Powody, dla których warto ćwiczyć jogę

7/29/2019

Witajcie!


Długo nosiłam się z zamiarem napisania tego posta. Wprawdzie przed laty, zanim zaczęłam praktykować, wiele osób polecało mi jogę jako uzupełnienie codziennych treningów. Dla rozluźnienia, lepszej koordynacji, wyciszenia się i poprawy elastyczności. Na poważnie zabrałam się za nią, gdy praca stojąca zaczęła dawać mi się we znaki, czyli 3 lata temu. Częste bóle szyi i pleców, a co za tym idzie - również głowy. Do tego zmęczenie, brak energii i rozdrażnienie. Jednym słowem, nic przyjemnego.

Ze strony przyjaciółki padła propozycja zapisania się wspólnie na jakieś zajęcia ruchowe - rozważałyśmy kilka opcji, aż wreszcie postawiłyśmy na jogę. Popularność jogi wciąż rośnie, w samym Wrocławiu znajdziecie kilkanaście dużych szkół i wiele pomniejszych zajęć odbywających się na salach gimnastycznych. Trudno zliczyć wszystkie zalety wynikające z regularnego praktykowania tego indyjskiego systemu ćwiczeń, wpływającego zarówno na ciało, jak i na ducha. Tak oto trafiłyśmy pod skrzydła wrocławskiej Fabryki Energii , gdzie ćwiczyłyśmy swoje pierwsze asany i wzmacniałyśmy ciała. I przyznam, że spędziłam tam sporo czasu, dopóki nie musiałam zmienić lokalizację ze względu na godziny pracy.  

Kilka słów o jodze

Joga to system ćwiczeń, które służą doskonaleniu ciała, ducha i umysłu oraz ich wzajemnego zintegrowania. Wszystkie te trzy czynniki powinny działać zgodnie. Joga kultywuje sposoby zachowania równowagi w codziennym życiu i oznacza sprawność w działaniu. Nazwa pochodzi od sanskryckiego ,,yuj" oznaczającego jedność, integrację. Wywodzi się z Indii, gdzie zaczęto go praktykować niemal 5000 lat temu. Należy pamiętać, że joga ma wiele odmian; można wyróżnić cztery główne nurty:
  • hatha jogę - w tym przypadku nacisk jest położony na ćwiczenia fizyczne,
  • radża jogę - tutaj najważniejsza jest medytacja,
  • jynana jogę - wiedza, poznanie,
  • karma jogę - działania społeczne.
Największą popularnością cieszy się hatha-joga, którą również można podzielić na wiele rodzajów (np. ashtanga, vinyasa, flow). 


Jak zacząć ćwiczyć?

Szczerze Wam powiem, że początkowa praktyka powinna się odbywać pod okiem wykwalifikowanego instruktora. W jodze liczą się nie tylko same asany, ale także poprawność ich wykonania i detale. Trzeba uważać na wiele rzeczy np. odpowiednie ustawienie kości krzyżowej, ramion, stóp, dłoni oraz ruchy bioder czy barków, które przy niektórych ćwiczeniach mimowolnie skręcają się na bok i wtedy ćwiczenie nie spełnia swojej roli. Jogę pomaga przede wszystkim na postawę. Polecam osobom, które mają problemy z kręgosłupem, pracują dużo przy komputerze (lub jak ja) spędzają mnóstwo godzin w pozycji stojącej albo chciałyby uzupełnić swoje dotychczasowe treningi o porządne rozciąganie. Do jogi idealnie pasuje stwierdzenie, że apetyt rośnie w miarę jedzenia, czyli w tym przypadku ćwiczenia. Po kilku zajęciach jogi można już samemu poprawnie wykonywać sporo asan w domu.

Możemy ćwiczyć praktycznie o dowolnej porze dnia - rano zyskamy dzięki temu energię i dobre samopoczucie, wieczorem możemy się wyciszyć i rozluźnić. Najlepiej jest ćwiczyć przy otwartym oknie lub na świeżym powietrzu. Potrzebujemy jeszcze tylko maty oraz wygodnych, nie krępujących ruchów ubrań do ćwiczeń. Ćwiczy się na boso, więc kwestia kupna nowego obuwia odpada. Wraz z pogłębianiem znajomości jogi, przydadzą nam się dodatkowe pomoce, jak klocki i paski, ale tym póki co nie trzeba sobie zaprzątać głowy.



