Chorwacja: Dubrownik | Śladami historii i serialu GoT

10/16/2021

 Witajcie!

Stari Grad, czyli Stare Miasto w Dubrowniku to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych miejsc w Chorwacji. Starówka jest tylko częścią miasta, które rozciąga się na przestrzeni kilku kilometrów po południowym obszarze Dalmacji. W 1979 roku starówka Dubrownika została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Początkowo Dubrownik był osadą o nazwie Raguza (Ragusium), która powstała na wysepce Lausa, a dopiero w XII wieku została połączona z lądem i powstałą tam osadą Dubrovnik. Ze względu na to, że mieszkańcy tych osad żyli w zgodzie, postanowiono zasypać bagnisty przesmyk jaki je dzielił. Obecnie w tym miejscu znajduje się główna ulica Dubrownika - Stradun. Kilkaset lat później miasto zostało jeszcze bardziej powiększone i do dziś Stari Grad swoje północno-wschodnie granice opiera na klasztorze dominikanów.

Dubrownik nazywany jest niezdobytym miastem. Jego masywne mury otaczające starówkę pozostały niezdobyte aż do nadejścia wojsk Napoleona w 1806 roku. Wybudowane zostały w okresie pomiędzy XII i XVII wiekiem. Dzięki nim Dubrownik ponownie zyskał sławę wśród Chorwatów podczas wojny domowej w latach 1991-1992 kiedy to oparł się wojskom jugosłowiańskiej armii. Niestety podczas tych tragicznych wydarzeń Serbowie i Czarnogórcy nie oszczędzali starówki Dubrownika, zasypując go gradem pocisków ze wzgórza Srd oraz z morza.

Będąc na Starym Mieście nie sposób nie zauważyć średniowiecznego układu urbanistycznego miasta oraz systemu umocnień obronnych. Miasto otoczone jest murami miejskimi, w skład których wchodzą zabytkowe baszty i bramy, a także umocnienia poza murami.

Wzgórze Srd

Najlepszym punktem widokowym w Dubrowniku jest bez wątpienia wzgórze Srd znajdujące się 412 m. n. p. m. Stąd jak na dłoni widać Stare Miasto i nieco po prawej młodsze dzielnice miasta. Panorama widziana z tego miejsca to jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w Chorwacji

Na wzgórze Srd można dostać się na trzy sposoby: samochodem, na piechotę lub kolejką linową. My wybraliśmy auto i było to bardzo ciekawe doświadczenie, które polecam wielbicielom mocnych wrażeń. Droga jest dość stroma i kręta, nie raz można podziwiać panoramę miasta znad krawędzi urwiska. Na górze znajduje się darmowy parking oraz ekskluzywna restauracja z pięknym widokiem. Wjazd kolejką liniową jest sposobem wygodnym, ale drogim: 120 kn za zjazd w dół, 170 kn w obie strony. 

Każdy fan sagi ,,Gra o Tron" wie, że Dubrownik na czas kręcenia odcinków serialu zamienił się w stolicę Siedmiu Królestw, czyli Królewską Przystań (King's Landing). Po zakończeniu zdjęć ktoś genialny wpadł na pomysł zarabiania na sławie GoT i w ten sposób rozpoczęło się szaleństwo organizowania wycieczek po Dubrowniku szlakiem serialowych lokacji. Z każdej strony atakowały afisze, broszury czy ulotki z informacjami o Game of Thrones Tour. Koszt takiej 2-godzinnej wycieczki to około 200 HRK, czyli 120 zł.  Mnie osobiście taka forma zwiedzania nie przekonuje, dlatego postanowiłam zrobić sobie prywatny tour po znanych (i wybranych przez siebie) miejscówkach z serialu. Sporo sławnych i wartych odwiedzenia zabytków miało jakiś epizod w serialu, więc trasa zwiedzania pokrywała się często z ważnymi historycznie miejscami. 


Miejsca warte zobaczenia

Szukając lokacji z serialu korzystałam z dostępnych w Internecie opracowań innych osób, ale żaden wpis nie pomógł mi tak bardzo jak TEN. Znalazłam też gotową mapę z zaznaczonymi punktami, które warto odwiedzić oraz opisem, w którym odcinku serialu można je zobczyć (do wglądu tutaj). 

- Park Gradac - znany, wiekowy park z malowniczymi widokami. Niewielka zielona przestrzeń, tuż przy kampusie uniwersyteckim. Z pięknym widokiem na Fort i przylegającą do niego zatokę. Możecie kojarzyć to miejsce z odcinka ,,Purpurowe Wesele".

