Witajcie!
Lata 30
Lata, na które wpłynął Wielki Kryzys, to także rozwój kinematografii i polityki. To czas świetności Pabla Picassa, Tuwima, Gombrowicza, Dąbrowskiej, Leśmiana, Nałkowskiej, Brzechwy i Boya-Żeleńskiego. Zostaje wybudowany Empire State Building, wynaleziony radar, odkryty Pluton, panuje moda na swing. To też zmiany w modzie i sposobu jej lansowania - prym wiodą tutaj wielkie aktorki Złotej Ery Hollywood.
Moda
Wielki Kryzys, który pojawił się w 1929 r. znacznie wpłynął nażycie codzienne ludzi. Był to też jeden z czynników kształtujących modę, ale na pewno nie hamujący jej rozwój. Zmiany w estetyce, a co za tym idzie - zmiany w modzie, postępowały swoim zwykłym torem. Stroje lat 30 nie były bezpośrednią kontynuacją poprzedniej dekady. Moda stoi pod znakiem powrotu do kobiecości, jednak do takiej jakiej znamy dziś - bez krępujących gorsetów, przerysowanych kształtów i długich wielowarstwowych sukien. Ubrania tamtych czasów łączyły kobiecy wdzięk, z seksapilem i wyzwoleniem. Takie połączenie dało w efekcie ciekawe stroje podkreślające sylwetkę, niestroniące od ciekawych faktur i ozdób. Bardzo charakterystyczne są suknie z lat 30 - podkreślające talię i biust, długości do ziemi znakomicie prezentowały się na szczupłych sylwetkach. Często wykonane z lśniących materiałów podkreślały kobiece atuty, dodatkowo opięte paskami.
Lata 30 to również triumf koronek i futer. Kobiety chętnie nosiły dopasowane bluzki z kołnierzykami i spódnice, lekko rozszerzane na dole. Panie pracujące preferowały osadzone na biodrach spódnice z dopasowanymi żakietami, które posiadały wydłużone klapy dodatkowo podkreślające talię. Na co dzień królowała wygoda i dzianina, wieczorem zaś prym wiodła prawdziwa elegancja i szyk. Panie z chęcią zakładały bolerka i toczki, zdobione koronkami, piórami i perłami. Ważnymi dodatkami były buty na wysokim obcasie, długie rękawiczki, charakterystyczne kapelusze, apaszki i szale. Stawiano też na odważniejsze kolory niż dotychczas.
Modne stały się również inspiracje ludowe - za sprawą kryzysu zaczęto propagować wyroby lokalne, w tym tekstylia. Wylansowane zostały również spodnie oraz pelerynki.
Coco Chanel ugruntowała już swoją pozycję na rynku mody, pojawiają się także inni kreatorzy - Elsa Schiaparelli - włoska projektantka, która zasłynęła modą awangardową, mnogością wzorów i delikatnymi tkaninami.
Kolejna projektantka to Alix Gres, która zasłynęła dzięki prostym sukniom z fałdami, szytymi z dżerseju, bezpośrednio na ciele - bez wykroju. Była też autorką zapachu - Cabochard.
Ostatni znany projektant lat 30 to Edward Molyneux. Zajmował się bardzo prostymi krojami i spokojną kolorystyką. Jego mocną stroną był minimalizm.
Fryzury i makijaż
Lata 30 na wielu płaszczyznach stały się przeciwieństwem lat 20 - ciemne gładkie fryzury zostały zastąpione przez blond loki i fale. A im więcej tym lepiej. Z czasem długość włosów nabierała na znaczeniu i od połowy dekady zaczęły stopniowo się wydłużać. Były swobodnie rozpuszczone, ciekawie upięte czy z przedziałkiem na boku. Coraz częściej sięgano po ozdoby do włosów - spinki, opaski i woalki. Dzięki nim kobiety wyglądały jeszcze bardziej zmysłowo. Triumfy święciła trwała ondulacja, która produkowała mnóstwo drobnych loczków.
