Kosmetyk naturalny a ekologiczny

3/28/2017

Witajcie!

Od jakiegoś czasu na rynku kosmetycznym swoją obecność coraz silniej manifestują kosmetyki ekologiczne i organiczne. Często nazywane są bio- lub eko-kosmetykami, a my sięgamy coraz chętniej po linie tzw. naturalne, gdyż uważamy że są zdrowsze, bezpieczniejsze i skuteczniejsze od produktów tradycyjnych.

Czym są ekokosmetyki?

W 1996 roku powstał Komitet Ekspertów Produktów Kosmetycznych  przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy (ESCOP). Komitet opracował definicję kosmetyku naturalnego:
 • ,,Kosmetyk naturalny to produkt, który ma upiększać i pielęgnować za pomocą substancji naturalnych, przyjazny dla skóry i środowiska, sprzyjający zdrowiu, wspierający samoregulację organizmu i wspomagający przez długi czas utrzymywanie naturalnej urody i harmonijny rozwój ciała i ducha". 
 • ,,Kosmetyk naturalny to produkt otrzymany ze składników pochodzenia naturalnego (roślinnego, zwierzęcego, mineralnego), uzyskany metodami fizycznymi (np. tłoczenie, ekstrakcja, filtracja, destylacja, suszenie itp.), mikrobiologicznymi lub enzymatycznymi."
Niestety, w Polsce oraz UE nie ma obligatoryjnych uregulowań prawnych definiujących posługiwanie się takimi określeniami jak: produkt ekologiczny, produkt naturalny.


Kosmetyk naturalny

Producenci często określają tak linie preparatów, których składniki pozyskiwane są wyłącznie z ekologicznych i certyfikowanych upraw i plantacji. Zawierają one w swoim składzie tylko naturalne surowce:
- oleje roślinne,
- tłuszcze i woski,
- wyciągi z ziół i nektaru kwiatów, 
- olejki eteryczne.

Surowce te pochodzą z kontrolowanych upraw ekologicznych lub zbierane są z dziko rosnących roślin. Dozwolone są także składniki pochodzenia zwierzęcego, pozyskiwane z żywych zwierząt, np. mleko, lanolina, wosk pszczeli. Takie kosmetyki powinny zawierać wyłącznie naturalne barwniki, a także nie mogą być dodatkowo perfumowane, stąd często ekokosmetyki nie mają pięknego zapachu jak nowoczesne produkty rekomendowanych firm kosmetycznych. 
ESCOP dodatkowo określił jakie surowce kosmetyczne są zakazane podczas produkcji ekokosmetyków:
- parabeny,
- pochodne ropy naftowej (wazelina, parafina, olej mineralny),
- silikony,
- aromaty i barwniki syntetyczne,
- karbomery oraz konserwanty nieidentyczne z naturalnymi.

Warto także zwrócić uwagę na tolerancję ekologiczną produktów eko. Kosmetyk taki powinien być przyjazny dla środowiska i zasobów przyrodniczych. Istotne jest też stosowanie opakowań w sposób oszczędny, czyli produkt taki nie powinien posiadać ,,dodatkowych" kartoników wewnątrz opakowania, co powiększa optycznie jego objętość, a także folii zewnętrznej. Ponadto opakowania powinny pochodzić z surowców wtórnych i ulegać biodegradacji. 