No a teraz najważniejsze: jakie korzyści niesie ze sobą praktyka jogi:
  1. Redukcja stresu i relaks - wykazano, że praktyka jogi zwalcza fizyczne skutki stresu na organizm. Zmniejsza poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, który ciało wytwarza, gdy się denerwujemy. Większość zajęć kończy się relaksacją, podczas której leżąc i rozluźniając się pozbywamy się napięć ze swojego ciała. Szybko uświadomimy sobie jaką moc mają ćwiczenia oddechowe, które w połączeniu z praktyką asan i końcowym relaksem dają niesamowite efekty. Ciało po takim seansie jest przyjemnie zmęczone i rozluźnione, pozbywamy się różnych napięć, myśli są uspokojone. Nawet jeśli po godzinnej praktyce wracamy do problemów dnia codziennego i szybko zapominamy o relaksie, to nasze ciało i tak będzie wdzięczne za ten gest. 
  2. Uwalnia od bólu - terapeutyczne właściwości jogi pomagają przy wielu dolegliwościach związanych z bólem czy dyskomfortem: bóle pleców, reumatyzm, migrena czy bóle miesiączkowe to najpopularniejsze problemy, które można łatwo zredukować odpowiednimi ćwiczeniami. Nie działa jednak natychmiastowo (jak tabletki przeciwbólowe), ale regularna praktyka pomaga rozluźnić mięśnie, których sztywność prowadzi do wielu dolegliwości.
  3. Wspomaga trawienie - ćwiczona regularnie przyspiesza przemianę materii i polepsza relację między Tobą, a Twoim ciałem. Sami zauważycie, które posiłki są dla Was odpowiednie i po których ćwiczy Wam się łatwiej, a co Was obciąża. Pomaga też schudnąć - dzieje się tak dlatego, że poprzez wytrzymywanie w kreślonych pozycjach stymulujemy wewnętrzne organy, przyspieszamy metabolizm i wydzielanie enzymów niezbędnych do lepszego trawienia. Joga znakomicie reguluje pracę układu pokarmowego i jednocześnie ułatwia pozbywanie się niestrawionych resztek jedzenia. 
  4. Poprawia krążenie - wiele pozycji, zwłaszcza tych odwróconych, niesamowicie wspomaga krążenie pomagając nie tylko szybciej pozbyć się z ciała toksyn, ale też poprawiając wygląd skóry (zwłaszcza w zakresie cellulitu). W trakcie ćwiczeń lepiej się dotleniamy. Nawet delikatna praktyka jogi potrafi przynieść korzyści sercowo-naczyniowe, pomaga obniżyć ciśnienie krwi i ustabilizować tętno. 
  5. Trening dla każdego - to jej ogromna zaleta, może ją uprawiać praktycznie każdy, niezależnie od wieku czy kondycji fizycznej. Nawet osoby borykające się z różnymi problemami zdrowotnymi, kobiety w ciąży i w trakcie menstruacji mogą bez przeszkód ćwiczyć jogę. Zasada jest jedna - każdy, najlepiej w konsultacji z instruktorem, powinien wybrać takie asany, które będą dla niego najodpowiedniejsze. W przypadku jogi trudno również o wymówkę związaną z brakiem odpowiedniego miejsca do ćwiczeń. 
  6. Wspomaga oddech - głębokie, gardłowe oddychanie zwane paranayamą usprawnia pracę płuc i jest lekarstwem na stres; wprowadza w stan głębokiego relaksu. Zmieniając wzorzec oddychania znacząco wpływamy na to, jak nasz organizm zareaguje w chwilach zdenerwowania. Dzięki praktyce łatwiej i szybciej się uspokoimy, wyciszymy i zapanujemy nad emocjami. 
  7. Nadaje elastyczność - ćwiczenia te pobudzają do ruchu wszystkie mięśnie. Zwiększa się nasz zakres ruchu, mamy więcej siły i witalności. Wydłuża ścięgna, więzadła i mięśnie, a szczególnie te głębokie, które na co dzień nie są w pełni używane. Ćwicząc regularnie zamiast napięć poczujesz przyjemne rozluźnienie. 
  8. Zwiększa odporność - ciało, które jest dotlenione i rozciągnięte oraz w dobrej kondycji, rzadziej zapada na choroby. Joga jest też naturalną terapią pomagającą w leczeniu reumatyzmu. 
  9. Większa świadomość ciała - praktyka jogi pomaga lepiej poznać swoje ciało, jego mocne i słabe strony. Szybko zorientujemy się, że pewne zakresy ruchu są dla nas nieosiągalne, a w innych pozycjach bez problemu wykonamy głębsze warianty. Z każdym ćwiczeniem dowiadujemy się o sobie czegoś nowego, a następnego dnia odczuwając zakwasy, często odkrywamy mięśnie o istnieniu których nie miało się pojęcia ;) Poprawia się także zmysł równowagi. 
  10. Lepsza sylwetka - każde ćwiczenia fizyczne sprawiają, że czujemy się silniejsi, zdrowsi i szczuplejsi. Nie jesteśmy ,,napakowani" jak kulturyści, ale gibcy i prężni. Asany zamiast zmuszać mięśnie do setek powtórzeń (jak na siłowni), wydłużają je i to głównie te wewnętrzne, które utrzymują brzuch płaski, plecy proste, a pupę zgrabną. Wytrzymując długo w poszczególnych pozycjach wyrabiamy w sobie siłę, pozostając wciąż szczupłe i zgrabne, ale nie atletyczne. Wzmocnione mięśnie pleców to też prawidłowa postawa. No i wyrabiamy sobie zdrowe nawyki - automatycznie się prostujemy, wciągamy łopatki i trzymamy szyję w dogodnej pozycji. 

Podsumowując te wszystkie punkty - praktyka jogi daje bardzo dużą satysfakcję. Z robionych postępów, z poczucia, że robimy dla siebie coś dobrego. Uczymy się też budować relację świadomego ciała z otwartym umysłem. Skupiamy się na chwili obecnej, na oddechu i na sobie. Uczymy się cierpliwości, pokory, stawiania przed sobą coraz to nowych celów i ich realizowania. 

A Ty? Co dziś zrobiłaś dla siebie dobrego? :) 

You Might Also Like

3 komentarzy

  1. Dla mnie Joga to najlepsze, co można ćwiczyć! Zachęcam Wszystkich czytelników, a także swoich znajomych. W https://joganamaste.pl/ pierwsze zajęcia gratis :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Myślę, że samo trenowanie jogi jest czymś fajnym i ja również zaczynam się do niej przekonywać. Nawet już miałam okazję odwiedzić sklep https://jogastyl.pl/ i co nieco do jogi sobie zamówić na początek.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dawno nie było takiego artykułu. Bardzo fajny wpis.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :) Staram się odpowiadać na wszystkie wiadomości. Jeśli chcesz to obserwuj ;)