Kapelusze początkowo obejmowały całą głowę, następnie stopniowo odsłaniać czoło i maleć.
W tej dekadzie kobiety odeszły od mocnego, ciemnego makijażu. Nadal charakterystyczne były czerwone usta, jednak jako element wizerunku kobiety-wampa. Nadawano im też dużo pełniejszy wygląd. Kreska na powiece stała się subtelna, cienie były pastelowe i starannie dobrane do koloru stroju. W modzie była naturalna cera, lekko zaróżowiona, podkreślona niewielką ilością pudru.
Ważne osobistości
Jeszcze jednym, nie mniej istotnym od Wielkiego Kryzysu czynnikiem wpływającym na modę lat 30 był rozwój kina. Lata te przyniosły nowe wyzwania hollywoodzkim gwiazdom. Technika poszła do przodu, kino nieme zostało zastąpione dźwiękowym, a mimo wielkich zmian przemysł filmowy nigdy nie funkcjonował tak świetnie. Nigdy też nie udało się powtórzyć sukcesu Złotej Ery Hollywood, której początek przypadał własnie na tę dekadę. Nie wszystkie gwiazdy kina niemego umiały się przystosować do nowych warunków, runęły spektakularne kariery, ale także rozbłysły nowe gwiazdy, które zaczynały swoją przygodę z filmem pod koniec lat 20. Ich kariery trwały później przez wiele lat.
Kino oddziaływało mocno na wyobraźnię - ludzie w dobie kryzysu pragnęli oglądać bajkowy świat, pełen luksusu, blichtru i pięknych przedmiotów, z drugiej strony kobiety wzorowały się na aktorkach, na ich kreacjach filmowych, strojach i stylu. Kreatorzy mody zabiegali o względy wielkich gwiazd, co zapewniło im popularność wśród zwykłych kobiet. Wiele nazwisk przeszło do historii nie tylko kinematografii, ale także do historii mody.
Marlena Dietrich była niemiecką piosenkarką i aktorką, która zdobyła obywatelstwo amerykańskie. Pierwsze role otrzymała już w latach 20, jednak rozkwit jej kariery nastąpił w 1930 r. za sprawą filmu ,,Błękitny anioł". Największe sukcesy osiągała w latach 1930-1935. W 1931r. została nominowana do Oscara za film ,,Maroko". W trakcie II wojny światowej występowała dla Amerykanów, po wojnie pozostała artystką estradową. Wylansowała wiele przebojów, zdobyła międzynarodową sławę, a od 1999 r. należy do rankingu ,,Najlepszych aktorek wszech czasów", w którym zajmuje 9 miejsce. Umiejętnie łączyła kobiecy styl z męskimi dodatkami - spodniami, kapeluszami i krawatami.
Greta Garbo - szwedzka aktorka, gwiazda filmowa, która czterokrotnie była nominowana do Oscara. W połowie lat 20 wyjechała do Hollywood, gdzie związała się ze studiem Metro-Goldwyn-Mayer. W latach 30 należała do grona najpopularniejszych aktorek. W rankingu ,,Najlepszych aktorek wszech czasów" zajmuje miejsce 5. Jej nieśmiałość i stronienie od dużych grup ludzi wpłynęło na jej wizerunek tajemniczej femme-fatale. Plotka głosi, że była biseksualna - romansowała m.in z aktorem Johnem Gilbertem, z Marlene Dietrich i pisarką Mercedes de Acosta.
Judy Garland to amerykańska aktorka i piosenkarka. Zyskała międzynarodową sławę w trakcie swojej 45-letniej kariery, wiele nagród, w tym: specjalnego Oscara ,,dla młodego wybitnego wykonawcy", Złoty Glob i Grammy. Jako nastolatka podpisała kontrakt ze studiem Metro-Goldwyn-Mayer - zagrała tam w 30 filmach, w tym w ,,Czarnoksiężniku z krainy Oz" który przyniósł jej rozpoznawalność.
