Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) - przyczyny, objawy, leczenie

3/27/2019

Witajcie!


Przypominajka:
Źródło: apteline.pl

Dziś będzie o schorzeniu skóry, z którym często spotykam się na co dzień: zarówno w pracy, jak i życiu prywatnym. Niestety mam skłonność do atopii, więc moja codzienna pielęgnacja wymaga szczególnej uwagi. Zabierałam się do tego tematu już od dłuższego czasu; chciałam stworzyć post, który będzie w stanie odpowiedzieć na podstawowe pytania osobie, która dopiero co zetknęła się z atopią lub zaobserwowała u siebie podobne problemy skórne i nie wie jak sobie z nimi poradzić. W pierwszej części przeczytacie o przyczynach AZS, najczęstszych objawach oraz sposobach leczenia. W kolejnym poście skupie się już na pielęgnacji skóry atopowej, doborze odpowiednich kosmetyków i pewnych czynnościach, o których należy zawsze pamiętać. 

Źródło: zsercemoatopii.pl

Atopia to termin określający skłonność organizmu do nadprodukcji przeciwciał IgE w wyniku niskich dawek alergenów, co objawia się najczęściej atopowym zapaleniem skóry (AZS). Jest to choroba, którą jeszcze do niedawna nazywano wypryskiem niemowlęcym, jednak coraz częściej okazuje się, że AZS dotyka także osoby dorosłe. 

Przyczyny AZS

Przyczyny występowania atopii nie są do końca znane - mogą mieć na nie wpływ zarówno nasze predyspozycje genetyczne, to znaczy dziedziczenie skłonności do alergii, jak również pewne czynniki środowiskowe np. zanieczyszczenia środowiska, alergeny zawarte w powietrzu lub pokarmach, a także stres. Do rozwoju choroby dochodzi na skutek interakcji między czynnikami genetycznym odpowiedzialnymi za zaburzenia w zakresie struktury i funkcji bariery naskórka, dysfunkcji wrodzonej oraz nabytej odpowiedzi immunologicznej układu odpornościowego i rozmaitymi czynnikami środowiska.
Oprócz czynników genetycznych, innymi elementami patofizjologicznymi dla AZS są: defekty bariery skórnej (zaburzenia struktury i funkcji), związany m.in. z nieprawidłowym metabolizmem lipidów oraz zaburzeniami w syntezie strukturalnych białek naskórka; nieprawidłowa charakterystyka flory bakteryjnej zasiedlającej skórę, co wyraża się m.in. przewagą kolonizacji skóry przez  bakterie Staphylococcus aureus lub drożdżaki Malassezia furfur, podczas, gdy u osób zdrowych przewaga jest po stronie Staphylococcus epidermidisObjawy

Chorobę diagnozuje się, gdy u pacjenta występują co najmniej trzy większe i trzy z mniejszych objawów. 

a) większe:
 • świąd skóry
 • charakterystyczna lokalizacja zmian skórnych (w zależności od wieku) 
 • przewlekły i nawrotowy przebieg
 • dodatki wywiad w kierunku rodzinnej atopii
b) mniejsze:

