Bimatoprost w odżywkach do rzęs. Czy jest bezpieczny?

8/09/2019

Witajcie!
Rzęsy jak u gwiazdy filmowej? Cóż, nie każda kobieta może się takimi pochwalić, ale z pewnością wiele o takich marzy. Z tego powodu rynek odżywek wzmacniających i przyspieszających porost rzęs (oraz zabiegi przedłużające i zagęszczające rzęsy) rozrasta się w niewiarygodnym tempie. Nie każda z nas jest jednak fanką sztucznych kępek czy ich przedłużaniu u kosmetyczki, dlatego z odsieczą przychodzą one - odżywki stymulujące! Wśród najpopularniejszych i najbardziej efektownych prym wiodą preparaty zawierające w składzie bimatoprost. I zaraz przejdę do tego, czym naprawdę jest ta substancja.


Jak rosną rzęsy?

Rzęsy spełniają funkcję ochronną dla oka przed kurzem, zanieczyszczeniami i owadami. Są też walorem estetycznym, na który szczególną uwagę zwracają kobiety, chcąc by ich rzęsy były gęste i długie. Osiągają długość 8-12 mm w liczbie 150-250 na górnej powiece oraz 6-8 mm w ilości 50-150 rzęs na dolnej. Cykl wzrostu włosa trwa około 2-4 miesiące i dzielimy na 3 podstawowe fazy: anagen, katagen i telogen. 

Anagen jest fazą aktywnego wzrostu włosa, która ma miejsce pod skórą i trwa do momentu jego wyrośnięcia ponad skórę. Trwa to około 30 dni. Katagen to tzw. faza stacjonarna, wtedy włos zaczyna obumierać i mamy tu do czynienia z okresem przejściowym między zahamowaniem jego wzrostu a rozpoczęciem procesu wypadania. Ostatnia faza, telogen, to okres, w którym występuje wypchnięcie martwej rzęsy przez nową. Wypadanie rzęs jest więc zupełnie naturalnym stanem rzeczy. 

Czym jest bimatoprost i jakie są skutki uboczne jego stosowania.

Bimatoprost to syntetyczny prostamid, który naśladuje naturalne prostaglandyny. Głównym jego działaniem jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego oka i dlatego występuje w formie leczniczych kropli przepisywanych na receptę, które podaje się bezpośrednio do worka spojówkowego. Jest składnikiem niezalecanym do stosowania w ciąży ani w trakcie karmienia piersią. Bimatoprost jest lekiem okulistycznym przepisywanym w konkretnym celu i problemie, jest wydawany wyłącznie na receptę i jak każdy lek, może powodować szereg skutków ubocznych takich jak: przekrwienie spojówki, świąd, pieczenie, stany zapalne rogówki, łzawienie, bóle oka i głowy, wzmożoną pigmentację tęczówki oraz odbarwienie skóry wokół oczodołu. 


Jednym ze skutków ubocznych stosowania bimatoprostu jest nadmierny wzrost i ściemnienie rzęs - co oczywiście zostało szybko wykorzystane przez koncerny kosmetyczne. Substancja ta przedłuża fazę aktywnego wzrostu włosa, czyli anagen. Dłuższy czas trwania wzrostu sprawia, że rzęsy osiągają znacznie większy rozmiar. Stosując odżywkę trzeba być cierpliwym, ponieważ pierwsze efekty pojawiają się po kilku tygodniach. Jednakże w przypadku tych kosmetyków cierpliwość popłaca. Skuteczność jest na tyle duża, że preparaty z bimatoprostem stosowane są przez osoby walczące z łysieniem oraz przez pacjentów, którzy utracili rzęsy po chemioterapii. Należy sobie zdawać sprawę, że taki efekt przedłużonych rzęs po zastosowaniu odżywki nie pozostanie na zawsze i po odstawieniu kosmetyku, gdy długie włoski przejdą kolejno fazę katagenu i telogenu, rzęsy wrócą do swojego pierwotnego wyglądu. 

