Bezpieczne opalanie cz. II - zasady, o których należy pamiętać

7/08/2020

Witajcie!

Przypominajka:


Przez cały rok skóra twarzy, a także całego ciała, wymaga specjalnej ochrony, ponieważ jest nieustannie narażona na szkodliwe działanie promieni słonecznych oraz towarzyszące mu wysuszenie. Prawidłowa pielęgnacja skóry polega przede wszystkim na stosowaniu kosmetyków, które zawierają odpowiednie filtry przeciwsłoneczne. 
Kiedy zbliża się okres letni i planujemy wakacyjne podróże, warto zaopatrzyć się w dermokosmetyki, które zapewnią prawidłową ochronę skórze twarzy i całego ciała. A należy o tym pomyśleć wcześniej -  w końcu wystawianie się na działanie promieniowania w znacznym stopniu przyspiesza starzenie skóry. Powszechnie wiadomo, że unikanie słońca i używanie preparatów ochronnych na skórę, z zawartością filtrów przeciwsłonecznych to podstawowe wytyczne w zapobieganiu starzenia się skóry i powstawaniu przebarwień. Przede wszystkim pomaga w profilaktyce nowotworów skóry. 

Fototypu skóry według skali Fitzpatricka

Amerykański dermatolog Thomas B. Fitzpatrick, w 1975 roku stworzył klasyfikacje ludzi, dzięki której można wyróżnić 6 fototypów skóry, w zależności od reakcji skóry na promieniowanie. 


Fototyp I - typ nordycko-celtycki: bardzo jasna skóra, często z piegami, włosy przeważnie rude. Nigdy się nie opala, zawsze ulega poparzeniom słonecznym. Ten typ ma większe ryzyko uszkodzenia naczyń krwionośnych oraz raka skóry. Czas naturalnej ochrony skóry przed UV to 5-10 minut.
Fototyp II - typ kaukaski (jasny): jasna cera, przeważnie blond włosy, słabo się opala, zazwyczaj ulega poparzeniom słonecznym. Czas naturalnej ochrony skóry przed UV to 10-20 minut.
Fototyp III - typ środkowoeuropejski/mieszany: jasna cera, włosy ciemni blond do brązowych, czasami ulega poparzeniom słonecznym, średnia opalenizna. Czas naturalnej ochrony skóry przez UV to 20-30 minut. 
Fototyp IV - typ śródziemnomorski: ciemne włosy, łatwo się opala i rzadko ulega poparzeniom słonecznym. Czas naturalnej ochrony skóry przed UV to 30-40 minut.
Fototyp V - skóra ciemna (np. hindusi): bardzo łatwo się opala i prawie nigdy nie ulega poparzeniom. Czas naturalnej ochrony skóry przed UV to 40-90 minut.
Fototyp VI - skóra czarna: opala się błyskawicznie i nigdy nie ulega poparzeniom. Czas naturalnej ochrony skóry przed UV to więcej niż 90 minut.

Koncepcja klasyfikowania typów skóry w zależności od reakcji na promieniowanie UV powstała, aby móc dobierać właściwe dawki promieniowania w leczeniu osób z chorobami skóry. W wyniku prowadzonych doświadczeń okazało się, że samo określenie koloru skóry, włosów i oczu nie jest wystarczające i powinno być uzupełnione o informacje od poszczególnych osób o tym, jak ich skóra reaguje na promieniowanie (łatwość opalania i podatność na oparzenia). 

Rodzaje filtrów

Powtórek z teorii nigdy dość, zawsze przed kupnem preparatów przeciwsłonecznych warto sobie pewne rzeczy przypomnieć. Filtry UV można podzielić na:



Filtry fizyczne to substancje na ogół pochodzenia mineralnego, odbijające promieniowanie z całego zakresu długości fal. Stanowią ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB. Rzadziej niż fitry chemiczne powodują podrażnienie skóry. Rzadko są używane samodzielnie ze względu na niski współczynnik ochrony i łatwiejszą zmywalność. Dzielą się na dwa typy:
  • pigmenty barwne pozostawiają biały film na powierzchni skóry (oprócz tlenku żelaza), niewygodne w stosowaniu, ponieważ mogą się gorzej rozprowadzać. Barwne pigmenty to pigmenty o wielkości cząsteczek od 200 do 300 mikrometrów: tlenek tytanu, tlenek cynku, tlenek żelaza (np. w podkładach). 
  • pigmenty mikronizowane tlenku cynku lub tlenku tytanu o wielkości cząsteczek od 20 do 80 mikrometrów. 
Filtry chemiczne działają poprzez absorbowanie promieniowania UV. Ich zakres obejmuje różne długości fal. Przykłady najpopularniejszych filtrów chemicznych:
  • Benzofenony
  • Esolex 6300
  • Octokrylen
  • Parsol 1789
  • Tinosorb M 
Idealny kosmetyk ochronny powinien zawierać wszystkie wyżej wymienione składniki.


Unikaj tych godzin

Najlepiej unikać opalania się w godzinach 11:00-14:00, gdy promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze. To, że poza tymi godzinami słońce grzeje słabiej, nie oznacza, że nas nie opala. Promienie słoneczne i tak do nas dotrą, a opalenizna na pewno się pojawi. Jedyna różnica jest taka, że po 14:00 opalanie będzie bezpieczniejsze, a i spadnie ryzyko poparzeń słonecznych. 

