleca się ten drobnoziarnisty. Peeling cukrowy działa głównie poprzez usunięcie zanieczyszczonych, obumarłych komórek naskórka. Odblokowuje także gruczoły łojowe, oczyszcza skórę i usuwa zaskórniki. Pośrednim efektem działania peelingu jest szybsza regeneracja skóry i zwiększenie przepływu krwi, co wpływa na jej koloryt.
Peeling cukrowy nakłada się na ciało w prosty sposób. Zabieg rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia skóry tonikiem, a następnie masujemy ją delikatnie okrężnymi ruchami tak, aby nie była zbyt rozciągana. Taki masaż trwa zazwyczaj kilka minut. Następnie peeling zmywamy dokładnie wodą, a skórę odpowiednio natłuszczamy np. balsamem lub olejkiem. Ze względu na rozpuszczalność cukru w wodzie łatwo go usunąć pod prysznicem. Peeling taki w połączeniu z olejami roślinnymi i innymi substancjami aktywnymi nie tylko efektywnie złuszcza martwy naskórek, ale jednocześnie go odżywia. Stosowane po zabiegu kosmetyki dużo lepiej się wchłaniają. Zaleca się stosowanie peelingu średnio raz na tydzień.
Peeling domowej roboty
Taki kosmetyk jest naprawdę bardzo prosty i tani w wykonaniu. Jednorazowo przygotowuję niewielką jego ilość (mały słoiczek), który wystarcza mi na 2 lub 3 użycia na całe ciało. Jeśli nie chcecie inwestować w dodatkowe składniki, wiele z nich znajdziecie u siebie w domu! Warto sięgnąć po miód, zmieloną kawę, olej kokosowy, oliwę z oliwek czy sok z cytryny. Ja ostatnio wykorzystałam do przygotowania glicerynę i ekstrakt z aloesu.
Do małego słoiczka wsypałam najpierw cukier, a następnie dodałam glicerynę. Składniki te zmieszałam w stosunki 1:1 i dodałam kilka kropelek ekstraktu z aloesu. Tak zapakowany peeling przechowuję zamknięty w temperaturze pokojowej nie dłużej niż miesiąc. Gdy po kilku dniach cukier opadnie na dno słoiczka, można go śmiało jeszcze raz wymieszać z gliceryną tuż przed nałożeniem na skórę.
To bardzo prosty przepis, od którego możecie zacząć swoją przygodę z samodzielnie wykonywanymi kosmetykami. Tak wykonany i ładnie zapakowany produkt może również posłużyć za prezent dla osoby, która ceni sobie oryginalne, naturalne kosmetyki. Łatwo go modyfikować i urozmaicać na masę sposobów!
2 komentarzy
Nie miałam pojęcia, że niepozorny cukier trzcinowy ma tyle fajnych właściwości. ;)
OdpowiedzUsuńCiekawe :)
OdpowiedzUsuńDziękuję za każdy komentarz :) Staram się odpowiadać na wszystkie wiadomości. Jeśli chcesz to obserwuj ;)