Nazwy analogów prostaglandyn

W składach INCI można spotkać się z prostą i bezpośrednio podaną nazwą: bimatoprost, ale jako, że składnik dla wielu wydaje się kontrowersyjny to producenci zaczęli poszukiwać optymalnego rozwiązania i do swoich produktów zaczęli dodawać tzw. analogi prostaglandyn, które w składzie można odnaleźć pod nazwami: 
  • Trifluoromethyl Dechloro Ethylcloprostenolamide
  • Trifluoromethyl Dechloro Ethylprostenolamide 
  • Isopropyl Cloprostenate
  • Dechloro Dihydroxy Difluoro Ethylcloprostenolamide
  • 17-penthyl Trinor Prostaglandin E2 Serinol Amide
  • Methylamido Dihydro Noralfaprostal 

Lista odżywek z bimatoprostem oraz analogami prostaglandyn:
  • Long4Lashes
  • Revitalash
  • Xlash
  • Nanolash
  • Neulash
  • Lbiotica Active Lash
  • Floslek Revieve Lashes
  • Biotebal Rzęsy XXL
  • Semilac serum stymulujące wzrost rzęs 
  • Coloris, Inveo serum do rzęs 
Lista odżywek bez bimatoprostu oraz analogów:
  • Regital Lash
  • Murier Lash
  • Revers Long Vital Lash
  • Lbiotica Krem do rzęs
  • Regenerum, serum regeneracyjne do rzęs
  • Dermena, serum do rzęs i pielęgnacyjna mascara
Jak stosować i kiedy lepiej sobie odpuścić?

Bimatoprost naniesiony na brzeg powieki praktycznie nie wchłania się po aplikacji, w związku z czym nie wykazuje ogólnoustrojowych efektów ubocznych, nie wpływa istotnie na ciśnienie tętnicze oraz na rytm pracy serca oraz nie wywołuje interakcji z innymi lekami. Jak w takim razie stosować odżywkę do rzęs, by nie narazić się na działania niepożądane (o których pisałam wyżej) i jakie są przeciwwskazania? 
Odżywkę do rzęsy należy stosować po dokładnym oczyszczeniu skóry wokół oczu. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które cierpią na przewlekłe choroby narządu wzroku, jak jaskra lub zauważyły wokół oczu podrażnienia lub zaczerwienienia. Odżywkę z bimatoprostem należy stosować raz dziennie, najlepiej wieczorem. Unikajmy kontaktu preparatu z gałką oczną.. Gdyby jednak tak się stało, wystarczy delikatnie przepłukać oko ciepłą wodą lub solą fizjologiczną, Z odżywki powinny zrezygnować kobiety w ciązy i podczas laktacji, osoby w trakcie chemioterapii oraz osoby poniżej 18. roku życia. Należy podkreślić, że obecne na rynku odżywki do rzęs są przebadane i uznane przez dermatologów i oftalmologów za bezpieczne. Ale jak to kosmetyk - może podrażnić wrażliwą skórę wokół oczu, być może wystąpi reakcja alergiczna i odżywkę trzeba będzie odstawić... Poza tym takich preparatów nie można stosować w nieskończoność.  
Inne sposoby na oszałamiające rzęsy

Efekt pięknych rzęs można osiągnąć także w bezpieczniejszy i naturalny sposób, z tym że zajmuje to więcej czasu i efekty nie są aż tak spektakularne. Zamiast ,,kontrowersyjnego" bimatoprostu i jego analogów można wypróbować odżywek ziołowych lub produktów z peptydami, czy przetestować stary babciny sposób z olejkiem rycynowym. Kluczowy dla wyglądu rzęs jest także prawidłowy demakijaż z użyciem odpowiednich kosmetyków, a przede wszystkim unikanie intensywnego pocierania. Dodajmy do tego zdrową i zbilansowaną dietę, ewentualnie suplementy z witaminami, minerałami i biotyną, a być może stymulatory wzrostu rzęs nie będą potrzebne. 

Czy warto stosować bimatoprost?

Nie da się ukryć, że bimatoprost i jego analogi działają - to udowodnione i udokumentowane, natomiast kwestia ryzyka nadal jest bardzo wysoka. To jest indywidualna decyzja każdego. Najważniejsza jest świadomość co właściwie aplikujemy sobie na oczy i zanim zaczniecie używać takiej odżywki, zapoznajcie się z jej wszystkimi zaletami i wadami. Co z tym zrobicie - to już Wasza decyzja, pamiętajcie tylko, że zdrowie jest jedno. 


You Might Also Like

0 komentarzy

Dziękuję za każdy komentarz :) Staram się odpowiadać na wszystkie wiadomości. Jeśli chcesz to obserwuj ;)