Recykling ubrań | Co zrobić z nienoszonymi ubraniami?

2/04/2021

Witajcie!

Każda pora roku oznacza czystki w szafie i odłożone na bok torby ubrań. Przy takich porządkach zwykle dostrzegamy, że część ubrań nie nosimy już od dłuższego czasu, część jest całkiem nowa i nigdy nie założona, a jeszcze inne - raczej nie nadają się już do założenia, a półka z rzeczami ,,po domu" jest pełna. Na szczęście są miejsca, gdzie z łatwością pozbędziemy się zalegających ubrań, a czasem nawet na tym zarobimy. Zrób dobry uczynek dla planety i daj drugie życie nienoszonym ubraniom. 

Spodnie w geometryczne wzory, kupione pod wpływem emocji i wciąż nie doczekały się swojego momentu. Sukienka oversize, która tak świetnie leżała tylko na prezentującej ją modelce. Ekskluzywne (i kolosalnie wysokie) szpilki, które założyłaś raz na wesele koleżanki, a po oficjalnej ceremonii z ulgą zamieniłaś na wygodne czółenka. Mnóstwo kupionych impulsywnie dodatków nie w Waszym stylu i butów w złym rozmiarze. Niektóre z rzeczy traktujemy sentymentalnie, inne - bez dorabiania ideologii - po prostu zalegają. Mogę się założyć, że większość z Was gubi się między wieszakami, powtarzając jak mantrę ,,znowu nie mam co na siebie włożyć" i myśli tylko o tym, jak wydostać się z tej góry ubrań. Zamiast przejmować się ilością niechcianych rzeczy, spójrzcie na nie pod innym kątem - jak można odzyskać chociaż część zainwestowanych w nie środków? A może ta od dawna nieużywana sukienka świetnie wyglądałaby na koleżance? Jak górkę ciuchów można przerobić na szczytny cel?

Przytoczę dziś kilka sprawdzonych przeze mnie sposobów, bardziej bądź mniej czasochłonnych, dzięki którym możecie wybrać sposób w jaki pozbędziecie się nadmiaru niepotrzebnych już rzeczy. 

Sprzedawanie ubrań w Internecie

1. Serwis aukcyjny Allegro

Tej strony nikomu przedstawiać nie trzeba. Niejeden z Polaków próbował choć raz w życiu coś na nim sprzedać. W milionach produktów trudno się wyróżnić, ale skuteczną wciąż taktyką, która ułatwia sprzedaż wielu rzeczy na raz jest tworzenie zestawu produktów. Wystarczy wybrać kilka pasujących do siebie np. tematycznie przedmiotów, skomponować z nich zestaw - w ten sposób uatrakcyjnimy naszą ofertę, klient kupi kilka rzeczy jednocześnie, a za przesyłkę zapłaci raz. Warto pamiętać o estetyce, ładnych zdjęciach oraz rzeczowemu opisowi, lepiej też nie mieszać ze sobą różnych rozmiarów. Naszym docelowym klientem jest jedna osoba, na którą cały zestaw powinien pasować. 

2. Vinted i Szafa.pl

Te dwa popularne portale sprzedażowe łączą w sobie internetowy second hand, serwis modowy i forum dla użytkowniczek. Strony służą sprzedaży, wymianie na nawet oddawaniu ubrań. Ważną funkcją jest możliwość wystawienia oceny dla każdego użytkownika, gdyż to właśnie komentarze są najlepszym sposobem na budowaniu wiarygodności sprzedającego. Założenie konta na tych portalach jest całkowicie darmowe. Główną różnicą jest wsparcie jakie oferuje administracja razie w oszustwa - Vinted sprawdza wiarygodność sprzedawcy poprzez nieobowiązkową weryfikację za pomocą przelewu zwracanego na konto. Natomiast Szafa wymaga pełnej weryfikacji danych - pobiera opłatę, którą można wydać potem na reklamę profilu czy produktów, a w razie oszustwa zwraca pieniądze i ściga nieuczciwego użytkownika. Na obu portalach mamy do wyboru wygodne systemy płatności i coraz lepsze opcje wysyłki. W przypadku sprzedaży odzieży i dodatków na tych serwisach należy pamiętać o zasadzie ,,im więcej tym lepiej" - wyraźnych i estetycznych zdjęciach, najlepiej naturalnych i w razie możliwości, na osobie, szczegółowych opisach ułatwiających wyszukiwanie, a także podjęcie ostatecznej decyzji oraz pasujących #hashtagach. Swego czasu korzystałam z obu stron, obecnie zostawiłam sobie tylko profil na Vinted. 

