Witajcie!
Przypominajka:
Poprzedni post rozpoczynający tematykę atopii spotkał się z Waszym dużym odzewem. Idąc za ciosem, publikuję kolejną część artykułu - tym razem będzie o specjalistycznej pielęgnacji skóry z AZS i dobieraniu odpowiednich dermokosmetyków.
Źródło: medicalnewstoday.com |
Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą i nawrotową chorobą skóry, na którą cierpi około 20% ludzi na świecie. Typowym objawem tej dermatozy jest nasilony świąd oraz zmiany zapalne na ciele Nasila się sezonowo, szczególnie właśnie jesienią. Najpierw dokucza swędzenie, później skóra robi się bardzo sucha, a w charakterystycznych miejscach (zgięcia pod kolanami i okolice łokci) pojawiają się czerwone grudki, które później zmieniają się w ropne krostki. Mogą także tworzyć się liszaje. Powody atopii nie są do końca wyjaśnione - do rozwoju choroby dochodzi na skutek interakcji pomiędzy czynnikami genetycznymi, które powodują zaburzenia w zakresie struktury i funkcji bariery naskórkowej, dysfunkcji wrodzonej oraz nabytej odpowiedzi immunologicznej układu odpornościowego i rozmaitymi czynnikami środowiskowymi. Dokładny opis objawów, kryteriów oceny czy sposoby na wyciszenie tego schorzenia, znajdziecie na stronie poświęconej AZS. Głównie jest leczona sterydami, ale dobrze dobrana pielęgnacja potrafi wyciszyć chorobę na długie miesiące. Atopia lubi też iść w parze z alergiami pokarmowymi lub astmą.
Źródło: Journal of Allergy and Clinical Immunology. Oct 2014 |
We wszystkich powyższych przypadkach zalecane jest stosowanie określonej pielęgnacji skóry. O ile przy cerze wrażliwej w większości wykluczamy alergizujące oraz szkodliwe składniki i dobieramy kosmetyki nawilżające, to przy przesuszonej i atopowej cerze potrzebne będą specjalne kosmetyki, które będą dodatkowo natłuszczać i łagodzić zmiany zapalne oraz świąd. I tu wkraczają emolienty!
Emolienty (z łacińskiego emolliere - zmiękczać) są to substancje trwale nawilżające skórę, działające na nią wygładzająco i zmiękczająco. Tworzą na powierzchni skóry cienki film okluzyjny, co zmniejsza ryzyko penetracji szkodliwych czynników zewnętrznych wgłąb skóry. Pomagają w zatrzymaniu wody we wnętrzu skóry poprzez wiązanie jej z lipidami skóry oraz poprzez odbudowę tych lipidów. Natłuszczają naskórek, zapobiegają parowaniu wody z jego powierzchni.
Jak działają emolienty na skórę atopową?
Na jakie składniki warto zwracać uwagę? Co dobrego robią one dla naszej skóry?
- triglicerydy, oleje, wazelina bądź parafina zawarte w emolientach odpowiadają za rekonstrukcję zaburzonej bariery naskórkowej. Tworzą też film, który zapobiega parowaniu wody z naskórka.
- substancje nawilżające, takie jak mocznik, zawarte w emolientach, odpowiadają za nawilżenie skóry.
- substancje naturalne, jak masło shea, olej canola czy olej konopny mają lżejszą konsystencję, a działają tak samo efektywnie na skórę atopową. Masło shea ma wysoką biozgodność z naturalnymi substancjami występującymi w skórze.
- natłuszczanie suchej skóry zmniejsza świąd oraz sprzyja łagodzeniu stanu zapalnego.
- utrzymanie prawidłowego nawilżenia naskórka ogranicza wchłanianie alergenów przez skórę i redukuje świąd.
- regularne stosowanie emolientów 3-4 razy na dobę zmniejsza konieczność stosowania miejscowych leków przeciwzapalnych.
Dlaczego warto sięgnąć po specjalne kosmetyki?
W badaniach odkryto, że ważnym czynnikiem w patogenezie AZS jest obniżenie u chorych syntezy białka filagryny, które bierze udział w łączeniu włókien keratyny podczas dojrzewania komórek naskórka oraz tworzeniu związków Naturalnego Czynnika Nawilżającego (NMF). Niedobór filagryny i NMF w skórze atopowej powoduje większą utratę wody, zwiększa podatność na infekcje bakteryjne, grzybicze i wirusowe.
Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, nie ma na nią jeszcze lekarstwa, które by wyleczyło ja całkowicie. Nie zmienia to jednak faktu, że konieczne jest podjęcie właściwego leczenia pod kontrolą dermatologa, co pomoże znacząco załagodzić uporczywe objawy i zmiany skórne. W tym przypadku bardzo duże znaczenie ma też prawidłowa pielęgnacja skóry, która u wielu ludzi okazuje się nie tylko pomocna, ale niekiedy też wystarczająca w walce z atopowym zapaleniem skóry. Przy takiej pielęgnacji warto postawić na silnie nawilżające i natłuszczające produkty, które odbudują i wzmocnią naturalną barierę ochronną naskórka.
W łagodnych postaciach AZS wystarczy stosować właściwe dermokosmetyki i odpowiednio dbać o skórę, co zmniejsza objawy chorobowe, zapobiega zaostrzeniom i znacznie poprawia komfort życia. Dzięki właściwej pielęgnacji obejdzie się bez stosowania preparatów ze sterydami!
Oczyszczanie i natłuszczanie skóry z AZS
Prawidłową pielęgnację należy rozpocząć od właściwego sposobu codziennego oczyszczania skóry atopowej. Do mycia twarzy i ciała należy wybrać łagodne środki myjące o odpowiedniej konsystencji i skutecznych właściwościach nawilżających, które dobrze oczyszczą skórę, ale jednocześnie nie naruszą jej naturalnej bariery ochronnej. Dobrze sprawdzają się w tym przypadku kremowe żele i emulsje do mycia, a także olejki.
1. Mycie
Kąpiel powinna być względnie krótka (maksymalnie kilkanaście minut), przebiegać z użyciem wody ciepłej, ale nie bardzo gorącej, z zastosowaniem środków myjących o odpowiednim pH. Bezwzględnie przeciwwskazane są mydła, które wysuszają skórę. W tym przypadku nie jest tak, że ,,szare mydło dobre na wszystko". Dla tych co preferują kąpiele w wannie, zamiast pod prysznicem, polecane są emulsje lub żele do kąpieli - wlewamy miarkę na odpowiednią ilość wody w wannie i w tym się myjemy. Po wyjściu na skórze pozostanie film ochronny.
2. Osuszanie + emolient
Po zakończeniu kąpieli skórę należy osuszyć delikatnie miękkim, bawełnianym ręcznikiem i absolutnie nie należy pocierać skóry, aby nie podrażnić skóry i nie ścierać ochronnej warstwy olejku ręcznikiem. Ważne, aby jak najszybciej po zakończeniu kąpieli (do 5 minut) nałożyć na skórę emolient - rozgrzana i rozmiękczona skóra szybciej traci wodę z wewnętrznych warstw, a równocześnie najefektywniej chłonie dobroczynne składniki kosmetyku. Po kąpieli na skórę można też nakładać preparaty zawierające 10% mocznik, które będą bardzo dobrze nawilżać skórę.
3. Dzienna pielęgnacja
W ciągu dnia skórę należy kilkukrotnie nawilżać i natłuszczać, by nie była sucha (zwłaszcza w miejscach, gdzie najczęściej robią się zmiany zapalne). W niektórych przypadkach wystarczy robić to dwa razy dziennie, w okresach zaostrzeń choroby konieczna jest aplikacja co 2-4 godziny.
Uszczelnienie naskórka następuje po każdym zastosowaniu emolientu, jednak trwałą poprawę czynności bariery naskórkowej uzyskuje się dopiero po 2-4 tygodniach systematycznego leczenia, co jest związane z fizjologicznym procesem różnicowania się komórek naskórka, podczas którego następuje też synteza NMF. Ważny jest również fakt, że stosowanie specjalnej pielęgnacji nie odnosi się tylko do czasu nasilenia choroby, ale tak naprawdę (jeśli zmiany pojawiają się cyklicznie) o skórę atopową musimy regularnie dbać już całe życie. Odpowiednia pielęgnacja jest konieczna bez względu na aktualny stan chorobowy.
