Chorwacja: jednodniowe wycieczki | Split | Trogir | Makarska

10/13/2021

 Witajcie!

Przypominajka: Chorwacja: 3 dni na Istrii 

Relacje z podróży najlepiej pisze się na świeżo - w trakcie albo zaraz po powrocie. Miałam ambitny plan, żeby chorwacki cykl zakończyć jak najszybciej, jednak pewne sytuacje zweryfikowały ten pomysł. Sporo czasu ostatnio mi uciekło, więc trzeba zabrać się za nadrobienie tej zaległości.

Dziś czas na drugą część tegorocznej wycieczki - po kliku intensywnych dniach na północy, przenieśliśmy się do Dalmacji, gdzie spędziliśmy resztę urlopu. Bazą wypadową została Podgora, klimatyczne i niewielkie miasteczko kilka kilometrów za Makarską. Stamtąd można było łatwo i dość sprawnie dojechać w kilka miejsc, które chcieliśmy w trakcie tego pobytu zwiedzić. Najczęściej były to jednodniowe wycieczki: do Makarskiej, Splitu, Trogiru oraz Dubrownika (na który przeznaczę osobny post). 

1. Makarska

Jedna z najcieplejszych miejscowości w Chorwacji, będąca centrum całej riwiery. Jest jednym z najczęściej wybieranych kurortów wakacyjnych przez miejscowych i europejskich turystów. Znana jest z tego, ze występuje tu niezwykły krajobraz. W bardzo bliskiej odległości od morza wyłaniają się górskie masywy, tworząc wrażenie wyrastających z wody. Rozciągające się pasmo górskie Biokovo stanowi nieodłączny element zdjęć i pocztówek oraz jest kierunkiem zwiedzania nieco odważniejszych turystów. Masywy górskie stanowią część Krajobrazowego Parku Biokovo, rozciągającego się na około 30 kilometrów wzdłuż terenów całej riwiery. 

Co warto zobaczyć?

- Zamek Kotisina - wjeżdżając na górę Biokovo znajdziemy starą twierdzę, która pełni obecnie rolę muzeum etnograficznego, historycznego i przyrodniczego (zwiedzanie 50kN/osoba). Po drodze do niej można podziwiać swoisty ,,ogród botaniczny", czyli ścieżkę dydaktyczną poprowadzoną szlakiem górskim. Wzdłuż niej można oglądać ciekawe okazy botaniczne w ich naturalnym środowisku.

- Cerkva św. Ante - niedaleko twierdzy znajduje się piękny, niewielki kościółek, z którego rozpościera się piękny widok na całą zatokę. 

- Riwiera Makarska - słynna promenada, wzdłuż której znajdziemy sporo znanych knajpek, klubów i hoteli, a także sporą marinę pełną najróżniejszych jachtów. 

- Półwysep św. Piotra - położony na wzgórzu, tuż przy końcu miejskiej promenady i blisko wejścia do portu. Teren ten pokrywa liczna roślinność, dzięki czemu w trakcie upału można znaleźć tu trochę cienia i ukojenia. W środkowej części wzgórza znajduje się Kościół św. Piotra, któremu półwysep zawdzięcza swoją nazwę. Na wzgórzu znajdują się cztery punkty, wokół których można odbyć swój spacer - kościół, pomnik, baszta i latarnia morska, które również warto odwiedzić.

2. Split

To jedno z najbardziej znanych i największych miast Chorwacji. Miasto liczy ponad 200 tys. mieszkańców, co jak na warunki polskie jest skromną liczbą, ale w czteromilionowej Chorwacji to ważny ośrodek miejski i węzeł komunikacyjny. Główną atrakcją położonego nad Morzem Adriatyckim Splitu są historyczne pozostałości, a właściwie ruiny Pałaciu Dioklecjana. Dziś uliczki starego miasta biegną tam, gdzie w przeszłości prowadziły mury olbrzymiego pałacu. 

Co warto zobaczyć? Stare miasto! 

To w zasadzie Pałac Dioklecjana, bo to właśnie mury tej niezwykłej budowli wyznaczają dziś obręb tutejszej starówki. Kompleks, który został wzniesiony dla abdykującego cesarza, pełnił zarówno funkcje militarne, mieszkalne, jak i reprezentacyjne. Dzisiejsze uliczki to dawne pałacowe korytarze. O wielkości zabytku świadczy fakt, że współcześnie we wzniesionych na jego terenie kamienicach żyje około trzy tysiące ludzi. 

