Historia mody: lata 20
3/15/2015
Witajcie!
Na początku ubiegłego wieku zaczęto odchodzić od długich sukien, gorsetów i wysokich butów. W latach 20 modą zawładnęła wygoda, czerń i chłopięce fryzury. Zaczęła się demonstracja odwagi i odrębności kobiet. Stroje stały się luźne, nie krepowały ruchów, inspirację zaczęto czerpać z męskiej mody.
Lata 20
Sposób ubierania się był mocno związany z przemianami zachodzącymi w społeczeństwie: na świecie panował głęboki kryzys, I wojna światowa dała się wszystkim we znaki, więc ludzie chcieli się zbuntować przeciw niedostatkom, sztywnym konwenansom i zasadom. To też wielka rewolucja w świecie kobiet - stały się bardziej niezależne, miały prawo głosować i pracować, co było do tej pory zarezerwowane dla mężczyzn. Ruch emancypacyjny przyniósł kobietom wygodę i wolność.
Moda
Paryż został stolicą mody - to tam kreowane były nowe trendy przez pierwszych sławnych projektantów, tam powstawały ich sklepy i pracownie. Bardzo charakterystycznym elementem garderoby były spodnie oraz sukienki, które każdy z łatwością rozpozna - nie podkreślające sylwetki, w kształcie litery H, czyli dość szeroka, obniżona talia i długość do kolan. Suknie wieczorowe były nieco dłuższe. Zaczęto zdobić je koralikami, frędzlami czy sztrasami. Pojawiło się bogactwo tkanin, ornamentów i połysk, który miał zrównoważyć prosty fason. Zaczerpnięte z mody męskiej tweedowe marynarki, przerodziły się w szykowne i eleganckie kostiumy - proste i wąskie spódnice oraz długie żakiety. Na suknie wieczorowe narzucane były futra i etole. Pojawiły się również kombinezony oraz biustonosze, bez których ciężko sobie wyobrazić współczesny świat. Jeśli buty to wygodne i na niskim obcasie, na co dzień nawet płaskie. Dodatki najczęściej w postaci wyszukanych rękawiczek, wachlarzy i biżuterii - królowały sznury z pereł rożnej długości, broszki i kolie.
Fryzury i makijaż.
Antoin de Paris jako pierwszy obciął kobiecie włosy na bardzo krótko - taka fryzura była modna przez cała dekadę. Pojawiły się fale i loczki, włosy najczęściej były farbowane na czarno. Bardzo ważnym elementem ubioru stały się kapelusze - malutkie, z opuszczonym rondem i zdobieniami oraz opaski.
Innym charakterystycznym elementem były zaznaczone na czerwono usta. Na co dzień oczy były lekko podkreślone, a na wieczór - mocno przydymione powieki
Ważne osobistości
Lata 20 to okres świetności Coco Chanel - bardzo ważnej dla współczesnej mody kobiety, która zrewolucjonizowała myślenie o damskim stroju. Jej elementem rozpoznawczym były perły, z którymi rzadko się rozstawała.
Jako pierwsza zaczęła lansować odzież o charakterze sportowym do pracy. Łamała stereotypy, używała dżerseju oraz propagowała funkcjonalność i minimalizm. Wprowadziła do dodatków eleganckiej kobiety sztuczną biżuterię. Elementy zaprojektowanych strojów można było łączyć tworząc wiele zestawów i wariantów. Sama zawsze nosiła ubrania zaprojektowane przez siebie - była idealną wizytówką własnej marki. Uważała, że elegancja i styl nie zależą od wieku.
Kolejnymi znanymi projektantami byli: Paul Poiret, zwany królem mody, który jako pierwszy odważył się uprościć strój kobiecy, pozbawił go usztywnień i podszewek oraz Jean Patou, który skłaniał się ku stylistyce chłopczycy i wypromował perfumy Joy.
Wśród gwiazd modę kreowały silne i piękne kobiety. Jedną z nich była Josephine Baker - tancerka, aktorka i piosenkarka francuska, która przyznawała się do biseksualizmu. Szokowała nie tylko stylem bycia, ale także odważnymi kostiumami. W tamtych czasach zaskakiwała na miarę Lady Gagi i jej mięsnej sukienki - tyle, że zasłynęła spódnicą z bananów ;)
Kolejną osobistością była Louise Brooks - amerykańska tancerka, aktorka i modelka, zagrała m.in w ,,Puszce Pandory" i ,,Dzienniku upadłej dziewczyny". Jej znakiem rozpoznawczym były kruczoczarne włosy i krótka grzywka.
Ikona mody była także Clara Bow, amerykańska aktorka, gwiazda kina niemego i symbol seksu kinematografii XX w. Zdecydowanie miała w sobie to ,,coś" i zawładnęła niejednym męskim sercem.
W Polsce prym wiodły Hanka Ordonówna, a właściwie Maria Anna Tyszkiewiczowa - gwiazda kabaretu i piosenki międzywojennej. Dzięki niesamowitej charyzmie i stylowi została ikoną tamtych czasów; Pola Negri (Apolonia Chałupiec) stała się gwiazdą filmową międzynarodowego formatu, jej kariera rozkwitła w Hollywood, gdzie została jedną z największych sław kina niemego.
Co sądzicie o modzie tamtych czasów? Do jakich trendów z chęcią byście wróciły? Czekam na Wasze opinie!
E.
2 komentarzy
uwielbiam lata 20! ostatnio miałam prezentację na projektowaniu odzieży i robiłam o tych latach. Szczerze powiedziawszy jest tyle do opowiedzenia, że ciężko skupić się na jednym. N i oczywiście moja ukochana Chanel <3
OdpowiedzUsuńSandicious
Temat posta idealny ! Chętnie poczytałam , dzięki za streszczenie historii ! :)
OdpowiedzUsuńDziękuję za każdy komentarz :) Staram się odpowiadać na wszystkie wiadomości. Jeśli chcesz to obserwuj ;)