Pielęgnacja dłoni | Podrażnienie przez środki do dezynfekcji
5/25/2020
Witajcie!
Sporo osób zgłasza się ostatnio do apteki z prośbą o dobranie dobrego kremu do suchych i spękanych dłoni. Coraz częściej jako powód owego stanu podają częste mycie rąk oraz ich dezynfekcję środkami na bazie alkoholu, co dodatkowo wzmaga dyskomfort i podrażnienia. Często padają pytania: jak sobie radzić z przesuszoną skórą? Skąd się to bierze i jakie czynniki mogą powodować przesuszenie? Jakie substancje w kosmetykach działają nawilżająco oraz regenerująco i będą ratunkiem?
Źródło: TheIndependent.com |
Dłonie są częścią ciała najbardziej narażoną na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych takich jak:
- detergenty
- substancje chemiczne
- woda chlorowana
- czynniki atmosferyczne
Dodatkowo skóra dłoni jest praktycznie całkowicie pozbawiona gruczołów łojowych i ma cieńszą warstwę tkanki tłuszczowej, co zmniejsza jej odporność na uszkodzenia i przyczynia się do szybszego starzenia.
ABC pielęgnacji dłoni
- Oczyszczanie - dłonie mają kontakt z różnymi powierzchniami i zanieczyszczeniami, dlatego ich częste i prawidłowe mycie pełni kluczową rolę w zachowaniu higieny i zdrowia. Warto rozejrzeć się za delikatnymi mydłami i emolientami do mycia!
- Peelingowanie - dzięki wykonywaniu peelingów na dłonie (chemicznych i mechanicznych), usuwamy zrogowaciały naskórek i wzmacniamy działanie nakładanych na nie kremów.
- Natłuszczanie i nawilżanie - ze względu na słabo rozbudowany płaszcz lipidowy, dłonie szybciej się starzeją oraz częściej ulegają uszkodzeniom. Należy pamiętać, aby po myciu i odkażaniu skóry dłoni użyć dodatkowo dobrego kremu w celu ich zabezpieczenia i nawilżenia.
- Stosowanie masek na dłonie i masażu - masaż poprawia cyrkulację krwi, dzięki czemu możemy zachować młody wygląd dłoni na dłużej. 2 razy w tygodniu dobrze jest zastosować maskę na dłonie w postaci nasączonych rękawiczek, która dopieści i odżywi ich delikatną skórę.
- Ochrona - pamiętajcie o noszeniu rękawiczek ochronnych przy kontakcie z detergentami (np. podczas sprzątania). Warto używać odpowiednich kremów do rąk, na zimę i na lato.
Skóra na dłoniach ma dużo cieńszą warstwę tkanki tłuszczowej, co znacznie zmniejsza jej naturalną ochronę na uszkodzenia. Aby im zapobiec i zadbać o odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie należy regularnie aplikować kremy pielęgnacyjne, które uzupełnią niedobory lipidów w skórze.
Maski zawierają dużo większą ilość skoncentrowanych składników aktywnych, dzięki czemu znacznie lepiej penetrują naszą skórę. Ich stosowanie jest niezbędne, aby zachować młody wygląd dłoni na dłużej. Warto pamiętać, że każdy krem odżywczy do rąk możemy stosować jako maskę - aplikując grubszą warstwę i zakładając rękawiczki.
Jakich składników w kosmetykach do rąk należy szukać?
- Działających powierzchniowo, wiążąc wodę na powierzchni naskórka - kwas hialuronowy, kolagen. Wbrew temu, co można przeczytać w prasie lub hasłach marketingowych, cząsteczki kwasu hialuronowego i kolagenu są zbyt duże, aby wniknąć wgłąb naskórka. Jednak te dwa czynniki świetnie wiążą wodę na powierzchni naskórka i uelastyczniają go. Dodatkowo tworzą na powierzchni skóry nietłusty film.
- Wnikające do naskórka - gliceryna, mocznik, aminokwasy. Używana od lat gliceryna nie tylko wiąże wodę, ale ułatwia złuszczanie martwych komórek (dlatego często znajdziecie ją w peelingach) i ułatwia utrzymanie lipidów naskórka w prawidłowej formie. Mocznik zapewnia efekt długotrwałego i intensywnego nawilżenia oraz zapobiega nadmiernej utracie wilgoci z naskórka. Dodatkowo zmiękcza zrogowaciały naskórek.
- Składniki modyfikujące barierę ochronną naskórka - ceramidy, kwasy tłuszczowe, cholesterol. Ceramidy 1,3,6 II - Fitosfingozyna - Cholesterol - wykazują biozgodność ze skórą, przyczyniając się do zwiększenia dostarczania i wymiany lipidów odraz do wzmocnienia cementu międzykomórkowego. Dodatkowo zapobiegają nadmiernej utracie wody.
- Składniki okluzyjne, które zapobiegają parowaniu wody z naskórka - oleje roślinne i mineralne, woski i pochodne silikonów. Oleje roślinne mają pewną przewagę nad mineralnymi i silikonami: nie tylko tworzą warstwę zabezpieczającą, ale dodatkowo zawierają inne składniki aktywne, które mogą regenerować, łagodzić lub działać przeciwzapalnie.
Najlepiej wybierać takie kosmetyki, które zawierają mieszankę substancji z kilku wymienionych wyżej grup. Dobry krem powinien zawierać zarówno składniki okluzyjne i składniki hydrofilne (np. sok z aloesu, mocznik, kwas hialuronowy, gliceryna). Samodzielne stosowanie składników okluzyjnych, szczególnie olejów mineralnych i pochodnych, już po kilku dniach może zakłócać naturalny proces rogowacenia naskórka.
Po jakie kosmetyki warto sięgać?
Wielokrotnie wspominałam o emolientach w postach o tematyce kosmetycznej. Nie na darmo warto zwrócić na nie szczególną uwagę pod kątem pielęgnacji naszych dłoni.
Emolienty są to substancje trwale nawilżające skórę, działające na nią wygładzająco i zmiękczająco. Tworzą na powierzchni skóry cienki film okluzyjny, co zmniejsza ryzyko penetracji szkodliwych czynników zewnętrznych. Pomagają w zatrzymaniu wody wewnątrz skóry poprzez wiązanie jej z lipidami skóry oraz poprzez odbudowę tych lipidów. Natłuszczają naskórek, zapobiegają parowaniu wody z jego powierzchni.
Które serie polecam?
- Dermedic Linum Emolient
- Mediderm
- Emotopic
- Bioderma Aroderm
- Emolium
- Aderma
Do codziennej pielęgnacji skóry nadadzą się też regenerujące i łagodzące maści, które najlepiej nakładać grubą warstwą na noc, by umożliwić długie wchłanianie substancji czynnych:
- maść z witaminą A,
- maści i kremy z alantoiną i pantenolem (Alantan, Alantandermoline, Bepanthen),
- kremy z mocznikiem (Cerkoderm, Cremobaza, Hasceral, Rombalsam, Squamax, Kermuren, Pilarix),
- kremy będące dobrą bazą natłuszczającą (Lipobase, Elobaza, Cerkopil, Ederix, Atoperal).
0 komentarzy
Dziękuję za każdy komentarz :) Staram się odpowiadać na wszystkie wiadomości. Jeśli chcesz to obserwuj ;)