Historia mody: Y2K, czyli powrót do lat 2000
1/20/2022Witajcie!
Praktycznie każdy wie, że moda jest cykliczna i jeśli trzymamy się czegoś wystarczająco długo, to dany styl w końcu wróci. Zazwyczaj takie cykle mogą trwać dziesiątki lat, ale moda Y2K ponownie stała się głównym trendem zaledwie po dwóch dekadach.
W świecie mody Y2K to trend obejmujący style końca lat 90-tych oraz początku i połowy 2000. Styl Y2K został ożywiony przez pokolenie Z w mediach społecznościowych, dla których lata 2000 to całkowicie nowy trend, a nie nostalgiczny kicz z minionej epoki. Brytyjski ,,Vogue" pisze, że ostatnimi czasy gwiazdy na nowo odkrywają vintage. Ubrania i dodatki z dawnych kolekcji zakładają na czerwone dywany, wakacje i wieczorne wyjścia. Odkrywają estetykę z początków XXI w. - kolorowe wzory od Pucci i wiązane topy od Gaultiera, błyszczące reedycje bagietki Fendi i projekty odradzającej się marki Miss Sixty.
Urodzeniu w latach 90-tych, czyli obecne pokolenie 30-latków może się dziwić, że rzeczy które pamiętają z czasów liceum, ktoś śmie określać mianem ,,vintage". Pojęcie to w ostatnich latach stało się bardziej płynne. Obecnie ,,Vintage" jest łańcuszkowa sukienka Pacco Rabanne'a z 1969 r. i sznurowane spodnie od Dolce&Gabbana z 2001 r. oraz smoking Yves Saint Laurenta, a także (jakkolwiek absurdalnie to brzmi) - welurowe dresy od Juicy Couture.
Y2K to moda tak zła, że aż dobra. Można ją kochać, nienawidzić, wspominać z nostalgią lub traktować jako chwilową fanaberię i nie zaprzątać sobie nią głowy.
Moda
Obecnie trend ten najbardziej widoczny jest na platformach społecznościowych, takich jak Instagram i TikTok, ponieważ moda Y2K została dobrze przyjęta przez pokolenie Z. Ta dekada słynęła z nadmiaru, a modę w tamtym czasie w dużej mierze napędzała popkultura i ultrakonsupcjonizm. To skrzyżowanie logomanii oraz odzieży ulicznej z luksusem.
Podczas gdy trendy w ostatnich latach skupiały się na stonowanym, minimalistycznym stylu, moda Y2K polega na wyróżnianiu się i epatowaniu. Ten okres został niezaprzeczalnie zdefiniowany przez kobiety, które wówczas rządziły popkulturą: Destiny's Child, Britney Spears, Christina Aguilera, Missy Elliot i Paris Hilton to tylko kilka nazwisk, które od razu przychodzą na myśl w związku z daną stylistyką, z legendą ekranu Elle Woods w ,,Legalnej Blondynce" i Reginie George we ,,Wrednych Dziewczynach" na czele. To estetyka pełna wściekłego różu, błyszczącego logo, małych torebek, jeansie zakładanym na jeans oraz weluru.
- Jeansy
Jeśli chodzi o denim, wczesne lata 2000 zostały zdominowane przez spodnie typu bootcut i biodrówki. Spodnie z obniżonym stanem, chociaż dla wielu niepraktyczne, były właściwie jedynym dostępnym w sprzedaży modelem. No i były idealne do eksponowania wystających stringów, które w tamtym czasie zdominowały nawet pokazy mody. Na czerwonych dywanach paradowały w nich aktorki i celebrytki, a na scenie gwiazdy popu - X-tina i Britney. Kolejnym wyrazistym trendem były jeansy z bardzo szerokimi nogawkami - grunge'owa inspiracja, ale najczęściej łączona z bardzo krótkimi i kolorowymi topami typu babydoll lub z materiału prążkowanego. A znacie określenie ,,Canadian Tuxedo", czyli kanadyjski smoking? To nic innego jak jeans noszony od stóp do głów. Taki total look był kiedyś bardzo na czasie!