3. Sprzedaż lokalna 

Czasem warto śledzić również darmowe portale, jak OLX oraz Gumtree, które oferują ogromną bazę ubrań i dodatków z drugiej ręki. Tutaj mamy większą szansę, żenaszym klientem będzie osoba z tego samego miasta i możemy skorzystać z odbioru osobistego, nie płacąc przy tym za przesyłkę. Co prawda ryzyko oszustwa przy sprzedaży wysyłkowej jest też większe - mimo to wciąż wiele osób korzysta z tej formy kupna/sprzedaży.

4. Media społecznościowe

Na Facebooku możemy korzystać z funkcji ,,Marketplace", gdzie wystawiamy ubrania ze zdjęciami i opisem, jak na portalach opisanych wyżej. Jednak tu forma ogłoszenia ma wiele odsłon, od zdjęć ubrań niechlujnie rzuconych na podłogę, po transmisje na żywo, gdzie nawet konkretne butiki reklamują swoje produkty. Istnieją też grupy sprzedażowe, do których możemy dołączyć i cieszyć się określoną grupą docelową. Bardzo często są to też strony mocno określone np. na konkretne miasto. 

Nową i dość innowacyjną metodą, stosowaną najczęściej przez użytkowników Instagrama, jest dodawanie zdjęć lub krótkich filmików, na których prezentuje się przedmiot. W opisie podajemy cenę, wady, zalety, uzupełniamy odpowiednimi hashtagami. Wystarczy też dodać adres e-mail, na który zainteresowani followersi będą wysyłać zapytania. Dobrą opcją są prywatnej wiadomości, gdzie chętni szybko i bezpośrednio mogą zgłosić się do sprzedającego. Jest to bardzo wygodna metoda szczególnie dla osób mających dużo obserwatorów. 

5. Sprzedaż do komisu/second handu

Przy oddawaniu ubrań do komisu, warto zastanowić się najpierw na odpowiednim miejscem. Niewiele second handów w ogóle ma taką opcję, wcześniej trzeba przeczytać warunki umowy, którą podpisuje się oddając rzeczy w komis, sposób prezentacji i wyceny naszych rzeczy. To wszystko wpływa na opłacalność takiej akcji. Należy też pamiętać o wcześniejszym przygotowaniu ubrań - większość życzy sobie, aby były one wyprane i wyprasowane, najlepiej przyjść też z gotową ceną na każdą rzecz. Ponadczasowe rodukty, takie jak nieznoszone jeansy, kurtki, płaszcze czy buty ze skóry, to najchętniej przyjmowane w komis ubrania. Potem osoba prowadząca interes dodaje do tej ceny swoją metkę i marżę. Podpisuje się umowę, która wygasa po jakimś czasie. Wtedy można umówić się na odbiór pieniędzy ze sprzedaży i pozostałe rzeczy, którym się niestety nie udało znaleźć nowego domu. Sporo komisów współpracuje również z różnymi fundacjami i niesprzedane rzeczy możemy ostatecznie podarować na cel charytatywny. 