- Brama Pile - brama miejska w zachodniej pierzei murów miejskich Dubrownika. Prowadziła do przedmieścia Pile i obsługiwała większość ruchu lądowego. Przejście przez mury w miejscu bramy Pile było najstarszym z istniejących - funkcjonowało od czasu założenia miasta, początkowo jako jedyny dostęp z zewnątrz. Występowała w serialu dość często, zarówno w 2, jak i 3 sezonie. 

- Fort Lovrijenac - fort w zespole umocnień Dubrownika. Znajduje się na zewnątrz murów miejskich, na skalistym półwyspie, między zatoczkami Uvala Kolorina i Uvala Pile. Jego nazwa pochodzi od świętego Wawrzyńca. W serialu ,,GoT" udawał Czerwoną Twierdzę.

- Baszta Bokar - baszta w zachodniej pierzei murów miejskich. Stoi na niewielkim cyplu wcinającym się w morze w miejscu, gdzie mury opuszczają brzeg i zaczynają biec w głąb lądu. Na przeciw niej po drugiej stronie zatoki stoi Fort Lovrijenac. Baszta została wzniesiona w latach 1460-1570. Ma plan podkowy i trzy kondygnacje ze strzelnicami oraz kazamaty mieszczące magazyny broni i prochu. Jej główną funkcją była obrona fosy i bramy Pile. Na murach przy baszcie często bywał Tyrion, gdzie lubił dyskutować o sprawach państwowych z Lordem Varysem.

Pomiędzy Basztą a Fortem znajduje się mały Port Zachodni w Zatoce Pile, gdzie również było kręconych sporo scen serialu. Na zboczu skały, na której znajduje się Fort, widać też niewielkie drzwi i schodki, które było widać w Bitwie o Blackwater. 

- Muzeum Etnograficzne - niewielkie, ukryte wśród wąskich uliczek Dubrownika. To tutaj Tyrion Lannister spotyka Oberyna Martella w 4 sezonie. Portyk muzeum posłużył w serialu za dom publiczny Littlefingera.

- Stradun lub Placa - licząca sobie około 300 metrów główna ulica Starego Miasta. Ulica rozciąga się w kierunku wschód-zachód pomiędzy dwiema bramami miejskimi: Pile i Peskarija. Na początku i końcu ulicy znajdują się dwie fontanny ( Wielka i Mała Studnia Onofria) oraz dwie dzwonnice (wieża odwachu i dzwonnica klasztorna). Powierzchnię ulicy stanowią wypolerowane wapienne bloki, których połysk przyczynił się do powstania określenia ,,ulica-salon".

- Wielka Studnia Onofria - zaraz po przekroczeniu bramy Pile znajdziemy nietypową, okrągłą budowlę. Jest to Wielka Studnia, która została zaprojektowana w 1438 roku przez neapolitańskiego architekta Onufrio della Cava. Studnia w XV wieku zaopatrywała mieszkańców miasta w wodę, w zamyśle i przez pierwszy okres swej świetności studnia była bardzo efektownie zdobiona, jednak za sprawą silnego trzęsienia ziemi uległa poważnym zniszczeniom. Jej legenda? Należy wypić wodę z 16 ujść, do których doprowadzana była woda. Gdy już posmakujesz wody z rzeki Dubroviecka, możesz pomyśleć życzenie.

- Kościół św. Ignacego - wzniesiony jako barokowy jednonawowy kościół z reprezentacyjną fasadą, wzorowany na kościele św. Ignacego w Rzymie. Projekt wykonał architekt Ignazio Pozzo, a budowa zakończona została w 1725 roku. Świątynia znajduje się na placu zwanym Poljana Rogera Josepha Boscovicha. Na plac wchodzi się monumentalnymi schodami z roku 1738, dziele Pietra Passalacque, wzorowanymi na Schodach Hiszpańskich.

- Schody prowadzące do Kościoła Jezuitów - szczególnie kojarzone z serialem ,,Gra o Tron", gdzie zagrały Schody do Wielkiego Septu Baelora. Pojawiają się już od 1 sezonu, a najsławniejszą scenę zaliczają w sezonie 5 w odcinku 19, kiedy Cersei odbywa pokutny marsz przez miasto (Walk of Shame).