 • suchość skóry
 • świąd podczas pocenia
 • rogowacenie przymieszkowe, bądź rybia łuska
 • zwiększona podatność na zakażenia gronkowcem złocistym Staphylococcus aureus
 • podwyższony poziom IgE
 • dodatnie wyniki testów skórnych z alergenami
 • natychmiastowe reakcje skórne
 • wczesny początek zmian
 • skłonność do nawrotowych zakażeń skóry
 • zaćma
 • przebarwienia powiek i zacienienia wokół oczu
 • nawrotowe zapalenia spojówek
 • nietolerancja niektórych pokarmów
 • nietolerancja wełny 
 • zaostrzenie zmian skórnych po stresie
 • rasa kaukaska (biała)
 • rumień twarzy
Pierwsze objawy atopii można już zaobserwować u małych dzieci, później niekiedy następuje remisja choroby, żeby o sobie przypomnieć w wieku dorosłym. Umiejscowienie obszarów zmienionych chorobowo i cechy choroby zależą w pewnym stopniu od wieku pacjenta:
- u niemowląt zmiany obejmują najpierw twarz, a następnie rozszerzają się na szyję oraz tułów,
- od 1. roku życia zmiany skórne dotyczą zgięć stawowych (głównie podkolanowych, łokciowych, fałdu szyjnego, nadgarstkowych, skokowych), podobnie u nastolatków. 
- u osób dorosłych zmiany zapalne mogą być rozsiane.
Źrodło: bjmedical.pl
Co zaostrza objawy AZS?
 • drapanie zmian zapalnych - w przypadku AZS intensywny świąd, wysoka wrażliwość skóry wraz z współistniejącym stanem zapalnym są przyczyną drapania. To niestety dodatkowo zaostrza nasilenie objawów. Pojawia się również łuszczenie naskórka, zaczerwienienie i pogrubienie skóry, a nawet jej przyciemnienie, a także zwiększa się ryzyko rozwoju zakażenia i powstania blizn. 
 • stresujące sytuacje - mogą zwiększać świąd oraz ryzyko wystąpienia rumienia lub pokrzywki.
 • wysokie temperatury, gorąca woda, długie kąpiele - chorzy na AZS powinni brać kąpiel (a najlepiej prysznic) w letniej wodzie. Długi kontakt z wodą będzie odwadniał i wysuszał skórę. Chlor w wodzie będzie powodować uczucie pieczenia - należy więc unikać częstego i długotrwałego korzystania z basenów, szczególnie solankowych.  Niekorzystnie może wpływać na skórę tzw. twarda woda. W przypadku ekspozycji na działanie promieni słonecznych brak jest jednoznacznych rekomendacji, jednak obserwowalny jest korzystny wpływ na nasilenie objawów (łagodzący). W nielicznych przypadkach zdarza się nietolerancja na słońce.
 • suchość powietrza - codzienne przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach nasila wysuszenie skóry, a co za tym idzie, świąd. Warto zastosować w sezonie grzewczym w domu nawilżacze powietrza lub rozłożyć w pokoju mokry ręcznik do parowania. 
 • szorstkie i podrażniające tkaniny - najlepszym wyborem będzie delikatna bawełna. Sporo osób chorych na AZS źle reaguje na ubrania wykonane z wełny. 
 • detergenty - podczas sprzątania używać rękawic ochronnych, unikać środków czyszczących w sprayach. Do prania należy używać łagodnych detergentów, unikać korzystania z wybielaczy i płynów zmiękczających tkaniny, a po praniu zaleca się dwukrotne płukanie.
 • roztocza - mogą zaostrzać objawy. Warto usunąć z domu wszystkie przedmioty gromadzące kurz, dywany, długie i ciężkie zasłony, meble wyściełane materiałem. 
 • perfumy i zanieczyszczenie powietrza - związki chemiczne wchodzące w skład zanieczyszczeń uszkadzają naturalne mechanizmy obronne skóry i ułatwiają przenikanie alergenów.
 • nieodpowiednia dieta - w krajach wysoko uprzemysłowionych udowodniono, że spożywanie w tygodniu co najmniej 3 posiłków typu fast food sprzyja rozwojowi AZS. Wśród dzieci z AZS najczęściej obserwowano uczulenie na jajo kurze. 
 • niewłaściwe preparaty do pielęgnacji - kosmetyki zawierające substancje drażniące oraz te o nieodpowiednim pH (np. mydła w kostce) mogą pogarszać stan chorobowy. Unikać należy produktów, które w swoim składzie mają SLS odpowiedzialny za pienienie kosmetyków i który jest jedną z częstszych przyczyn podrażnień. SLS najczęściej jest dodawany do szamponów oraz żeli do mycia. 
 • okres zimowy - w zimie skóra atopowa jest bardziej skłonna do zaostrzeń. Ponadto zmiany skórne związane z atopią ulegają polepszeniu pod wpływem promieniowania UV, co może sugerować pozytywny wpływ syntetyzowanej drogą skórną witaminy D na stan skóry. 
Leczenie atopii

Pacjenci, u których zdiagnozowano AZS powinni zdawać sobie sprawę z faktu, że leczenie schorzenia jest długotrwałe i rzadko prowadzi do całkowitej eliminacji choroby. Ze względu na przewlekły charakter i skomplikowaną patogenezę AZS, terapia jest bardzo trudna. Lekarze koncentrują się głównie na profilaktyce, łagodzeniu objawów schorzenia, leczeniu miejscowym i ogólnym oraz poprawie jakości życia chorego. 


Bardzo istotna jest edukacja pacjentów dotycząca pielęgnacji skóry, stosowanie miejscowo leków immunomodulujących, leków przeciwhistaminowych lub przeciwinfekcyjnych, a bywa, że konieczne staje się włączenie leczenia systemowego, fototerapii lub leczenia biologicznego. Metody dobierane są odpowiednio w zależności od aktywności choroby, lokalizacji zmian czy odpowiedzi na dotychczasowy sposób leczenia. 
 1. Leczenie miejscowe - ten rodzaj leczenia jest skuteczny w przypadku zdecydowanej większości chorych. Jego celem jest zmniejszenie uczucia świądu oraz regeneracja skóry, uszkodzonej w wyniku AZS. W leczeniu zewnętrznym stosuje się maści i inne preparaty zawierające glikokortykosteroidy, inhibitory kalcyneuryny, antybiotyki, leki przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Dodatkowo zalecane są kremy, balsamy i maści, których podstawowym celem jest nawilżenie skóry i przywrócenie jej fizjologicznej flory bakteryjnej. To właśnie na nich skupię się w kolejnym poście dotyczącym pielęgnacji skóry atopowej. 
 2. Leczenie ogólne - w ciężkich i opornych przypadkach choroby stosuje się głównie systemowe glikokortykosteroidy, leki immunosupresyjne i leczenie biologiczne. 
 3. Leczenie uzupełniające - czyli fototerapia (zarezerwowana dla ciężkich przypadków) i suplementacja witaminami D i E. 

You Might Also Like

0 komentarzy

Dziękuję za każdy komentarz :) Staram się odpowiadać na wszystkie wiadomości. Jeśli chcesz to obserwuj ;)

Obserwatorzy

Zblogowani

zBLOGowani.pl