- Kardigany
Chociaż królowały crop topy zdobione wielkim logo, to bardziej casualową alternatywą dla nich stały się miękkie, prążkowane i zapinane na guziki sweterki. Noszone z rozpiętą górą lub dołem, przylegające i w bardziej stonowanych kolorach łączone były z workowatymi spodniami, mini spódniczkami lub jedwabnymi sukienkami na ramiączkach.
- Mini
Przełomowe dzieło Mary Quant z lat 60. z upływem czasu traciło na długości. Na przełomie lat 90. i 2000. nie sięgało nawet połowy uda! Dzięki występom Alicii Silverstone w latach 90-tych, mini wróciła na salony w 2000 roku jako idealny kompan dla dopasowanych sweterków i crop-topów. Kluczowe były tutaj jasne, żywe kolory, różnorodne materiały, często plisy i zakładki.
- Sukienki noszone do spodni
Ten trend młodsi milenialsi mogą pamiętać z czasów szkolnych, a wschodzące gwiazdy show-biznesu 20 lat temu zakładały nawet na rozdania nagród.
- Dekolt halter
Kiedyś kojarzony raczej z latami 70., wrócił na przełomie XX i XXI w. i był podstawowym elementem imprezowej garderoby nastolatek. Gwiazdki pop nosiły błyszczące, zakładane na szyję topy w połączeniu z kusymi spódniczkami albo jeansami-biodrówkami.
- Motyle
Były wszędzie: na sukienkach, topach, spodniach, w postaci kolczyków i klamry od pasków, na okularach, a także jako tatuaż.
- Welurowe dresy
Nie można pisać o Y2K nie wspominając o welurowych dresach od Juicy Couture, które zawładnęły modą tamtych czasów. Noszone z dumą przez niezaprzeczalne królowe ekranów przełomu wieków - Paris Hilton i Nicole Richie. Chociaż nikt pewnie nie marzył o ich powrocie do mody współczesnej, to ostatni rok pandemii i praca zdalna z domu sprawiły, że sporo osób wybrało wygodne, ciepłe dresy do noszenia na co dzień.
- Kiczowate akcesoria
Wszelakie szalone i kolorowe okulary, bogato zdobione i nie mniejsze spinki do włosów oraz opaski, a także wyraziste frotki (zwane potocznie scrunchie) to był po prostu must-have. Do tego jeszcze sztuczna, plastikowa biżuteria noszona na każdą okazję. Szczególnie popularna była tzw. ,,bicep bracelet", czyli bransoletka na ramię, wtedy z reguły w kolorze złota lub srebra, masywna lub spiralna, czasem wysadzana kamieniami.
Fryzury i makijaż
Od wybiegów po Instagram - nie ma ucieczki od trendów znanych z ery Y2K. Czy to Bella Hadid dopełniająca stylizację wiązaną na głowie chustką i neonowymi spinkami, czy Ariana Grande z warkoczykami. Nawiązania do przeszłości zyskują na popularności, ponieważ ludzie szukają komfortu i pocieszenia w tym, co znają i co przywołuje pozytywne wspomnienia.
A co faktycznie noszono w tamtych czasach? Najbardziej rozpoznawalny jest chyba koczek-samuraj, czyli eleganckie upięcie z wystającymi końcówkami włosów, często uzupełniany kolorową gumką. Inna wersja to tzw. space buns, czyli koczki upięte po obu stronach głowy.
Poza tym - prostownice i karbownice! Każda gwiazda popu debiutująca na początku lat 2000 uwielbiała nosić gładkie, wyprostowane włosy. Do tego grube pasemka, często w nietypowych odcieniach. No i na koniec - przedziałek z zygzakiem. Któż tego nie pamięta?
Jeśli chodzi o makijaż - to tutaj również rządził kolor i przepych! Zaczęło się od fioletowych i różowych cieni do powiek, potem nastała era kolorowych eyelinerów, a następnie brokat. Usta były mocno potraktowane kolorowym (i koniecznie smakowym) błyszczykiem lub inną, błyszczącą pomadką. Albo też jasna pomadka pasująca do odcienia na powiekach, ale obrysowana ciemniejszą kredką. Nastał też czas starannie wydepilowanych, bardzo cieniutkich brwi. Dobrą przeciwwagą dla szeroko pojętego kiczu był początek mody na emo-makijaże, zapoczątkowany przez Avril Lavigne.