Budowę pałacowego założenia rozpoczęto jeszcze przed abdykacją Dioklecjana. Prawdopodobnie całości nie ukończono kiedy wprowadził się tu cesarz. Chociaż pałac składał się z elementów typowych dla rzymskich willi, to jednak zaprojektowany był tak jak castrum, czyli rzymski obóz wojskowy. Budowla zajmująca powierzchnię ok. 30 tys. metrów^2 łączy w sobie elementy architektury antycznej, średniowiecznej i nowożytnej. Do pałacu można było wejść przez cztery bramy: Złotą, Srebrną, Brązową i Żelazną (nazwy pochodzą od metali, z których wykonano niezachowane do dziś zdobienia). Prowadzące od nich drogi zbiegały się w perystylu, który jest dziś jednym z najlepiej zachowanych fragmentów całego założenia. Perystyl był prawdopodobnie miejscem oficjalnych uroczystości z udziałem Dioklecjana. Do budowy perystylu użyto między innymi materiałów pochodzących z Egiptu, poza granitem z dawnego kraju faraonów przywieziono również sfinksy. Z tego miejsca możemy udać się na:

- wieżę Katedry, gdzie znajduje się punkt widokowy. Do wejścia jest zawsze sporo chętnych, grupy wpuszczane są co jakiś czas.

- Baptysterium (świątynia Jowisza) - jedyna z dawnych świątyń pogańskich, jakie przetrwały na terenie pałacu. To późniejsze chrześcijańskie baptysterium.

- Krypty pałacowe - niewielkie, ale zapewne znane fanom serialu ,,Gra o Tron", ponieważ były tu kręcone niektóre sceny z Deanerys. 

- Skarbiec

- Mało znane części dawnego pałacu to nimfeum oraz triclinum. Znajdują się pomiędzy katedrą, a murami - dziś działa tu Muzeum Etnograficzne.

3. Trogir

Będąc w Dalmacji nie można pominąć wizyty w Trogirze. To miasto portowe założone w III w. p. n. e. które posiada przepiękną starówkę, której zwiedzanie wąskich uliczek zarówno w dzień, jak i w nocy, przenosi nas do innej epoki. W 1997 roku starówka Trogiru została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. 

Co warto zobaczyć?

- Starówka - to swego rodzaju staromiejska wysepka, która ma 450 metrów długości i 300 metrów szerokości oraz charakterystyczny kształt głowy żmii. Od stałego lądu oddzielona jest Fosą i małym mostkiem, a od pobliskiej wyspy Ciovo - Kanałem Trogirskim i Mostem Ciovskim. Nie bez powodu nazywa się ją Małą Wenecją albo mówi o niej jako o ,,zamku na wodzie". Ten mały, ale bardzo atrakcyjny obszar można obejść w godzinę, ale warto pospacerować wąskimi, zacienionymi uliczkami o wiele dłużej.

- Twierdza Kamerlengo - warownia z XV wieku. To czworoboczna budowla obronna z wewnętrznym dziedzińcem i masywną wieżą od strony morza, zbudowana przez Wenecjan. Stanowi ona nie tylko doskonały punkt widokowy, ale także funkcjonuje jako działające w okresie letnim kino na świeżym powietrzu. 

- Katedra św. Wawrzyńca - trzynawowa bazylika, której budowę rozpoczęto w XIII wieku. Tutaj możemy podziwiać romański portal wyrzeźbiony w 1240 roku przez mistrza Radovana. Zabytek ten zaliczany jest do najwspanialszych dzieł sztuki romańskiej w Chorwacji. Znajdują się w nim postacie aniołów, świętych, na górnym łuku Radovan umieścił narodziny Chrystusa, a na kolumnach po obu stronach drzwi - Adama i Ewę stojących na dwóch lwach. 

- Pałac Garagnin - to obecnie Muzeum Miejskie. Posiada cechy stylistyczne charakterystyczne dla kilku stylów od romanizmu po barok. Dawniej był to kompleks mieszkalno-gospodarczy. Dzisiaj znajduje się tu biblioteka Garagnin - Fonfogna, Lapidarium (zbiór zgromadzonych okazów kamiennych fragmentów i rzeźb od antyku do baroku) oraz galeria obrazów Cate Dujsin-Ribar.

- Pałac Cipiko - budowa w stylu renesansowym z 1457 roku, zbudowana dla najzamożniejszej w tym czasie trogirskiej rodziny Cipiko. Pierwsze piętro wyróżnia się dwoma dużymi triforiami z balustradą z jasnego kamienia. Na krańcach umieszczone są dwa pilastry zakończone dekoracją o motywie spirali. Drugie piętro utrzymane jest w podobnym stylu, ale skromniej zdobione i bez balustrady.


Jeśli jesteście fanami krótkich, jednodniowych wycieczek to mam nadzieję, że ten post okaże się pomocny przy planowaniu urlopu w Chorwacji. Czasem takie szybkie formy dają namiastkę klimatu danego miasta lub miejsca i być może sprawią, że do któregoś z nich będziecie chcieli wrócić na dłużej.

You Might Also Like

0 komentarzy

Dziękuję za każdy komentarz :) Staram się odpowiadać na wszystkie wiadomości. Jeśli chcesz to obserwuj ;)