Ginger Rogers - amerykańska aktorka i tancerka, zdobywczyni Oscara, dużą popularność zyskała dzięki ,,Poszukiwaczce złota", a debiutowała na Brodwayu w wieku zaledwie 17 lat. W rankingu najlepszych aktorek przypadła jej pozycja 14.
Złote loczki posiadały również dzieci. Shirley Temple Black to największa dziecięca gwiazda w dziejach kina - w latach 30 zagrała w ponad 40 filmach. Filmy z jej udziałem od razu stawały się przebojami. Podpisała kontrakt z Fox Productions, następnie z MGM.
Bette Davis - amerykańska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Była nominowana do Oscara aż 11 razy! W rankingu najlepszych aktorek zajmuje miejsce 2. Była pierwsza kobietą, której powierzono przewodniczenie Amerykańskiej Akademii Filmowej. Zaczęła na deskach Brodwayu w 1929 r, później wypatrzył ją łowca talentów i zaproponował przesłuchanie w Universal Studios. Następnie trafiła do Warner Bros, gdzie jej kariera nabrała rozpędu.Walczyła o ambitne i ciekawe role, grała kusicielki, kobiety szalone, pełne poświęceń i znerwicowane stare panny. Braki w charyzmie nadrabiała talentem i mistrzowskim warsztatem.
Lana Turner - kolejna wielka gwiazda Złotej Ery Hollywood. Dzięki urodzie i talentowi bardzo szybko zawojowała przemysł filmowy. W trakcie II wojny światowej trafiła na plakaty, które amerykańscy żołnierze zabierali ze sobą na misje. Na jej cześć nazwali nawet jedną z ,,latających fortec" B-17 - Tempest Turner. Świetnie sprawdzała się w rolach zimnych i wyrachowanych blondynek, które zakochują się w nieodpowiednich facetach. Dobrze czuła się w romansach, gorzej w komediach, nie potrafiła także śpiewać.
Joan Crawford - największa rywalka Bette Davis. laureatka Oscara za rolę w ,,Mildred Pierce" Do Hollywood trafiła już w 1925 r. Zagrała w wielu filmach, jednak po pewnym czasie jej kariera stanęła w miejscu, a aktorka pogrążyła się w nałogu alkoholowym. Mimo wszystko trafiła do zestawienia ,,Najlepszych aktorek wszech czasów" , gdzie zajęła miejsce 10.
Katherine Hepburn - pierwsza Pani Hepburn, która zawojowała przemysł filmowy, laureatka czterech Oscarów i 12 nominacji. Pierwszą nagrodę dostała już rok po debiucie. Od początku swoich występów stała się sławna i ceniona. Aktorstwem zainteresowała się w college'u biorąc udział w szkolnych przedstawieniach. Rozpoczynała swoją karierę jak wiele innych aktorek tamtych czasów - od Brodwayu.
Lupe Velez - meksykańska aktorka filmowa, która posiadała talent komediowy, ognisty temperament i niesamowity urok. Po swoim debiucie w 1927 r. zaczęła być rozchwytywana i angażowana do wielu zróżnicowanych ról. Grała w westernach, musicalach i melodramatach. Przed swoją samobójczą śmiercią zdążyła zagrać tytułową rolę w dramacie ,,Nana" Emila Zoli. W swoim krótkim życiu pokazała wszechstronny talent - potrafiła śpiewać, tańczyć, grac z humorem i subtelnością, miała dość egzotyczną urodę, wyróżniała się na tle wszystkich blondynek z Hollywood.
