Składniki kosmetyków, których lepiej ze sobą nie łączyć

8/16/2021

Witajcie!

Źródło: self.com

Ciągle rozwijający się rynek kosmetyczny, nowe trendy w pielęgnacji, a także łatwa dostępność produktów sprawiły, że nasze kosmetyczki pełne są różnorakich produktów na wszelkie dolegliwości i problemy. Są osoby, których łazienkowe półki uginają się od ilości kremów, a wciąż kupują nowe produkty, gdyż każdy z nich oferuje inny rezultat. Ale trzeba też wziąć pod uwagę, że nie wszystkie składniki aktywne w kosmetykach się lubią i zdecydowanie nie powinno ich się stosować razem. W złym połączeniu większość z nich traci swoje właściwości albo zmienia działanie na szkodliwe. Nieumiejętne stosowanie może przynieść skórze więcej szkody, niż pożytku, dlatego w codziennej pielęgnacji niekiedy warto obrać jeden kierunek i się go trzymać. 

Jakich kosmetyków nie należy ze sobą łączyć?

  1. Witamina C i kwasy - pod pojęciem kwasy kryje się wiele produktów zawierających w swoim składzie: hydroksykwasy AHA i BHA, np. jabłkowy, cytrynowy, winowy, glikolowy, migdałowy i mlekowy. Kwasy są naszym sprzymierzeńcem w walce z trądzikiem i tłustą cerą, mają właściwości silnie złuszczające, dzięki czemu oczyszczają cerę i wpływają na proces regeneracji naskórka. Witamina C posiada właściwości rozjaśniające i wyrównujące koloryt, a także wygładzające drobne zmarszczki. Badania naukowe potwierdziły, że stosując te dwa składniki jednocześnie, odbieramy witaminie C wszystkie jej właściwości.
  2. Retinol i kwasy - użyty w kosmetykach retinol stymuluje produkcję kolagenu oraz proces odnawiania się komórek, dlatego jest jednym z najlepszych składników przeciwstarzeniowych. Jego działanie jest dość intensywne i może powodować przesuszenie i zaczerwienienie skóry. Podobne objawy występują po użyciu kwasów. Łączenie obu tych składników może skutkować silnym podrażnieniem i łuszczeniem, a także reakcją alergiczną.
  3. Retinol i witamina C - jak można przeczytać w powyższych podpunktach, oba te składniki wykazują bardzo skuteczne działanie przeciwzmarszczkowe, ale tylko wtedy, kiedy są stosowane osobno. Połączenie retinolu oraz witaminy C zwiększa wrażliwość skóry na promieniowanie UV, przez co staje się ona bardziej podatna na poparzenia i powstawanie przebarwień. Oprócz tego istnieje spore prawdopodobieństwo wystąpienia alergii lub podrażnienia. 
  4. Retinol i peelingi - oba te składniki mają silne działanie złuszczające i wspomagające proces regeneracji naskórka - i właśnie dlatego nie powinno ich się zestawiać razem. Zamiast lepszego i mocniejszego działania, możemy doprowadzić do zaburzenia warstwy ochronnej naskórka i przesuszenia. 
  5. Niacynamid i witamina C - niacynamid (inaczej witamina B3) to substancja, która skutecznie zmniejsza widoczność przebarwień i zaczerwienienie, a oprócz tego pobudza produkcję kolagenu i kwasu hialuronowego, dlatego znajdziemy go zarówno w kosmetykach do cery trądzikowej, jak i kuracjach przeciwzmarszkowych. Niacynamid traci jednak wszystkie te właściwości po zetknięciu z witaminą C. Ponadto takie połączenie często prowadzi do silnych alergii, podrażnień i wysypek. 
  6. Kwasy z kwasami - kiedy borykamy się z trądzikiem, zależy nam na szybkim efekcie poprawienia stanu cery. Kwasy złuszczają naskórek i oczyszczają pory, więc ich działanie wydaje nam się zbawienne. Jednak samodzielne miksowanie ich w domu nie jest dobrym pomysłem. Istnieją gotowe kompozycje, zawierające w swoim składzie różne połączenia kwasowe, jednak nie róbmy tego na własną rękę - można nabawić się mocnych poparzeń i alergii.
  7. Peelingi: mechaniczny + enzymatyczny - co za dużo, to nie zdrowo. Lepiej postawić na regularne złuszczanie jedną sprawdzoną metodą, niż zrobić sobie krzywdę. 
  8. Witamina C i hydrokortyzon - hydrokortyzon to przeciwzapalny składnik maści sterydowych z apteki, często stosowany na różne wysypki i ukąszenia. W połączeniu z witaminą C może dojść do zaognienia wysypki i podrażnienia skóry.
  9. Nadtlenek benzoilu i witamina C/retinol - to środek stosowany w wielu preparatach przeciwtrądzikowych. Ma silne właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Ma zły wpływ na substancje wrażliwe na utlenienie, takie jak witamina C lub retinol, więc ich powiązanie może skutkować podrażnieniem skóry. 
  10. Kremy nawilżające i samoopalacz - niektóre kremy nawilżające, które posiadają w swoim składzie parafinę lub glicerynę, mogą tworzyć na skórze cienki film, który powoduje nieregularne lub całkowite zablokowanie wchłaniania DHA (składnika samoopalacza). Może to powodować powstanie nieregularnych plam na skórze.

Na co jeszcze warto uważać, szczególnie latem?

Substancje światłouczulające i promieniowanie UV - niektóre kosmetyki są wrażliwe na działanie promieniowania słonecznego. Jeśli zastosujemy taki produkt, a później pójdziemy się opalać, to najprawdopodobniej dorobimy się sporych i nieestetycznych przebarwień, które bardzo trudno usunąć. Takimi substancjami światłouczulającymi są: witamina A( w tym także retinol), witamina B2, niektóre zioła (dziurawiec, skrzyp polny, czy nagietek). 



You Might Also Like

4 komentarzy

  1. Retinol i kwasy tak samo niacynamid itp. można łączyć, wszystko zależy od formy pielęgnacji, SPF, stężeń, i odległości czasowej :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie, masz rację :) Ten post jest raczej ,,przestrogą", żeby nie przesadzać z ilością substancji aktywnych stosowanych na raz. Wciąż jeszcze spotykam się w pracy z sytuacją, kiedy Pani prosi o ratunek dla mocno podrażnionej skóry po użyciu np. peelingu mechanicznego, a zaraz po nim enzymatycznego, bo wydawało jej się, że po tym pierwszym efekt był niezadowalający.

      Usuń
  2. co do samoopalaczy to ja używam Tanexpert ktory ma 100% naturalny DHA i nakładam go na suchą skórę bez kosmetyków i dopiero po 24h nakładam nawilżający balsam i wychodzi super efekt

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. to racja, oni mają dobre produkty. I fajny balsam brązujący - nawilża i opala jednocześnie

      Usuń

Dziękuję za każdy komentarz :) Staram się odpowiadać na wszystkie wiadomości. Jeśli chcesz to obserwuj ;)