Dermokosmetyki do AZS
Na rynku obecnie jest wiele firm dermokosmetyków i prawie każda z nich posiada specjalne serie produktów dedykowanych do skóry atopowej. Na co dzień pracuję głównie na kosmetykach aptecznych, więc na takich też się dziś skupię.
W aptekach znajdziecie całe mnóstwo serii z emolientami: Emotopic, Emolium, Oillan, Latopic, Oilatum, Mediderm, Dexeryl, Allerco, Physiogel, Lipikar (od La Roche-Posay), Atoderm (Bioderma), A-derma, Cetaphil, Linum Emolient (Dermedic) czy Nivelium Med. W całej tej masie produktów aż ciężko się odnaleźć, a tym bardziej wybrać coś odpowiedniego do codziennej, podstawowej pielęgnacji. Niestety, trzeba wypróbować kosmetyki na własnej skórze: sporo osób chwali sobie serię Lipikar, a mi zupełnie nie odpowiada; za to moja skóra polubiła Adermę, Mediderm i Allerco.
Źródło: opieka.farm.pl |
Na pewno Pharmaceris Emotopic - gama produktów zawierających naturalne składniki, jak olej canola i olejek konopny, do skóry atopowej i suchej, o różnym nasileniu choroby. Znajdziecie tu preparaty do mycia ciała i włosów, kąpieli, do smarowania twarzy i ciała, a także ochronne produkty specjalistyczne (np. preparat 3w1, do mycia, kąpieli i natłuszczania).
Moim faworytem jest także polska firma Allerco i ich dość tania gama produktów do cery atopowej.
Podejrzewam, że produktów, których jeszcze nie znam, a są równie skuteczne w walce z AZS jest jeszcze cała masa. Ale nie sposób ich wszystkich tu wymienić i opisać.
Szybkie ukojenie świądu
Dużo osób z AZS bardzo często cierpi na silny świąd skóry. Częste drapanie może doprowadzać do uszkodzenia naskórka i rozwoju nadkażeń, które mogą wymagać zastosowania antybiotyki i wizyty u lekarza. Ale z tym także możemy najpierw spróbować poradzić sobie w warunkach domowych. Czym najłatwiej sobie pomóc?
Szybszego działania przeciwświądowego możemy spodziewać się po zastosowaniu preparatów miejscowych:
- kosmetyki z tlenkiem cynku - takie jak Sudocrem lub krem A-derma Dermalibour+. Kremy w przeciwieństwie do pasty cynkowej nie będą nasilały uczucia ściągnięcia skóry. Fajną opcją jest też antybakteryjny lotion o działaniu regeneracyjnym: Bioderma Cicabio Lotion, czy płyn osuszający z serii Avene Cicalfate.
- preparaty z sukralfatem - łagodzą podrażnienia i zaczerwienienia, przyspieszają regenerację naskórka. Nazwy kosmetyków: Zinalfat, Avene, seria Cicalfate.
- puder płynny z tlenkiem cynku - w przypadku dość dużych ran na skórze. Często zawierają również inne składniki np. znieczulającą benzokainę, nawilżający glicerol czy chłodzący i przeciwświądowy mentol. Są to Pudrospan, Variderm, Pudroderm czy Puder płynny Aflofarm.
- Ciekawostka - alternatywną metodą zmniejszającą świąd są też kąpiele w krochmalu.
Do codziennej pielęgnacji skóry nadadzą się też regenerujące i łagodzące maści, które najlepiej nakładać grubą warstwą na noc, by umożliwić długie wchłanianie substancji czynnych:
- maść z witaminą A,
- maści i kremy z alantoiną i pantenolem (Alantan, Alantandermoline, Bepanthen),
- kremy z mocznikiem, Cerkoderm, Cremobaza, Hasceral, Rombalsam, Squamax, Kermuren i Kermuren Plus, Pilarix,
- kremy będące dobrą bazą natłuszczającą - Lipobase, Elo-baza, Cerkopil (w tym też bardzo dobry krem na powieki!), Ederix. Atoperal.
Pisząc te posty, wspomagam się wiedzą zawartą w książkach medycznych i artykułach naukowych o AZS. Jeśli ktoś w waszym otoczeniu cierpi na atopowe zapalenie skóry lub chcecie po prostu więcej dowiedzieć się o tej chorobie, to zachęcam do odwiedzenia popularnych witryn, powiązanych z kosmetykami: