Typy skóry i jej pielęgnacja

3/07/2017

Witajcie!

Przypominajka:
Znajomość rodzaju własnej cery umożliwia dobór odpowiedniej pielęgnacji - inne kosmetyki są wskazane do cery suchej, a inne do tłustej czy mieszanej. Rodzaj skóry uwarunkowany jest genetycznie, jednak na jej stan ma wpływ szereg innych czynników tj. klimat, stan zdrowia, tryb życia, zmiany hormonalne czy właściwa pielęgnacja. 

Jak określić rodzaj skóry?

Wbrew pozorom jest to czynność bardzo prosta, większość testów można wykonać samodzielnie w domu. Poza zwyczajną analizą w lustrze (ogólna ocena niedoskonałości, łuszczenie, zaczerwienienia, zaskórniki), warto sprawdzić jak skóra zachowuje się po zastosowaniu wody z mydłem czy tłustego kremu. Dla pewności możecie również skorzystać z prostego i dość wiarygodnego testu, który znalazłam tutaj

Rodzaje skóry

Postaram się pokrótce opisać i scharakteryzować każdy z podstawowych rodzajów cery, jednak wyjdę poza tradycyjny podział - za tym schematem szły konkretne zasady pielęgnacji, czyli suchą nawilżyć, tłustą złuszczyć i oczyścić, a mieszaną traktować zależnie od strefy. A rozwój cywilizacji sprawił, że cera może prezentować objawy charakterystyczne nawet dla dwóch rodzajów skóry, do tego ma różne wymagania w różnym czasie np. w zależności od klimatu, będąc pod wpływem silnego i długotrwałego stresu czy przy zmianie diety. 

1. Skóra normalna

Cechy: To taki niedościgniony ideał - jest dobrze nawilżona, gładka i sprężysta, z praktycznie niewidocznymi porami i naczynkami. Nie ulega zbytniemu przesuszeniu oraz przetłuszczeniu. Właściwie występuje tylko u dzieci przed okresem dojrzewania. W miarę starzenia się skóra normalna staje się coraz bardziej sucha. 

Rozpoznanie: Po zastosowaniu wody z mydłem nie jest ściągnięta ani zaczerwieniona, tłusty krem jest dobrze tolerowany, zmiany atmosferyczne nie wykazują niepożądanych reakcji. 

Pielęgnacja: Mogłoby się wydawać, że skoro nie ma z nią problemów, to nie trzeba stosować żadnej konkretnej pielęgnacji. Przede wszystkim trzeba o nią dbać, aby jak najdłużej zachowała swój zdrowy wygląd. 
  • Ważne, żeby pielęgnacja była systematyczna, a dobór kosmetyków przemyślany. 
  • Można stosować szeroką gamę preparatów kosmetycznych, od żeli do twarzy na peelingach kończąc, jednak warto pamiętać, aby nie obciążały i nie wysuszały one niepotrzebnie skóry. 
  • Bardzo istotna jest też ochrona przed promieniowaniem UV i stosowanie kremów ochronnych przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych (jak wiatr czy mroź).
Produkty polecane do cery normalnej:



2. Skóra sucha

Cechy: Jest zazwyczaj cienka, bardzo delikatna, ma jasny odcień. W dotyku może być szorstka, lekko chropowata, a gołym okiem dostrzegalne są łuszczące się skórki. Pory zwężone, słabo widoczne, w okolicy brody czy nosa mogą pojawiać się zaskórniki. Ten typ jest matowy i mało elastyczny, bardziej podatny na podrażnienia, czemu często towarzyszy uczucie ściągnięcia. Niski poziom nawilżenia może degenerować struktury kolagenowe zawarte w skórze, przez co szybciej dochodzi do jej starzenia i powstawania zmarszczek. 

Rozpoznanie: Po umyciu wodą z mydłem jest ściągnięta, po całym dniu jest sucha i łuszczy się. Tłusty krem sprawia, że staje się dobrze nawilżona, źle reaguje na zmiany atmosferyczne - mróz, słońce czy wiatr sprawiają, że szybko traci wodę, co może objawiać się pieczeniem, łuszczeniem i zaczerwienieniem. 

