Oczyszczanie twarzy olejami - co warto wiedzieć

2/20/2018

Witajcie!

OCM (ang. Oil Cleansing Method) to metoda demakijażu i oczyszczania skóry, w której stosuje się wyłącznie czyste oleje, bez dodatku substancji myjących (jak na przykład detergenty). To metoda naturalna, dość tania i skuteczna. Jak samodzielnie przygotować mieszankę czyszczącą? Jakie oleje warto wybierać? O tym dowiecie się z dzisiejszego posta.


Podstawa, czyli olej rycynowy 

OCM to nic innego jak oczyszczanie skóry z resztek makijażu czy zanieczyszczeń. Jedyną różnicą jest to, iż do tego procesu stosuje się wyłącznie czyste oleje zamiast gotowych kosmetyków, jak mleczka, toniki czy płyny micelarne. Głównym składnikiem mieszanek olejowych stosowanych do oczyszczania skóry jest olej rycynowy, pozyskiwany z rośliny - rącznika pospolitego, w procesie tłoczenia na zimno. Zawiera wiele cennych składników o pozytywnym działaniu na skórę:
  • kwas rycynolowy - ma przeciwbakteryjne działanie, sprawdza się przy cerze trądzikowej, a oprócz tego nieźle radzi sobie z infekcjami grzybiczymi, czy liszajami. Koi ból i uśmierza swędzenie. 
  • kwasy tłuszczowe (oleinowy, linolowy, palmitynowy, stearynowy) - przenikają w głąb naskórka, poprawia nawilżenie skóry i wspomaga jej regenerację.
Jak widzicie, olej rycynowy ma wiele ciekawych właściwości, dzięki czemu już od dawnych lat był uznawany za remedium na wiele dolegliwości - pomagał zwalczać infekcje skórne, pomagał w oparzeniach, łagodził i koił niewielkie ranki, działał odkażająco i regenerująco na skórę. Ma silne powinowactwo do ludzkiego sebum. Ostatnimi czasy coraz częściej używa się go także w kosmetykach do poprawy kondycji włosów, brwi i rzęs, ale o tym innym razem. W farmacji docenia się jego działanie przeczyszczające. Dostaniecie go w każdej aptece, a za małą buteleczkę (30 g) zapłacicie jakieś 3 zł. Są też dostępne większe opakowania np. 50 g i 100 g. W OCM miesza się go z innymi olejami w indywidualnie dobranych proporcjach. 

Jak przygotować mieszankę olejów?

Do OCM potrzebne nam będą dwa różne oleje:
a) bazowy - odpowiednio dostosowany do rodzaju naszej skóry, np. olej z awokado do cery suchej, olej lniany do skóry tłustej, olej jojoba do cery mieszanej, olej migdałowy do skóry wrażliwej.
b) rycynowy - on posiada główne właściwości oczyszczające. 

Bardzo ważne jest dobranie odpowiednich proporcji do mieszanki olejów, a wszystko zależy od rodzaju cery:
- skóra sucha - 90 % oleju bazowego + 10% oleju rycynowego
- skóra normalna - 80% oleju bazowego + 20% oleju rycynowego
- skóra tłusta/mieszana - 70%oleju bazowego + 30% oleju rycynowego. 

Warto sięgać przede wszystkim po czyste, nierafinowane oleje. Ich wybór powinien być podyktowany korzyściami, jakie chcemy osiągnąć. Przykładowe olejki poniżej:


Proces - krok po kroku

Aby poprawnie oczyścić twarz przy pomocy olejków naturalnych, nie wystarczy tylko połączyć produkty i nanieść mieszankę na twarz. Cały proces zajmuje ok. 10 minut, jednak poprawne oczyszczanie twarzy stanowi klucz do jej pięknego wyglądu. Jak dobrze czyścic twarz olejami?
  1. Umyć dokładnie dłonie, następnie nałożyć mieszankę na nieoczyszczoną, suchą twarz, ale też dłonie, paznokcie i skórki wokół nich. 
  2. Delikatny masaż twarzy, nie omijając okolicy oczu,
  3. Do usunięcia brudu wraz z olejem można użyć ściereczkę z mikrofibry, mały ręczniczek lub ściereczkę muślinową. Materiał zmoczyć w ciepłej wodzie i przyłożyć kilkukrotnie do twarzy. 
  4. Procedurę zmywania olejku wraz z brudem powtarzamy kilkukrotnie.
  5. Na chwilę położyć ściereczkę namoczoną zimną wodą - dzięki temu zamkną się pory skóry.
  6. Zapamiętać! Ściereczkę należy po takim zabiegu wyprać! 
Po takim oczyszczaniu można oczywiście nałożyć zwykły krem, jeśli zajdzie taka potrzeba. 

Zalety metody

Oczyszczanie skóry olejami jest metodą naturalna, a do tego tanią i skuteczną. Proces ten nie wymaga przemywania skóry tonikiem, ponieważ oleje nie zaburzają naturalnego pH skóry. Po całym zabiegu skóra jest nawilżona, a nie wysuszona i ściągnięta jak w przypadku stosowania większości żeli myjących. Może być stosowana u osób ze schorzeniami skóry takimi jak trądzik, trądzik różowaty czy łojotok. Można ją wykonywać nawet dwa razy dziennie. Efekty są widoczne dość szybko: skóra jest miękka, gładka, ma równomierny i zdrowy koloryt, zaskórniki są usunięte, a pory ściągnięte. Ograniczone jest też wydzielanie sebum. OCM jest także przyjazne dla środowiska.  

Wady metody

OCM nie należy stosować w przypadku cery naczyniowej (albo nie korzystać z gorącego ręczniczka) oraz aktywnego, ropnego trądziku, ciężkich stanów skórnych, przerwania jej ciągłości czy też nowotworów skóry. 


Moje ulubione olejki? Póki co testowałam sporo produktów od firmy Nacomi, tutaj upodobałam sobie olej jojoba oraz z firmy Kneipp - olej ze słodkich migdałów potrafi zdziałać prawdziwe cuda. A jak to było u Was? Stosujecie tą metodę, macie swoje ulubione kosmetyki? Podzielcie się wrażeniami :) 

Dzisiejszy post to taki mały wstęp do tematyki olejów naturalnych, ich właściwości i zastosowania w kosmetyce. Otwieram tym samym nowy cykl na blogu, który postaram się kontynuować przez najbliższych kilka tygodni. Materiałów do opracowania mam całkiem sporo, także wpadajcie regularnie - będzie co czytać ;) 

You Might Also Like

1 komentarzy

Dziękuję za każdy komentarz :) Staram się odpowiadać na wszystkie wiadomości. Jeśli chcesz to obserwuj ;)