Leki, które nie lubią słońca

Niektóre leki mają w swoich składach substancje, które mogą prowadzić do zwiększonej wrażliwości skóry na promienie słoneczne. Tego typu reakcje, określane jako uczulenie na słońce, występują w różnym natężeniu, gdyż nawet osoby przyjmujące te same preparaty, mogą mieć inną wrażliwość na daną substancję. Jeżeli przyjmujesz leki, sprawdź czy ich stosowanie nie wyklucza opalania. Niektóre z nich mogą powodować stałe przebarwienia lub reakcje alergiczne. Przed wakacjami warto zapytać lekarza o ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków w związku z przyjmowanymi lekami. Na co należy zwrócić szczególną uwagę:
  • niektóre antybiotyki - doksocyklina, pefloksacyna, a także sulfonamidy. 
  • leki psychotropowe - perazyna, amitryptylina, chlorpromazyna.
  • środki uspokajające 
  • tabletki ziołowe zawierające: nagietek, dziurawiec, bergamotkę, arcydzięgiel.
  • leki przeciwpadaczkowe - fenytoina.
  • leki na arytmię - amiodaron.
  • leki hormonalne, w tym także tabletki antykoncepcyjne.
  • leki moczopędne - hydrochlorotiazyd lub furosemid.
  • leki przeciwtrądzikowe i przeciwłupieżowe (których skład bazuje na dziegciu). 
  • lekarstwa redukujące poziom cholesterolu: fibraty.
  • leki przeciwbólowe na ibuprofenie, ketoprofenie i naproksenie.
  • maści, kremy i aerozole na skórę zawierające sterydy: hydrokortyzon, metylprednizolon, klobetazol, mometazon. 
Warto także wiedzieć, że mechanizm działania oraz reakcja różni się w zależności od zastosowanej w leku substancji. W preparatach zawarte są fotoaktywne cząsteczki, które pod wpływem słońca aktywują się i tym samym uszkadzają komórki skóry - to jest reakcja fototoksyczna. Z kolei może również wystąpić reakcja fotoalergiczna, czyli opóźniona, gdy objawy pojawiają się po kilkunastu godzinach i także w miejscy, które były odsłonięte przed promieniami słonecznymi. 

U osób, które stosowały powyższe leki, a mimo wszystko zażywały kąpieli słonecznych, może pojawić się ostre oparzenie słoneczne (intensywny rumień i pęcherze). Po pewnym czasie od ekspozycji na słońce moją pojawić się przebarwienia, których bardzo trudno się pozbyć. Niekiedy po opalaniu mogą wystąpić typowe reakcje fotoalergiczne np. krostki, grudki z osoczem, które pojawiają się na całym ciele, nie tylko w miejscu wystawionym na promieniowanie słoneczne. 

Tymczasowo wyeliminuj pewne kosmetyki

Na kilka dni przed pierwszym opalaniem odstaw kosmetyki, które mają w swoim składzie witaminy A i C. Pojawiają się one w wielu kremach i serach - szczególnie tych, które nastawione są na rozjaśnianie i wygładzanie skóry. Składniki te mogą jednak wywoływać podrażnienia, przebarwienia i alergie! Lepiej też nie chodzić na plażę w pełnym makijażu. Podobną reakcję wywołują olejki eteryczne zawarte w perfumach. 

Gdzie kosmetyki przeciwsłoneczne są zakazane?

W ramach ciekawostki - wiecie, że są pewne miejsca, gdzie nie wwieziecie własnego kremu przeciwsłonecznego? Trzeba najpierw dokładnie przestudiować skład swojego preparatu, by móc z niego skorzystać, ponieważ niektóre jego związku niszczą rafy koralowe. Jeśli w preparacie, który ze sobą przywieziemy na wakacje, znajdzie się jedna z 10 zabronionych substancji chemicznych, produkt zostanie nam zabrany przy wjeździe do kraju. 

Źródło: Rzeczpospolita.pl 
Według naukowców nie tylko globalne ocieplenie, ale także chemikalia pochodzące z filtrów przeciwsłonecznych niszczą koralowce. Środki te trafią do wód podczas naszych kąpieli w oceanie, poza tym zmywamy je z siebie pod prysznicem, skąd przenikają do kanalizacji. Według zaleceń urzędników należy unikać kupowania filtrów, które w składzie mają:

  • wazelinę, ponieważ dopiero po wielu latach ulega biodegradacji i jest szkodliwa dla życia wodnego,
  • sporo dwutlenku tytanu, ponieważ minerał ten nie ulega biodegradacji i reaguje w ciepłej wodzie morskiej, tworząc nadtlenek wodoru, który jest dzkodliwy dla organizmów morskich
  • oksybenzon i oktoksylan, związki podejrzanie o szkodzenie koralowcom, które wkrótce będą zakazane na Hawajach. 
Gdzie uważać: Republika Palau, Hawaje, Australia, niektóre części Meksyku. 

You Might Also Like

2 komentarzy

  1. ja w sumie nie lubię się opalać, ale dużo ostatnio chodzę z wózkiem, więc dbam o odpowiednią ochronę swojej skóry no i oczywiście bobasa

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie lubię się opalać, cały rok używam na twarz kremu z filtrem. :D

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :) Staram się odpowiadać na wszystkie wiadomości. Jeśli chcesz to obserwuj ;)