Pielęgnacja
  • Przy pielęgnacji tego typu skóry warto pamiętać o kosmetykach, które będą ją nawilżały i jednocześnie zatrzymywały wilgoć w naskórku. 
  • Można też pokusić się o kosmetyki dedykowane do skóry wrażliwej, ponieważ sucha skóra dużo bardziej niż inne, jest skłonna do podrażnień i uczuleń. 
  • Do mycia zamiast normalnego mydła (które ma działanie wysuszające) lepiej wybrać delikatne pianki, żele czy emulsje. 
  • Dla lubiących długie kąpiele w wannie poleca się zastosowanie specjalnych emulsji lub olejków, które będą zmiękczały wodę oraz jednocześnie natłuszczały skórę. 
  • Odradza się stosowanie peelingów ziarnistych - mogą powodować jej podrażnienia, zaczerwienienie, a nawet pękanie. 
  • Preparaty do demakijażu powinny spełniać trzy funkcje: oczyszczającą, nawilżającą i łagodzącą podrażnienia. Warto też pamiętać o utrzymaniu właściwego pH przy użyciu toniku bezalkoholowego. 
  • Najlepsze dla skóry suchej są preparaty o działaniu nawilżającym, odżywczym i regenerującym. W okresie letnim na dzień lepiej stosować krem nawilżający, a na noc tłusty, natomiast zimą odwrotnie.
  • Warto pamiętać o maseczkach nawilżająco-odżywczych do twarzy i balsamach o działaniu łagodzącym i przeciwzapalnym. 
  • Szczególnej troski wymaga sucha skora wokół oczu - na dzień warto stosować lekki krem-żel pod oczy, na noc można dodatkowo zaaplikować krem przeciwzmarszczkowy. 
Polecane produkty do cery suchej:

3. Skóra tłusta i mieszana

Może stanowić problem nie tylko dla nastolatków, ale także i dla osób dorosłych, często nawet w dojrzałym wieku.
Cechy: Charakteryzuje się nadmierną produkcją sebum. Zarówno cera tłusta, jak i mieszana jest zazwyczaj grubsza, błyszcząca, ma rozszerzone pory i szary kolor. Tworzą się na niej liczne zaskórniki, a twarz pokrywa oleista, świecąca się warstwa. Nieleczony łojotok może przerodzić się w trądzik, trądzik różowaty lub łojotokowe zapalenie skóry. Skóra mieszana jest dodatkowo niejednorodna - potrafi przetłuszczać się w strefie T i być przesuszona na policzkach, przez co trzeba stosować różne kosmetyki na różnych partiach twarzy. 

Rozpoznanie: Błyszczy się po umyciu wodą z mydłem, a tłusty krem powoduje uczucie dyskomfortu. Zmiany warunków atmosferycznych nie mają na nią dużego wpływu, jednak ekspozycja na słońce może powodować wzmożony łojotok, a co za tym idzie - większą ilość wyprysków.  

Pielęgnacja
  • Istnieje przeświadczenie, że należy ją tylko wysuszać - jest ono jednak błędne. 
  • Podstawą pielęgnacji jest jej regularne oczyszczanie, czyli usuwanie nadmiaru sebum. Należy ją myć specjalnie do tego przeznaczonymi preparatami antybakteryjnymi, takimi jak płyny czy pianki (przy silnym, ropnym trądziku są bardziej wskazane). 
  • Odradza się stosowanie peelingów mechanicznych; lepiej zastosować enzymatyczny, który delikatnie złuszcza zrogowaciały naskórek bez konieczności tarcia. Wygładzona i oczyszczona skóra lepiej wchłania substancje antybakteryjne i przeciwtrądzikowe. 
  • Odpowiednie tonizowanie - tonik bezalkoholowy antybakteryjny, który ją odświeży, oczyści i zamknie pory, a także stanowi bazę pod krem.
  • Nawilżanie - należy stosować kremy o działaniu nawilżającym lub matującym, o dodatkowym działaniu normalizującym i regulującym wydzielanie sebum. Warto rozejrzeć się również za kremami działającymi delikatnie przeciwbakteryjnie (z szałwią czy rumiankiem) i łagodząco (np. z pantenolem). 
  • Co jakiś czas warto stosować maseczki absorbujące nadmiar sebum i oczyszczające np. z krzemionką koloidalną czy glinką zieloną. 
  • Wbrew pozorom nadmiar słońca jej szkodzi, a powszechne stwierdzenie, że opalanie wysusza zmiany trądzikowe jest błędne, dlatego latem warto stosować kremy ochronne. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV powoduje zwiększone pojawianie się zmian skórnych, chociaż początkowo ich nie widać, gdy skóra jest zaczerwieniona od słońca. 
  • Pielęgnacja skóry mieszanej wygląda podobnie jak przy tej tłustej, przy czym na partie, które ulegają przesuszeniu warto dodatkowo stosować preparaty o działaniu odżywczym, nawilżającym i regenerującym. W okresie letnim na dzień lepiej stosować krem nawilżający, a na noc tłusty, natomiast zimą odwrotnie.
Polecane produkty do cery tłustej i mieszanej