- Pałac Rektorów - stanowił przez wieki siedzibę władz miasta. Za czasów, w których miasto nosiło jeszcze nazwę Ragusa, urzędował w nim rektor, polityczny i administracyjny dowódca miasta, a także organy administracyjne. Pałac pochodzi z pierwszej połowy XV wieku, jednak w kolejnych wiekach był rozbudowywany. Obecnie mieści się tu Muzeum Dubrownika, w który można dowidzieć się więcej o historii miasta. W pięknych pomieszczeniach znaleźć można między innymi historyczne mundury, broń i obrazy kupców oraz znaczących osób w mieście. A w serialu wnętrza Pałacu służyły jako siedziba Króla Przypraw w Qarth.

- Stary Port - przekraczając bramę Peskarija, czyli bramę na targ rybny, dochodzi się do niedużego portu, który w przeszłości stanowił o bogactwie Dubrownika. Na współczesne standardy statków jest on za mały. Stary Port jest używany przez miejscowych rybaków, wodne taksówki oraz niewielkie łodzie oferujące rejsy na okoliczne wyspy. Port jest bardzo malowniczy, dlatego warto przystanąć, poobserwować wpływające łodzie lub przysiąść w jednej z portowych knajpek.

- Kolumna Rolanda / Wieża zegarowa - znajduje się na placu Luza, przed Katedrą Wniebowzięcia Najświęszej Maryi Panny. Kolumna powstała w 1419 roku według projektu lombardzkiego rzeźbiarza Bonnino di Jacopo. Miała symbolizować polityczną i ekonomiczną niezależność Dubrownika od Republiki Weneckiej. Od chwili powstania do wkroczenia wojsk napoleońskich w 1806 roku obok kolumny stał drewniany maszt, na który wciągano flagę Republiki Raguzy.

- Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - znana jako ,,Velika Gospa". Została zbudowana w latach 1671-1713 w stylu barokowym. Powstała w miejscu świątyni, którą zbudował według legendy król Ryszard Lwie Serce w podzięce za cudowne ocalenie w drodze powrotnej z wyprawy krzyżowej, kiedy statek jego rozbił się o pobliską wyspę Lokrum. Świątynia uległa zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi, w 1667 roku. Wnętrze katedry zwiera wiele cennych malowideł, m.in. jeden oryginalny obraz Tycjana. 

- Kościół św. Błażeja - powstał w XIV wieku. Nie zachował się w pierwotnym kształcie - był wielokrotnie niszczony przez trzęsienia ziemi i pożary, a następnie odbudowany zgodnie z ówczesnymi trendami w architekturze. Obecnie jest budowlą barokową, która swoją formę zawdzięcza odbudowie po pożarze w latach 1706-1715 przez włoskiego mistrza, Marina Gropellego. Najstarszym zachowanym elementem świątyni jest XV-wieczna figura św. Błażeja, ulokowana obok marmurowego ołtarza głównego. 

- Ulica św. Dominika - znajduje się tuż za bramą Ploce, w odróżnieniu od Stradunu jest szeroka i pusta. Można powiedzieć, że jest wręcz idealną miejscówką filmową. Wiele scen z ,,Gry o Tron" było kręconych właśnie tutaj: Tyrion i Bronn w sezonie 2 spacerują tą ulicą i są świadkami przemowy przeciwko królowi Joffreyowi wygłaszanej na schodach.

Dla każdego fana serialu ,,Gra o Tron" taka wycieczka śladami ulubionych aktorów i scen to świetna zabawa, w dodatku połączona ze zwiedzaniem historycznych miejsc. Nie udało mi się dotrzeć na wszystkie znane z serialu miejsca (np. mury miejskie czy wyspę Lokrum), ale sporo lokacji pokrywało się z ważnymi zabytkami Starego Miasta. 

You Might Also Like

3 komentarzy

  1. Bardzo mi się podobają takie obszerne relacje z wakacji. Dubrownik to piękne miasto, byliśmy kilka lat temu, a w te wakacje wybieramy się na Riwierę Opatijska. Na https://istria.pl/ zapoznaliśmy się z atrakcjami w tym miejscu i zapowiadają się aktywne wakacje.

    OdpowiedzUsuń
  2. Muszę przyznać, że relacja imponująca. Ten wątek z serialem Gra o Tron też ciekawy. Dalmacja oferuje wiele pięknych miejsc, szczególnie w Dubrowniku Muzeum Pozostałości Wojennych warto zwiedzić.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :) Staram się odpowiadać na wszystkie wiadomości. Jeśli chcesz to obserwuj ;)