Fenomenu Y2K nie da się interpretować w oderwaniu od popkultury. Darzymy sentymentem teledyski, filmy i seriale. Wiele ważnych osobistości z tego okresu już się w tym poście przewinęło, dlatego zamiast typowego działu ,,Ważne osobistości", który dołączam do każdego wpisu o historii mody, wspomnę o filmach, które dla mnie są kwintesencją tej estetyki.
Stylowe filmy lat 2000
- Wyznania małoletniej gwiazdy (2004) - Lindsay Lohan zawładnęła filmami dla nastolatków. Jej stylizacje do dziś są brane na tapetę jeśli chodzi o stylistykę Y2K.
- Seks w wielkim mieście (1998-2004) - coś dla dorosłych widzów. Cały ten serial to prawdziwa uczta dla oczu, jeśli chodzi o szeroko pojętą modę. Niektóre stylizacje głównych bohaterek do dziś są uznawane za kultowe.
- Czego pragnie dziewczyna (2003) - Amanda Bynes była kolejną gwiazdą nastoletnich filmów. Na tamte czasy była swoistą ,,it girl" reprezentującą ten styl. Jeansy z niskim stanem zamienia na wieczorowe suknie, ale przez cały film nie zmieniła się jej fryzura - nosi włosy proste jak drut.
- Legalna Blondynka (2001) - róż na każdą okazję, kolorowe okulary, nienaganny makijaż, sukienki i topy z dekoltem halter, mini spódniczki... w tym filmie jest wszystko, o czym wspominałam wyżej. Kwintesencja trendu Y2K!
- W rytmie hip-hopu (2001) - Julia Stiles świetnie wpasowała się w ówczesne trendy, niekoniecznie w słodkim wydaniu. Są workowate spodnie, krótkie topy, warkoczyki, bandamy oraz biodrówki.
- Gorąca laska (2002) - chociaż komedia sama w sobie jest nad wyraz kiczowata i męcząca, to stroje bohaterów filmu idealnie podsumowują daną epokę.
- Dziś 13, jutro 30 (2004) - dużo pasteli, motylków, krótkich spódniczek i wstążek w wykonaniu Jennifer Garner.
- Dziewczyny z drużyny (2000) - prawdziwy klasyk, który rozpoczął kasową serię o cheerleaderkach! Chyba nie powstał drugi taki film, w którym crop-topy i mini spódniczki odgrywały równie ważną rolę co aktorzy.
- Diabeł ubiera się u Prady (2006) - od TEJ pary butów przez specyficzny odcień niebieskiego po ,,kwiaty na wiosnę" - ten film to najlepszy pastisz branży modowej. Polecam również, ze względu na świetną grę aktorską.
- Nowy York, Nowa miłość (2004) - bliźniaczki Olsen przed erą ,,The Row", czyli minimalistyczną autorską marką ubrań. Dużo kaszkietów, wąskich szalików, jeansu, intensywnych kolorów i dziwnych połączeń, które sprawdzały się tylko u nastolatków, ale nosili je wszyscy.
- Crossroads - Dogonić marzenia (2002) - film drogi z Britney Spears w w roli licealistki. Jest dużo jeansu, dresów, kontrastowych koszulek oraz najważniejsze - bucket hat.
- Lizzie McGuire (2003) - przebojowy film z Hilary Duff stał się jeszcze bardziej kultowy dzięki godnym pożądania ubraniom i dodatkom w stylu Y2K.
- Wredne dziewczyny (2004) - esencja estetyki Y2K, prawdziwa wisienka na torcie. Juicy Couture, mini w kratkę, krótkie sweterki, koszulki na ramiączkach i róż noszony w każdą środę.
- Plotkara (2007) - chociaż nie jest to oczywisty wybór, to jednak sporo stylizacji z początkowych odcinków serialu świetnie wpisuje się w trendy Y2K.
0 komentarzy
Dziękuję za każdy komentarz :) Staram się odpowiadać na wszystkie wiadomości. Jeśli chcesz to obserwuj ;)