Certyfikacja i kontrola kosmetyków ekologicznych

Zdobycie certyfikatu nie jest rzeczą ani prostą, ani tanią, a licencja na produkcję certyfikowanych kosmetyków naturalnych i organicznych jest czasowa np. w przypadku ECOCERT jest ważna przez 1 rok i przyznawana po przeprowadzonym audycie przez jednostkę certyfikującą. Ze względu na duże zainteresowanie konsumentów produktami eko, a także prężnie rozwijającym się rynkiem kosmetycznym, oferującym tego typu produkty, powstało wiele instytucji nadzorujących i certyfikujących produkcję kosmetyków naturalnych i organicznych. Kontrola rozpoczyna się już na etapie przygotowania gleby. Zanim zostanie założona plantacja ekologiczna, przez 3 kolejne lata sprawdza się jakość gleby pod względem zawartości składników organicznych, nieorganicznych i związków mineralnych. Kontroluje się także wodę używaną do podlewania roślin, w tym deszczówkę. Również środki ochrony roślin stosowane do uprawy, są umieszczone na liście dozwolonych i certyfikowanych. Nic więc dziwnego, że cena surowców kosmetycznych opartych na naturalnych składnikach z ekologicznych upraw jest wysoka. 

Znak jakości ,,kontrolowany kosmetyk naturalny i organiczny" oznacza, że każdy z kosmetyków spełnia najwyższe kryteria jakości i produkowany jest zgodnie z określonymi standardami. W Europie działa kilka niezależnych organizacji, które kontrolują rynek kosmetyków naturalnych, sprawdzając poszczególne produktu i wydając certyfikaty potwierdzające ich wysoką jakość; w Polsce jest to Polskie Centrum Badań i Certyfikacji. 

Europa ujednoliciła standardy dotyczące pojęć i zasad produkcji ekologicznych kosmetyków, zgodnie z wytycznymi COSMOS (Cosmetics Organic and Natural Standard). Jednak zasady certyfikacji kosmetyków naturalnych, organicznych, eko i bio, stosowane przez organizacje, bazują jedynie na wytycznych Komitetu Eksportów Produktów Kosmetycznych, ale nie posiadają mocy prawnej. 


Dla kogo produkty eko?

Po kosmetyki ekologiczne sięgają już nie tylko osoby prowadzące zdrowy i zrównoważony tryb życia, odżywiające się nieprzetworzonym jedzeniem, proekologiczne, ale również ci, którzy szukają niepowtarzalnej pielęgnacji skóry, a także kierują się korzyściami dla własnego zdrowia. Kosmetyki ekologiczne sa odpowiednie dla każdego typu cery, również ze skłonnością do alergii, o ile dana substancja pochodzenia naturalnego nie jest ,,alergenem" dla danej osoby. Produkty te cieszą się również uznaniem wśród osób z problemami dermatologicznymi skóry, jak i w przypadku pielęgnacji dzieci. Kosmetyki bogate w substancje naturalne są łagodne, a jednocześnie skuteczne. 

Wady produktu eko

Każde kosmetyki mają jakąś wadę. W przypadku produktów eko jest to fakt  zmienności surowców roślinnych pod względem zawartości składników aktywnych. Zróżnicowany skład substancji biologicznie czynnych w roślinie zmienia się w zależności od jej okresu rozwoju, czy warunków klimatycznych, co ogranicza możliwość otrzymania wyjściowego produktu. Ponadto substancje roślinne z powodu zwiększonej podatności na zanieczyszczenia mikrobiologiczne, zmniejszają trwałość produktu kosmetycznego. 


Piśmiennictwo:
 1. Bury D. Powrót do natury. Cabines 2008; 29.
 2. Bugla-Płoskońska G., Drąg G. Ekotrend w kosmetologii i SPA. Kosmetologia estetyczna 2012; 1: 41-43.
 3. Mirkowska B. Kosmetyki naturalne i organiczne pod kontrolą. Kosmetologia estetyczna 2013; 2(1): 13-16.

You Might Also Like

2 komentarzy

 1. Bardzo przydatny wpis, pozdrawiam:)
  http://www.ladymademoiselle.pl/

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy post, tym bardziej, że sama używam głównie naturalnych kosmetyków ;-) A takich postów nigdy dosyć :-)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :) Staram się odpowiadać na wszystkie wiadomości. Jeśli chcesz to obserwuj ;)

Obserwatorzy

Zblogowani

zBLOGowani.pl