6. Targi mody vintage i wyprzedaż garażowa

Nie macie czasu na robienie zdjęć, pakowanie paczek, tworzenie opisów i odpisywanie na miliony wiadomości? Zabierzcie swoje niechciane rzeczy na lokalne targi mody vintage czy zróbcie wyprzedaż garażową. Targi są coraz bardziej popularne w większych miastach, wiele z nich odbywa się regularnie np. raz w miesiącu. W specjalnie przeznaczonym do tego miejscu spotykają się fani używanej mody, na stoiskach i wieszakach prezentują swoje skarby. Chociaż w przewadze są tu znane second handy, vintage i concept story, to zawsze znajdzie się też miejsce dla osoby prywatnej. I mniej popularna wyprzedaż domowa/garażowa - wymaga trochę przygotowań i wysiłku, ale bywa opłacalna. Zawsze też można zaprosić koleżanki i znajome na ciastko i przebranie szafy za symboliczną kwotę :)

7. Zwrot w ramach Pre-Owned na Zalando i Program Zbiórki Tekstyliów H&M 

Modowi giganci także inwestują w ekologię i idą z duchem less waste. Przytoczę dziś przykłady dwóch akcji, w których sama uczestniczyłam i faktycznie coś o nich wiem. 

H&M prowadzi Program Zbiórki Tekstyliów, gdzie używane ubrania i tekstylia możemy zostawić w specjalnych pojemnikach przy stanowiskach kasowych, za co dostaniemy kupon rabatowy na kolejne zakupy. W ramach tego Programu możemy przynieść nawet stare prześcieradła, przetarte skarpetki czy podarte koszulki lub po prostu ubrania, z którymi nie wiemy, co zrobić. Te, które nadają się jeszcze do noszenia trafiają na rynek dóbr z drugiej ręki. Z kolei te bardziej wysłużone są przekazywane do zakładu recyklingu tekstyliów i przetwarzane na np. ściereczki, odzyskuje się z nich włókna lub wykorzystuje do produkcji materiałów tłumiących i izolacyjnych w przemyśle motoryzacyjnym. Nadwyżki ze zbiórek przekazywane są na akcje społeczne lub badania procesu recyklingu tekstyliów. Obecnie cała akcja działa normalnie - była kilkumiesięczna przerwa związana z lockdownem. 

O akcji Zalando dowiedziałam się od Uli z Komoda Second Hand. Można wymienić swoje niekochane rzeczy w zamian za kredyt. Jeśli chcecie się pozbyć rzeczy prawie nowych lub w idealnym stanie, możecie odesłać je do Zalando w zamian za kartę upominkową do wykorzystania na ich stronie. Alternatywnie Zalando może przekazać tę kwotę jako darowiznę na lokalny cel. Wysłane przez Was rzeczy są przechowywane i sprzedawane w odpowiednim sezonie przez najlepszy możliwy kanał sprzedażowy (czasem offline, częściej online). Artykuły muszą być jak nowe, nie są akceptowane rzeczy ze śladami użytkowania, podrabiane produkty lub rzeczy bez etykiety marki, ubrania dziecięce, ubrania basic, dodatki (jak biżuteria, szaliki i czapki). Jeśli taka przesyłka spełnia wszystkie wymogi, to nie ma znaczenia gdzie zostały kupione - mogą to być również marki spoza Zalando, ale warto wcześniej sprawdzić, które konkretnie. Można również odesłać rzeczy kupione wcześniej na stronie, ale którym minął już 100-dniowy okres zwrotu. Jeśli coś się nie sprzeda - wraca z powrotem. Cała akcja jest darmowa - nie ponosi się żadnych kosztów wysyłki i zwrotu. 

Cele charytatywne

Na pewno kojarzycie kontenery na niepotrzebne ubrania np. PCK, stojące w wielu punktach miasta? Tak wiem, nie zawsze są wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem, ale łatwo ten problem obejść - przygotowane i wyprane ubrania w różnych rozmiarach można zanieść bezpośrednio do najbliższego biura Caritasu, a oni dopilnują, żeby trafiły tam, gdzie trzeba. Nie wszystkie kontenery należą do PCK - większość z nich została postawiona przez mniej lub bardziej tajemnicze firmy, które może i przekazują część zysków na wybraną fundację, ale cały proces jest mało transparentny i nierzadko nastawiony po prostu na prywatny zysk. Prawdziwe kontenery PCK można zlokalizować na ich mapce. 