Najlepsze na koniec ;) Moją ulubioną aktorką tamtych czasów jest Vivien Leigh, odtwórczyni znakomitej kreacji Scarlett O'Hary z ,,Przeminęło z Wiatrem". Przyznam się, że po raz pierwszy zetknęłam się z nią w tym własnie filmie. Rola niepokornej i wybuchowej Scarlett przyniosła jej międzynarodowy rozgłos i nagrodę w postaci Oscara. Kolejne kreacje tylko potwierdziły jej talent i aktorskie umiejętności. Pomimo sławy i popularności zdobytych dzięki filmom, była głównie aktorką teatralną, wstępowała później na deskach londyńskiego West Endu. W rankingu najlepszych aktorek zajmuje miejsce 16. Jej kreacje odbijały się zawsze szerokim echem i można ją zaliczyć do ikony stylu.
To już wszystko na dziś. Korzystajcie z pięknej wiosennej pogody :)
E.
Kino oddziaływało mocno na wyobraźnię - ludzie w dobie kryzysu pragnęli oglądać bajkowy świat, pełen luksusu, blichtru i pięknych przedmiotów, z drugiej strony kobiety wzorowały się na aktorkach, na ich kreacjach filmowych, strojach i stylu. Kreatorzy mody zabiegali o względy wielkich gwiazd, co zapewniło im popularność wśród zwykłych kobiet. Wiele nazwisk przeszło do historii nie tylko kinematografii, ale także do historii mody.
Marlena Dietrich była niemiecką piosenkarką i aktorką, która zdobyła obywatelstwo amerykańskie. Pierwsze role otrzymała już w latach 20, jednak rozkwit jej kariery nastąpił w 1930 r. za sprawą filmu ,,Błękitny anioł". Największe sukcesy osiągała w latach 1930-1935. W 1931r. została nominowana do Oscara za film ,,Maroko". W trakcie II wojny światowej występowała dla Amerykanów, po wojnie pozostała artystką estradową. Wylansowała wiele przebojów, zdobyła międzynarodową sławę, a od 1999 r. należy do rankingu ,,Najlepszych aktorek wszech czasów", w którym zajmuje 9 miejsce. Umiejętnie łączyła kobiecy styl z męskimi dodatkami - spodniami, kapeluszami i krawatami.
Greta Garbo - szwedzka aktorka, gwiazda filmowa, która czterokrotnie była nominowana do Oscara. W połowie lat 20 wyjechała do Hollywood, gdzie związała się ze studiem Metro-Goldwyn-Mayer. W latach 30 należała do grona najpopularniejszych aktorek. W rankingu ,,Najlepszych aktorek wszech czasów" zajmuje miejsce 5. Jej nieśmiałość i stronienie od dużych grup ludzi wpłynęło na jej wizerunek tajemniczej femme-fatale. Plotka głosi, że była biseksualna - romansowała m.in z aktorem Johnem Gilbertem, z Marlene Dietrich i pisarką Mercedes de Acosta.
Judy Garland to amerykańska aktorka i piosenkarka. Zyskała międzynarodową sławę w trakcie swojej 45-letniej kariery, wiele nagród, w tym: specjalnego Oscara ,,dla młodego wybitnego wykonawcy", Złoty Glob i Grammy. Jako nastolatka podpisała kontrakt ze studiem Metro-Goldwyn-Mayer - zagrała tam w 30 filmach, w tym w ,,Czarnoksiężniku z krainy Oz" który przyniósł jej rozpoznawalność.
Ginger Rogers - amerykańska aktorka i tancerka, zdobywczyni Oscara, dużą popularność zyskała dzięki ,,Poszukiwaczce złota", a debiutowała na Brodwayu w wieku zaledwie 17 lat. W rankingu najlepszych aktorek przypadła jej pozycja 14.
Złote loczki posiadały również dzieci. Shirley Temple Black to największa dziecięca gwiazda w dziejach kina - w latach 30 zagrała w ponad 40 filmach. Filmy z jej udziałem od razu stawały się przebojami. Podpisała kontrakt z Fox Productions, następnie z MGM.