4. Skóra atopowa 

Cechy: Nadmiernie reaguje na czynniki zewnętrzne, jest bardzo sucha, szorstka i zaczerwieniona. Często się łuszczy, a nawet pęka. Nadmierna utrata wody z naskórka oraz zwiększona podatność na działanie niekorzystnych czynników z zewnątrz są wynikiem nieprawidłowego funkcjonowania warstwy ochronnej skóry. Może wystąpić nawet Atopowe Zapalenie Skóry (AZS), czyli przewlekłe, swędzące zmiany zapalne występujące najczęściej na twarzy, szyi, tułowiu, łokciach czy kolanach (chociaż mogą też obejmować całe ciało). 

Pielęgnacja
  • Bardzo ważna jest jej systematyczna pielęgnacja, czyli nawilżanie i natłuszczanie, nawet kilka razy w ciągu dnia; najlepiej stosować preparaty specjalnie dedykowane do tego rodzaju skóry.
  • Kosmetyki mogą mieć formę kremów, emulsji, bądź płynów do kąpieli. 
  • Warto szukać tych, które posiadają w składzie mocznik i emolienty, czyli substancje natłuszczające, odbudowujące naturalna barierę ochronną naskórka, zapobiegające nadmiernej utracie wody i zmniejszające uczucie swędzenia. Nie powinny natomiast posiadać substancji zapachowych, które mogą zaostrzyć stany zapalne skóry. 
  • Bardzo ważna jest kąpiel z odpowiednimi kosmetykami, gdyż łagodzi świąd, oczyszcza skórę i zwiększa jej chłonność na preparaty natłuszczające. Szczególnie poleca się używanie emulsji i balsamów natłuszczających, które sprawią, że skóra będzie odpowiednio oczyszczona i nawilżona. 
Polecane produkty do cery atopowej:



5. Skóra wrażliwa i skłonna do alergii

Cechy: Ze względu na nieprawidłowości w budowie naskórka, skóra reaguje alergicznie na różne bodźce. Nadwrażliwość jest uwarunkowana genetycznie, ale mogą się do niej przyczynić również czynniki zewnętrzne, w tym kosmetyki, co objawia się brakiem tolerancji na niektóre z nich - przede wszystkim na silnie perfumowane preparaty z dużą ilością składników aktywnych. Objawy uczulenia mogą być długotrwałe, z towarzyszącym nawracającym pieczeniem, uczuciem napięcia, łuszczeniem czy swędzeniem. 

Rozpoznanie: Przy typowych czynnościach pielęgnacyjnych skóra wrażliwa reaguje uczuciem dyskomfortu. Jest zaczerwieniona i podrażniona. 

Pielęgnacja:
  • Skóra wrażliwa wymaga dużo cierpliwości - efekt podjętych działań będzie widoczny dopiero po dłuższym czasie. 
  • Osoby o skórze wrażliwej powinny unikać czynników drażniących, przede wszystkim mydła, silnych detergentów, chlorowanej wody, szorstkich ręczników. 
  • Dla bezpieczeństwa lepiej stosować kosmetyki apteczne, hipoalergiczne. Częste zmiany kosmetyków mogą powodować podrażnienia, zaczerwienienia, a nawet reakcję alergiczną. 
  • Zdiagnozowanie, który składnik może powodować uczulenie nie zawsze jest proste - alergiczne objawy mogą pojawić się dopiero po kilku dniach od użycia preparatu. Jeśli jednak od razu po zastosowaniu kosmetyku wystąpi zaczerwienienie, swędzenie lub pieczenie skóry, należy go szybko zmyć z powierzchni skóry.
  • Dobry kosmetyk powinien działać dwukierunkowo - po pierwsze wskazane jest by likwidował zmiany zapalne, a po drugie odbudowywał hydrolipidowy płaszcz ochronny naskórka. Preparaty powinny w swoim składzie posiadać jak najmniej substancji potencjalnie alergicznych, w tym barwników i perfum.
  • Osoby o cerze wrażliwej mogą borykać się również ze skórą naczynkową - naczynia krwionośne są wtedy bardziej rozszerzone i mniej elastyczne, przez co ich ściany stają się kruche i pękają. Skóra pokrywa się wtedy siecią czerwonych naczynek potocznie zwanych ,,pajączkami". Towarzyszą temu: zaczerwienienie, rumień i pieczenie. Warto wtedy stosować kosmetyki, które dodatkowo wzmocnią ścianki naczyń krwionośnych, zmniejszą ich przepuszczalność, poprawią elastyczność. Szukajcie w składnikach kosmetyków wyciągów z miłorzebu, z kasztanowca, arniki górskiej czy fiołka trójbarwnego. Kremy nawilżające powinny mieć dodatkowe składniki wygładzające i łagodzące, jak allantoina czy pantenol oraz rozjaśniające, jak witamina C. Dodatkowo należy skórę naczynkową chronić przed słońcem wysokimi filtrami, przynajmniej SPF30. 
Polecane produkty do cery wrażliwej i alergicznej:



Kilka słów na koniec...


Jak widzicie, podział ten jest tylko teoretyczny. Ze względu na wiele różnych czynników jedna osoba może mieć na przykład jednocześnie skórę tłustą i alergiczną, przez co dobranie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji staje się prawdziwym wyzwaniem. Warto znać swoją skórę, obserwować jej zachowania w różnych sytuacjach, wiedzieć co jej szkodzi, a co służy. Większość kosmetyków należałoby sprawdzić na sobie, ponieważ niekoniecznie to co sprawdziło się u przyjaciółki, zadziała dobrze i u nas (lub odwrotnie). W przypadku nadwrażliwości na kosmetyk, lepiej go wyrzucić lub oddać koleżance, której dobrze służy, niż próbować na siłę skórę przyzwyczaić do niego. I ostatnia sprawa - czytanie składów kosmetyków i nie popadać w skrajności. Nie każdy konserwant jest zły, w końcu pełnią one określoną rolę w kosmetyku, tak samo jak parafina czy silikony. Zwolennicy kosmetyków naturalnych odrzucają całkowicie substancje syntetyczne, zapominając, że oleje mineralne są dla skóry obojętne, podczas gdy tłuszcze roślinne potrafią nieźle uczulić. Sama parafina należy do grupy emolientów, ma doskonałe właściwości natłuszczające i zmiękczające naskórek, działa wyłącznie na powierzchni skóry, a tym samym nie może wywoływać reakcji alergicznych i podrażnień, ani kumulować się w organizmie. Oleje mineralne i parabeny są też najbardziej stabilnymi surowcami kosmetycznymi i farmaceutycznymi, obecnymi w recepturze od długich lat i stanowią podłoża do wielu maści leczniczych ze względu na swoje właściwości. Dodatki wszelakiej ,,chemii" w kosmetykach mają za zadanie emulgować inne substancję, bądź są dla nich rozpuszczalnikami, więc w niewielkich ilościach nie muszą być wcale szkodliwe dla skóry (chociaż w dużych ilościach mogą działać drażniąco). 
Idąc tym tropem, sławne na całym świecie kosmetyki Vichy przy bliższym poznaniu okazują się mieć całkiem przeciętne składy - oprócz innowacyjnych składników aktywnych, pełno w nich parabenów, alkoholi czy przedziwnych polimerów, których nazwy niewiele mogą nam mówić. Jednak każdy składnik syntetyczny podlega określonym regulacjom prawnym - w końcu Dyrektywa Kosmetyczna czuwa nad odpowiednią czystością składników. Substancje pochodzenia roślinnego często są standaryzowane i niekiedy ciężko określić konkretną ilość substancji czynnych w preparacie. 
Dlatego polecam: czytajcie składy, poznajcie trochę chemii i nie panikujcie, gdy znajdziecie coś ,,niewłaściwego" w kosmetyku - może się okazać, że preparat drogeryjny będzie współgrał z waszą cerą dużo lepiej, niż niejeden renomowany dermokosmetyk z wyższej półki. Niestety, cera potrafi być kapryśna i płatać figle ;)

You Might Also Like

3 komentarzy

  1. Mojej suchej cerze bardzo dobrze służy serum LIQ CC rich stosowane na noc :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawy, przydatny post. Bardzo fajnie napisałaś, można się czegoś dowiedzieć lub przypomnieć sobie co nie co:)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :) Staram się odpowiadać na wszystkie wiadomości. Jeśli chcesz to obserwuj ;)