Macie sporo mniejszych ubranek, z których wyrosły Wasze dzieci i chcecie je komuś podarować? Najłatwiej byłoby znaleźć kogoś w swoim otoczeniu, kto chętnie przyjmie taki podarek i będzie rzeczywiście go używał. I nie chodzi też o to, żeby wprowadzić kogoś z zakłopotanie. Może też ktoś być w trudnej sytuacji finansowej, a taka paczka ubrań np. na zimę podreperuje mu budżet. Ale wcześniej trzeba się zawsze upewnić, że ta osoba naprawdę chce naszej pomocy i dogadajmy jej zakres.

Oczywiście można też poszukać chętnej fundacji w pobliżu, ale znalezienie takowej wcale nie jest takie łatwe jak się wydaje. Bardzo często fundacje, a także Domy Dziecka zawalone są nadmiarem niepasujących ubrań, a ich aktualne potrzeby bywałą zupełnie inne. Jest też specjalna strona, gdzie w zakładce ,,Potrzebujemy pomocy" znajdziecie listę rzeczy najbardziej niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu placówek opiekuńczych, rodzin zastępczych i domów dziecka z różnych województw. To bardzo ułatwia sprawę. 

Jeśli wierzycie, że działania ekologiczne to nie tylko trend, ale konieczność, to warto odwiedzić stronę UbraniaDoOddania, czyli portal, dzięki któremu możecie wesprzeć wybraną przez siebie fundację lub zbiórkę. Rzeczy, których już nie potrzebujesz, których nie nosisz, mogą zrobić wiele dobrego - dzięki tej stronie możecie skorzystać z bezpłatnego przekazania ich na wybrany cel charytatywny. Każde 10 kilogramów rzeczy przekazanych = 10 zł przesłanych w całości na konto bankowe wskazanej organizacji charytatywnej. Spakowane w kartony rzeczy zostaną w wygodnym terminie i bezpłatnie odebrane ze wskazanego adresu przez kuriera DPD, który dostarczy je do magazynu strony. Zostaną przywrócone do ponownego obiegu (dlatego ważne jest, żeby były w super stanie i niezniszczone!).Wszystko jest przejrzyste, o każdym etapie, a także finale jesteście informowani mailowo. Jest to realna pomoc organizacjom charytatywnym, a przy okazji pozbywacie się niepotrzebnych już rzeczy w sposób ekologiczny. 

Przeróbki i nauka

Przy obecnym dostępie do szybkiej mody, coraz to nowych trendach i odchodzących modach, mało kto myśli o samodzielnym szyciu i przerabianiu ubrań. A to naprawdę super zajęcie! W czasach, gdzie wyróżnienie się nie jest niczym złym, warto ubarwiać swoje ubrania i tworzyć ze sztampowych rzeczy - małe dzieła sztuki, odzież customową czy nowe wersje starych dodatków. Pinterest i wszelkiego rodzaju blogi DIY pękają w szwach od nadmiaru wiedzy i pomysłów na przeróbki czy odświeżenie posiadanych rzeczy. Popuśćcie wodze swojej fantazji i kreatywności wykonując niepowtarzalny strój. 

Stare, zużyte ubrania można też wykorzystać do nauki szycia, szczególnie jak jesteście na początkujących etapach. Jeśli nie żal Wam jakieś rzeczy, to śmiało prujcie i zszywajcie na nowo, skracajcie i wycinajcie. Sprawdzicie, jak w Waszych rękach zachowuje się znany materiał, co z niego fajnego można jeszcze stworzyć. W najgorszym przypadku skrawki można poprzerabiać na ściereczki do sprzątania lub ubranka dla lalek ;) 

You Might Also Like

1 komentarzy

  1. Świetny artykuł. Ja zazwyczaj zamawiam ciuchy przez internet na stronie https://moodo.pl/. Tam zawsze uda mim sie znaleźć coś interesującego.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :) Staram się odpowiadać na wszystkie wiadomości. Jeśli chcesz to obserwuj ;)