Bette Davis - amerykańska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Była nominowana do Oscara aż 11 razy! W rankingu najlepszych aktorek zajmuje miejsce 2. Była pierwsza kobietą, której powierzono przewodniczenie Amerykańskiej Akademii Filmowej. Zaczęła na deskach Brodwayu w 1929 r, później wypatrzył ją łowca talentów i zaproponował przesłuchanie w Universal Studios. Następnie trafiła do Warner Bros, gdzie jej kariera nabrała rozpędu.Walczyła o ambitne i ciekawe role, grała kusicielki, kobiety szalone, pełne poświęceń i znerwicowane stare panny. Braki w charyzmie nadrabiała talentem i mistrzowskim warsztatem.
Lana Turner - kolejna wielka gwiazda Złotej Ery Hollywood. Dzięki urodzie i talentowi bardzo szybko zawojowała przemysł filmowy. W trakcie II wojny światowej trafiła na plakaty, które amerykańscy żołnierze zabierali ze sobą na misje. Na jej cześć nazwali nawet jedną z ,,latających fortec" B-17 - Tempest Turner. Świetnie sprawdzała się w rolach zimnych i wyrachowanych blondynek, które zakochują się w nieodpowiednich facetach. Dobrze czuła się w romansach, gorzej w komediach, nie potrafiła także śpiewać.
Joan Crawford - największa rywalka Bette Davis. laureatka Oscara za rolę w ,,Mildred Pierce" Do Hollywood trafiła już w 1925 r. Zagrała w wielu filmach, jednak po pewnym czasie jej kariera stanęła w miejscu, a aktorka pogrążyła się w nałogu alkoholowym. Mimo wszystko trafiła do zestawienia ,,Najlepszych aktorek wszech czasów" , gdzie zajęła miejsce 10.
Katherine Hepburn - pierwsza Pani Hepburn, która zawojowała przemysł filmowy, laureatka czterech Oscarów i 12 nominacji. Pierwszą nagrodę dostała już rok po debiucie. Od początku swoich występów stała się sławna i ceniona. Aktorstwem zainteresowała się w college'u biorąc udział w szkolnych przedstawieniach. Rozpoczynała swoją karierę jak wiele innych aktorek tamtych czasów - od Brodwayu.
Lupe Velez - meksykańska aktorka filmowa, która posiadała talent komediowy, ognisty temperament i niesamowity urok. Po swoim debiucie w 1927 r. zaczęła być rozchwytywana i angażowana do wielu zróżnicowanych ról. Grała w westernach, musicalach i melodramatach. Przed swoją samobójczą śmiercią zdążyła zagrać tytułową rolę w dramacie ,,Nana" Emila Zoli. W swoim krótkim życiu pokazała wszechstronny talent - potrafiła śpiewać, tańczyć, grac z humorem i subtelnością, miała dość egzotyczną urodę, wyróżniała się na tle wszystkich blondynek z Hollywood.
Najlepsze na koniec ;) Moją ulubioną aktorką tamtych czasów jest Vivien Leigh, odtwórczyni znakomitej kreacji Scarlett O'Hary z ,,Przeminęło z Wiatrem". Przyznam się, że po raz pierwszy zetknęłam się z nią w tym własnie filmie. Rola niepokornej i wybuchowej Scarlett przyniosła jej międzynarodowy rozgłos i nagrodę w postaci Oscara. Kolejne kreacje tylko potwierdziły jej talent i aktorskie umiejętności. Pomimo sławy i popularności zdobytych dzięki filmom, była głównie aktorką teatralną, wstępowała później na deskach londyńskiego West Endu. W rankingu najlepszych aktorek zajmuje miejsce 16. Jej kreacje odbijały się zawsze szerokim echem i można ją zaliczyć do ikony stylu.
To już wszystko na dziś. Korzystajcie z pięknej wiosennej pogody :)
E.